פניה החדשות של העיתונות המודפסת

תכני פרימיום הם הערובה לכך שהקוראים יעדיפו לקרוא כתבה מעשירה ומושקעת בנושא המעניין אותם במקום חיפוש מייגע באינטרנט ותחקירנות עצמאית

האם כוחה של העיתונות נחלש? העובדות מראות שאמנם כן. אך השאלה האמיתית היא, האם העיתונות יכולה לחזור למסלול צמיחה? הדעות על כך חלוקות.  פיליפ מאייר, בספרו "העיתון המתאדה" מציג תחשיב, שנראה כיום  כהזוי, לפיו בשנת 2043 יופץ בארצות-הברית העותק האחרון של עיתון מודפס, וכבר בבריטניה של ימינו צמצמו גילאי 15-24 את קריאת העיתונים המודפסים ב- 30%, כשהם מקבלים את המידע החדשותי המבוקש על ידם מהאינטרנט.

לאיש אין כל ספק כי כדי להישרד ואולי אף להצליח להרחיב את היקפי המכירות שלה על העיתונות להמציא את עצמה מחדש. המהלך הבולט  כיום  של העיתונים הגדולים בעולם וגם בארץ הוא שילוב של עיתון מודפס עם עיתון וירטואלי, אך מרבית העיתונים עדיין אינם יודעים כיצד להפיק את מלוא התועלת משילוב זה.

קהל הקוראים, המחולק כמובן על-פי שטחי התעניינות שונים, פונק בשנים האחרונות בנגישות קלה למידע ועקב כך עולה רמת הביקושים שלו בהתמדה. מנהלים ואנשי עסקים מתקשים להקצות מזמנם כדי לחפש מידע מטויב – ידיעות, דעות ופרשנויות, כשהם מבקשים לקבל תכנים אלה כשהם מוגשים באופן תמציתי, בשפה ידידותית ולאחר שעברו סינון וניפוי. הכלי המתאים ביותר להעברת מידע כזה הוא האינטרנט - שכן חלק גדול מהידיעות המתפרסמות בעיתון המודפס הוא מיושן ובלתי רלבנטי, כאשר חלק גדול של הקוראים כבר ראה אותו באינטרנט. זוהי הסיבה העיקרית שמידע חדשותי הוא כה פופולארי באינטרנט, שכן הוא עומד בתנאי הסף החדשים – העברה ישירה לצרכן בזמן אמיתי בדרך הנגישה ביותר. לעומת זאת, לאינטרנט יש גם חולשות שהעיתונות המודפסת יכולה להפוך אותן ליתרונות. אחד המאפיינים של העברת מידע באינטרנט הוא שהקוראים מתקשים לקרוא מעל גבי המסך כתבה שההיקף שלה הוא מעל לכ- 500 מלים (זוהי אגב גם הסיבה שהוצאות הספרים אינן ששות לקדם מכירת ספרים בפורמט של קבצי וורד או PDF – הציבור לא יקרא אותם). וחולשה זו של האינטרנט יכולה להפוך לעמדת כוח של העיתונות המודפסת, בתנאי שתבין טוב יותר את הצרכים של קהל הקוראים שלה. הקוראים מחפשים כיום תכנים עם ערך מוסף, את אותו מידע ותובנות העושים את ההבדל בין כתבה טובה למכבסת מלים, והם אינם מוכנים להסתפק עוד רק בכישורי הכתיבה הטובה של העיתונאים. הסיבה העיקרית לנטישה ההדרגתית של העיתונות המודפסת היא הקלות "הבלתי נסבלת" בה יכולים צרכנים להגיע למידע המבוקש על ידם באינטרנט, בעוד שעיתונים רבים ממשיכים להגיש לקוראים כתבות ומאמרים הכתובים  אמנם היטב, אך המידע שבהם הוא דל.  מערכות העיתונים יצטרכו להרחיב את מחלקות התחקירנות שלהם, ואף להכשיר את התחקירנים לבצע מחקרים איכותיים שיעמידו לרשות העיתונאים את המידע הנדרש להכנה של כתבות פרימיום.  הדוגמה הטובה ביותר לתחקירנות יסודית ואיכותית היא זו של תוכנית הטלוויזיה הוותיקה של רשת CBS  "60 דקות", השומרת על הרייטינג הגבוה שלה מזה עשרות שנים. גם עיתונים כמו וול סטריט ז'ורנאל והמגאזין ביזנס וויק ידועים בתחקירנות האיכותית שלהם, המשמשת כבסיס העיקרי לתכנים המערכתיים המבוקשים על-ידי רבים ומצוטטים בכל רחבי העולם.

תכני פרימיום הם הערובה לכך שהקוראים יעדיפו לקרוא כתבה מעשירה ומושקעת בנושא המעניין אותם במקום חיפוש מייגע באינטרנט ותחקירנות עצמאית. תפישתית, זהו אותו מודל שעל פיו פועל כל תאגיד עסקי – מחלקת מחקר ופיתוח הניזונה ממידע הנאסף על הביקושים של קהלי היעד מפתחת מוצרים ייחודיים, המיוצרים ומשווקים על-ידי המחלקות המתאימות. אך במקביל אנו מתבשרים כי מספר רב של עיתונים החלו לקצץ בתכני הפרימיום שלהם, כדי לחסוך את המשכורות הגבוהות הניתנות לעיתונאים כוכבים, בעוד שגישת ההישרדות צריכה להיות בכיוון ההפוך.

 התחזיות הקשות לעיתונות הכתובה אינן בחזקת אמירות של נביאי זעם. הן מבוססות היטב. על-פי התאחדות העיתונים של אמריקה ירד מספר המועסקים בעיתונים בין השנים 1990-2004 ב 18%. בשנת 2005 הכריחו מספר בעלי מניות בקבוצת Knight Ridder למכור את כל העיתונים שברשות הקבוצה לאחר שהחזיקה בהם במשך 114 שנים. חברת ההשקעות מורגן סטנלי תקפה לאחרונה את חברת ניו יורק טיימס על התנהלותה העסקית, שכן ערך מניותיה הצטמצם לכדי מחצית במשך ארבע השנים האחרונות.

העובדות בשטח אכן מחייבות היערכות מהירה – המפרסמים הולכים בעקבותיהם של אלה הנוטשים את העיתונות המודפסת, ומגדילים באופן משמעותי את הפרסומות באינטרנט. העיתונים בשווייץ ובהולנד הפסידו במונחים כמותיים יותר ממחצית מודעות הלוח שלהם לטובת האינטרנט. מודעות דרושים ולוח תופסות נתח גדל והולך באתרי אינטרנט קלים לניווט וידידותיים למשתמש, כאשר אפילו רופרט מרדוק, איל המדיה האוסטרלי שהגדיר את מודעות הלוח כ"נהר של זהב", מודה כיום, כי לפעמים גם הנהרות הגועשים ביותר מתייבשים. התהליך הוא כבר חד-כיווני – האתר של עיתון la Repubblica האיטלקי מושך מידי יום מיליון גולשים, מספר שגודלו כפליים ממספר הקוראים של העיתון המודפס. כתוצאה מכך, במחצית השנה הראשונה של 2006 גדל הערך הכספי של המודעות באתר של la Repubblica ב- 70%. התאחדות העיתונים של אמריקה מדווחת כי ברבעון הראשון של שנת 2006 גדל היקף הפרסום באתרים של עיתונים ב 35% בעוד שבעיתונות המודפסת עלה היקף הפרסום ב 1.8% בלבד. אך חשוב לציין כי עדיין קיים פער גדול בהיקפים המוחלטים של הפרסום בשני כלי המדיה. בעיתונות המודפסת הגיע היקף הפרסום ברבעון הראשון של השנה ל 11 מיליארד דולר, ואילו בעיתונות המקוונת ל 613 מיליון. אך המגמה ברורה לכל.  

מודל ייחודי המשלב עיתונות מודפסת עם מקוונת פותח על-ידי הקבוצה הנורווגית     Schibsted . המודל הוא כל-כך מוצלח, עד כי החברה דוחה עתה פניות של מנהלי ועורכי עיתונים מכל רחבי העולם המבקשים לבקר במשרדי Schibsted כדי לעמוד מקרוב על רזי הקונספט. כיום מייצגת הפעילות האינטרנטית של הקבוצה כ- 35% מכל ההכנסות שלה, באתר חדשות פופולארי שהפך למספר 2 ברייטינג שלו בכל רחבי סקנדינביה. כמו כן פיתחה החברה את מנוע החיפוש Sesam המתחרה בהצלחה בגוגל, וגם הקימה את הפורטל FINN.no למודעות לוח. כתוצאה מפעולות אלה היתה  2005 שנת שיא בהכנסות של קבוצת Schibsted.

אך אין ספק, כי האיום המשמעותי ביותר על חוסנה של התקשורת ההמונית, המודפסת והמקוונת, הוא בכוח החדש והעולה של "עיתונאים מתנדבים" הממלאים את חלל האינטרנט במיליוני פיקסלים. על-פי חוק הברירה הטבעית, חלקם מייצגים רמה גבוהה של מחקר וכתיבה והם הופכים לפופולאריים לא פחות, ולעתים אף יותר, מהכתבות של העיתונאים המקצועיים. יחד עם זאת המגבלה העיקרית של כותבים אלה היא בכך שהם "עיתונאי כורסה", שכן אין הם יוצאים אל השטח, אינם מראיינים, והתכנים המוצגים על ידם אינם יכולים להוות תחליף למערך תחקירנות תומך של עיתון. זוהי נקודת חוזק פוטנציאלית של העיתונות המודפסת, היכולה להעמיד לרשות "בלוגרים" נבחרים אתגרים עיתונאיים מגובים בתחקירנות טובה, ולשדרג את כוח המשיכה של העיתונים, המודפסים והמקוונים, בעלויות נמוכות יחסית.

איום נוסף על העיתונות הכתובה והמקוונת הוא בהתארגנות של קבוצות מתחרות המזהות את הכוח העצום הטמון ביכולות הכתיבה של "עיתונאים מתנדבים". כמו הקבוצה שלא למטרות רווח, ה- NewAssignment.Net, המתכננת לשלב כישורים של כותבים "מתנדבים" עם עיתונאים מקצוענים כדי לייצר כתבות תחקיר ייחודיות באינטרנט. "האתר מיועד לאנשים המתעניינים בחדשות ומשקיעים מזמנם כדי לשוטט בין האתרים כדי למצוא את מבוקשם. אנחנו נעמיד לרשותם מידע ותכנים שאינם בנמצא בכלי התקשורת הקיימים," כותבים ראשי הקבוצה באתר הבית שלהם.powered by: mipotech