מערכת החינוך בהונג קונג היא מהטובות בעולם הודות לשיטת "בחירה ותחרות"

השיטה יצרה דירוג של בתי הספר, כאשר לכל ילד יש הזדמנות שווה להוכיח את עצמו בזכאות ללמוד גם במוסדות הטובים ביותר

מהו סודה של מערכת החינוך בהונג קונג שמידי שנה מגיעים תלמידיה להישגים מרשימים בתחום המדע והמתמטיקה, ומשאירים מאחור את עמיתיהם בארה"ב, וכמובן גם בישראל שהידרדרה כמעט לתהום תחתיות בתחום זה.

מסתבר שבבסיס התופעה עומדת גישה הלקוחה מעולם העסקים, שיצרה מערכת של בתי ספר מהטובות בעולם המוגדרת כ"בחירה ותחרות". בהונג קונג יכול כל סטודנט לבחור את בית הספר בו הוא ילמד, בדרך כלל מתוך 3-4 בתי ספר שונים, אך עליו לעמוד בבחינות כניסה קפדניות, ממש כמו באוניברסיטאות המובילות בארה"ב. כך, עולה מידי שנה הרף המאפשר למועמדים הטובים ביותר ללמוד בבתי הספר המצטיינים. בפועל נוצר דירוג של בתי הספר, כאשר לכל ילד יש הזדמנות שווה להוכיח את עצמו בזכאות ללמוד גם במוסדות הטובים ביותר, בתנאי שיעבור את הבחינות. המעורבות של הממשלה היא ברמת הפיקוח והמעקב, ועל כן בהונג קונג רק 38 מתוך  674 בתי הספר המסובסדים על ידי הממשלה, מנוהלים בפועל על ידי משרד החינוך שם. מערכת פיקוח יעילה וקפדנית של הממשלה יצרה אחידות בסטנדרטים של ההוראה ומשפרת את שיטות הלימוד. בתי ספר שאינם עומדים בקריטריונים נסגרים. כך לדוגמא, בשנת 2005 נסגרו על פי הוראה של משרד החינוך 20 בתי ספר שלא עמדו בסטנדרטים הקפדניים. יחד עם זאת בתי הספר הם אוטונומיים עם מינימום שכבות ביורוקרטית שבמקומות אחרים בעולם מעמיסות על תקציב מערכת החינוך. כך, בהונג קונג מוקדשים רוב רובם של המשאבים להוראה, כאשר הכיתה הממוצעת שם כולל כ 18 תלמידים.

התייחסות: בישראל, שבה החינוך לערכים הפך זה מכבר לסיסמא ריקה מתוכן, כדאי אולי להתמקד בהטמעת השכלה וידע, ולעבור לשיטה שתצמיח את אלה שידעו להתמודד טוב יותר עם המציאות המשתנה.powered by: mipotech