ננקטים הליכים פליליים נגד רופאים המקדמים תרופות למטרות שלא יועדו להן

לפני מספר ימים נעצר רופא שרשם לחוליו תרופה שלא נועדה להם ושקיבל מחברת התרופות 100,000 דולר

לפני מספר ימים התקרבו מספר גברים אל רופא אמריקני שעמד בתחנת הרכבת הודיעו לו כי הוא עצור וכפתו את ידיו. הסיבה למעצר, רישום תרופות שהחולים לא היו זקוקים להם, כדי לקדם מכירות של חברות תרופות מסויימות. הוא הואשם בקשירת קשר עם חברת תרופות כאשר רשם לחולים שלו תרופה לא מתאימה כנגד כאבים ודכאון. על פי כתב האישום, קיבל הרופא בשנה שעברה מחברת התרופות Jazz סכום של 100,000 דולר רק כדי לקדם את התרופה Xyrem, הכוללת את המרכיב המסוכן GHB הידוע כסם האונס שמשתמשים בו בברים ומועדונים.

מסתבר כי זוהי תופעה ההולכת ומתפשטת, והמהווה כמובן עבירה פלילית, שכן על פי חוקי ה FDA נאסר על היצרנים להציג ולפרסם תרופות למטרות שהן לא נועדו להן, במטרה להגדיל את המכירות והרווחים. 

התייחסות: הפתרון לבעיה חמורה זו הוא הצמדת המידע לתרופה בשפה ידידותית וברורה, ובגרפיקה המאפשרת קריאה נוחה של המידע. בחודש יוני האחרון נכנסו תקנות חדשות של ה FDA המגדירות את אופן הצגת המידע על גבי אינסרטים המוכנסים למיכלי תרופות במרשם הפורמט החדש של האינסרט יציג באופן בולט את התכונות והאזהרות העיקריות של התרופה במתכונת של כותרות (HIGHLIGHTS), ויציג גם תוכן עניינים מאיר עיניים. כמו כן קובעות התקנות החדשות כי המידע יופיע בסדר שונה מזה המקובל היום, ובגרפיקה שונה. והשאלה המתבקשת היא – מתי אצלנו.

 powered by: mipotech