בתי המשפט בסין ביטלו את הפטנט על ויאגרה, וזו רק ההתחלה...


חברת GLAXO, יצרן התרופות הגדול ביותר באירופה, נסוגה ממאבק משפטי שהחלה לנהל כנגד יצרני תרופות בסין בניסיון להגן על המרכיבים העיקריים בתרופה AVANDIA המיועדת לטיפול בחולי סוכרת. זאת חודש לאחר שסין ביטלה את הפטנט המקומי של ויאגרה, התרופה הנמכרת ביותר בעולם. המגמה הברורה של יצרני תרופות סיניים, המצליחים בעזרת בתי המשפט שם לייצר תרופות המוגנות במערב, מהווה מכה קשה ליצרנים הרב לאומיים שראו עד כה בסין את אחד המנופים העיקריים לגידול במכירותיהם. השוק הסיני צורך כיום תרופות בהיקף של 10 מיליארד דולר, והוא צפוי לגדול בקצב גבוה במיוחד.

 

די בכך שתימצא חוליה אחת חלשה בפטנט המגן על תרופה, כדי שבתי המשפט הסיניים יבטלו את ההגנה באופן מוחלט

 

עו"ד סיני המתמחה בתחום אמר ל"הראלד טריביון" כי די בכך שתימצא חוליה אחת חלשה בפטנט המגן על תרופה, כדי שבתי המשפט הסיניים יבטלו את ההגנה באופן מוחלט.  החלטות אלה מעוררות כמובן את זעמם של יצרני התרופות, כאשר PFIZER חברת התרופות הגדולה בעולם קבעה כי החלטות אלה הן “מדכאות" וכי היא עומדת לערער על כך. יחד עם זאת, העו"ד הסיני קובע כי הסיבה להסרת ההגנה על הויאגרה היא כי PFIZER לא הצליחה להוכיח כי המרכיב העיקרי בתרופה – SILDENAFIL – הוא זה שגורם לזקפה אצל המשתמשים.

תעשיית התרופות בסין משכה השנה השקעות בהיקף של 2 מיליארד דולר שבוצעו על ידי 1,800 גורמים שונים. יחד עם זאת, יש כאלה הרואים בהחלטות של בתי המשפט בסין תחילה של תהליך ההשתלבות של הענק האסיאתי בסחר הבינלאומי. קודם לכן נהגו יצרנים בסין להעתיק מותגים ולהפר פטנטים עולמיים בלי שניתן היה לערער על כך. אולם יש אומרים כי זוהי מדיניות מכוונת של המשטר בסין, שנועדה למנוע גידול רב מידי בהוצאות הבריאות - שכן ההבדל במחירים בין ויאגרה לבין החיקוי הסיני הוא אחד לעשר.

התייחסות: לתופעה זו עלולות להיות גם השלכות במקומות נוספים בעולם. עצם התפישה הרואה בחוליה חלשה כלשהי בפטנט רשום הזדמנות לבטל את הפטנט כולו עלולה ליצור אצל יצרנים שונים תחושה מדומה או אמיתית של הזדמנות עסקית. משום כך יתכן שנראה בעתיד ניסיונות לבטל פטנטים נוספים במקומות אחרים. מה שניתן לומר בבטחה הוא, כי משרדים לעריכת דין לא יפסידו מכך...אגב, מה קרה לאקופונקטורה?..

 powered by: mipotech