הושק פיילוט ל'מסלולי אקספרס' לבדיקות ביטחוניות בשדות תעופה

לפני כחודשיים הושקה תכנית "הנוסע הרשום" שמטרתה לאפשר לאלה המוכנים לשלם עבור בדיקה ביטחונית מקדימה ומקיפה את הזכות לעמוד ב"מסלול אקספרס"

לטוס כיום זה לא מה שהיה פעם. מאז הפיגוע במגדלי התאומים הוחמרו בדיקות הביטחון בארה"ב והפכו לסיוט של ממש המחייב את הנוסעים להגיע לשדה התעופה כמה שעות לפני טיסה כדי לתפוש מקום בתור ארוך ומשתרך, ולקוות שלא יחמיצו את הטיסה. כדי לנסות ולהקל על הנוסעים הושקה לפני כחודשיים תכנית "הנוסע הרשום" שמטרתה לאפשר לאלה  המוכנים לשלם עבור בדיקה ביטחונית מקדימה ומקיפה את הזכות לעמוד ב"מסלול אקספרס". התכנית מיושמת החל מחודש אפריל האחרון כ'פיילוט' בשדה התעופה אורלנדו שבפלורידה כאשר יותר מ 25,000 איש, בעיקר מועסקים של תאגידים גדולים הסכימו לשלם 80 דולר עבור הזכות לעמוד בתור האקסקלוסיבי. אך מסתבר כי גורמי הביטחון בשדה התעופה אינם מוכנים לוותר על הדרישה לחלוץ נעליים, להעביר את המחשב הנייד בדיקה נפרדת, ולהיפרד מהז'קט יחד עם מטען היד לסינון במכונה. החשש הוא כי מסלולי האקספרס יהפכו לתורים ארוכים יותר, בעיקר בטיסות פנימיות, בשעות הבוקר והערב, כאשר חלק גדול של הנוסעים מורכב מאנשי עסקים.

התייחסות: ספק אם תכנית כזו יכולה לעבוד, וספק גדול יותר אם הבדיקות המקדימות אכן יצליחו לסנן את כל 'הרעים'. יתכן שהפיתרון הוא להתקין מספר גדול יותר של מסלולי בדיקה אקסקלוסיביים שיאפשרו ליותר נוסעים שזמנם יקר להם לעבור את הבדיקה הביטחונית בתשלום מיוחד.powered by: mipotech