ירוק הוא גם צבע הכסף

עליית מחירי הדלק והצלחה של קונספט השמירה על הסביבה עומדים מאחורי מגמה מתחזקת של בנייה ירוקה חוסכת אנרגיה וידידותית לסביבה. משטרים הרואים לטווח ארוך מובילים את המגמה וביניהם סין וארה"ב

רק לפני כעשור התייחס הציבור הרחב לתביעותיהם הקולניות של "הירוקים"  לעולם ירוק  וידידותי לסביבה כאל פנטזיה הזויה של "משוגעים לדבר" המשתייכים לקבוצות שוליות ומטרידות. אך מה שלא עשתה הדאגה לסביבה נקייה יותר ובריאה יותר לאנושות, עושה עתה הדאגה לכיס. שכן, העלייה המסחררת במחירי הנפט, הפנמת העובדה כי המאגרים של הזהב השחור מידלדלים והולכים, ונבואות האימה באשר לתוצאות הקשות - האמיתיות או המדומות - של אפקט החממה, כל אלה גרמו לכך שתחום האקולוגיה והחיסכון באנרגיה עשה קפיצת מדרגה בסדר העדיפויות של מדינות רבות, הפועלות כדי להבטיח לנו עולם נקי וירוק יותר. המהפך הוא אמנם בתחילת דרכו, אך ניכר כי הוא משקף מגמה הסוחפת עימה מדינות מפותחות ומתפתחות גם יחד, כאשר באופן מפתיע דווקא סין היא זו שלקחה את הנושא ברצינות המאפיינת את מהלכיה בשנים האחרונות, והחלה ליישם אותו בהיקפים מרשימים.

לפני כחודשיים נחנך בעיר בייג'ינג הבניין ה"ירוק" הראשון בסין, כשהוא עומד בכל הדרישות המחמירות לחיסכון באנרגיה ולשימוש בחומרים ידידותיים לסביבה. גג הבניין מכוסה בחומר וולקני המשמש כמצע נקי לגינה המכסה את פני הגג כולו, ובמרתף הבניין הותקן גנרטור חסכוני בדלק. הבניין בן 8 הקומות משתמש רק ב- 30% מהאנרגיה הנצרכת על-ידי בניינים קונבנציונליים בגודל דומה, ומערכת מתוחכמת שהותקנה בו לאיסוף ולשימוש במי גשם אמורה לחסוך במשך שנה כ- 10,000 מטרים מעוקבים של מים. לפני כחודש קיבל הבניין את תו התקן הבינלאומי של LEED — Leadership in Energy and Environmental Design - שהוא המחמיר ביותר. "זהו בניין שמתכנניו השכילו להפוך אותו ליצור חי היודע להשתמש באור השמש ובגשם," אומר רוברט ווטסון, שנחשב לאב הרוחני של תו התקן LEED, ומדגיש כי הבניין עבר בדיקות מחמירות במשך תקופה ממושכת ועמד בהן בהצלחה רבה.

כבר בראשית שנות התשעים, כאשר החלה סין לחפש השקעות זרות, התנהלו הדיונים הראשונים כדי לקדם בה פרויקטים ירוקים. כיום אין לאיש ספק כי הסינים רצים קדימה על-פי תכנית סדורה, כאשר לאחרונה הוציא משרד השיכון הסיני שורה של צווים, לפיהם החל מחודש יוני הקרוב תחויב כל בנייה חדשה למגורים להשתמש בטכנולוגיות שיחסכו לדיירים לפחות 50% מהאנרגיה שהיו צורכים אם היו מתגוררים בבתים קונבנציונליים. אמנם מומחי הסביבה של LEED מטילים ספק ביכולתו של המשטר הסיני לאכוף צווים אלה באופן מלא, אך אין ספק שזהו הצעד החשוב ביותר לקראת עולם ירוק יותר, שהסינים הופכים בו לסמן הימני - ולו רק בגלל העובדה כי בשני העשורים הקרובים מתכננת סין לספק פתרונות דיור מסוג זה למספר הדמיוני של 400 מיליון עובדים, שיעברו על-פי הצפי מהכפר לעיר.

משרד המדע הסיני הוציא לאחרונה רשימה של הנחיות במטרה להשיג את מה שמכונה על ידו "החלום הירוק": פאנלים סולאריים בגגות שייצרו חסכון של 5% באנרגיה, תאורה "אינטליגנטית" המגיבה למצבי אור וחושך במשך שעות היממה, וניצול של כ- 70% ממי הגשם הממטירים על הבניין אשר ייאגרו וישמשו הן לצריכה שוטפת והן לצינון הדירות. באופן מפתיע מחירי הבניינים הירוקים נמוכים יותר – כ-700 דולר למטר רבוע במקום כ-1,000 דולר,  וזאת בשל ההנחיה להימנע משימוש בשיש.

איתותים של קנאה כבר מתקבלים ממקומות שונים בעולם המערבי, ובמיוחד מארצות-הברית, שם כבר ביטא אחד המומחים את קנאתו כשאמר, כי "רק במשטרים טוטאליטריים ניתן ליישם הנחיות כאלה בזמן כה קצר."

בארצות-הברית, שבה המודעות לסביבה היא הגבוהה ביותר, ביקשו משפחות רבות להפוך את בתיהן ל"ירוקים", אך התקשו לבצע זאת מכיוון שרוב משרדי האדריכלות לא היו ערוכים לכך, ואותם מעטים שהיו מוכנים לבצע בנייה ירוקה דרשו מחירים מרקיעי שחקים. אך לפני חמש שנים התחולל השינוי העיקרי, כאשר ה- USGBC (המועצה האמריקנית לבנייה ירוקה), אשר חברים בה מרבית הגורמים העוסקים בבנייה בארצות-הברית, הפכה לגורם מוביל בתחום ופירסמה שורה של הנחיות מקצועיות שהעמידו לרשות היזמים והמהנדסים את האפשרות לתכנן ולבצע בנייה חוסכת אנרגיה וידידותית לסביבה. עוד באותה שנה נכנס לתוקף תו התקן LEED והבנייה הירוקה החלה להתגלגל. מספר האדריכלים והמהנדסים שקיבלו את האישור המקצועי של LEED הגיע בשנת 2004 ל- 8,000 ובשנה שעברה זינק ל- 19,000 בעלי מקצוע.  ענף הבנייה, אשר במשך שנים רבות נחשב כשמרני, נשטף עתה בגלים של חדשנות - הן בתחום החומרים והן בטכנולוגיות חדשות. כך פותחו חומרי בידוד כמו ציפוי חדיש לקירות (low-E coatings) ולוחות זכוכית עם מילוי גז  argon ו- krypton המייצגים עתה כ- 50% מהמכירות של חלונות בארצות-הברית.

החדשנות חילחלה גם לתחום הצבעים שהפכו ל"ירוקים" יותר עם מדדי VOC (נדיפות) נמוכים מאד, כאשר למרבה הפלא מחיריהם אינם גבוהים יותר מצבעים שאינם ידידותיים לסביבה. יצרנים רבים החלו להציע מוצרי בנייה חדשים, והפורטל  www.buildinggreen.com מעמיד היום לרשות אלה העוסקים בתחום מאגר מידע הכולל כ- 1,600 מוצרי בנייה חדשים, חוסכי אנרגיה וידידותיים לסביבה. הקריטריונים להצגת מוצרים בפורטל משתנים כל הזמן והרף המחמיר עולה. עד לפני מספר חודשים הוגדרו צבעים עם נדיפות של פחות מ- 50 גרם לליטר כידידותיים לסביבה, בעוד שכיום ברוב הצבעים המוצגים באתר מדד הנדיפות קרוב לאפס. ה- VOC נחשד מזה שנים כאחראי למחלות רבות, בעיקר בקרב ילדים, ולאחרונה הוקמה בבית החולים "הר סיני" שבניו יורק מחלקה מיוחדת החוקרת את הקשר בין מחלות קשות אצל ילדים לבין רעילות של חומרי בנייה כמו דבקים, צבעים וחומרי איטום. במחקר שנערך על-ידי רופאי ילדים במדינת ג'ורג'יה התברר כי למרות ש- 53% מהרופאים דיווחו על חולים שנפגעו קשות מחשיפה לרעלים של סביבה לא ידידותית, רק כ 5% מהם קיבלו הדרכה מקצועית כיצד לטפל בחולים אלה.

בשיקגו נפתח "פארק המילניום" שהציג בפני המבקרים את 'הגג הירוק החי' של חניון ענק ותחנת רכבת, מה  שהביא כבר לבנייתם של 120 גגות כאלה בעיר, כולל בית העירייה. שיקגו היתה לחלוצה של הגגות הירוקים, תחום שאנליסטים צופים כי יהפוך לטרנד בכל רחבי ארצות-הברית. אחת הסיבות להקמת גגות ירוקים בשיקגו היתה גל החום הבלתי-צפוי שהעיר חוותה בשנת 1995, שגרם למותם של יותר מ- 700 קשישים וחולים. הגג הירוק מנטרל תופעה הקרויה "אפקט החום העירוני", אפקט שבימי הקיץ החמים הופך את הערים הגדולות לחמות יותר באופן משמעותי מאשר הפרברים הסמוכים להן.

ענק הכימיקלים BASF הציג לפני כשבועיים בעיר פאטרסון שבניו ג'רסי בית צמוד קרקע שנבנה בקונספט של "קרוב לאפס אנרגיה" (near-zero energy home ) – והיה זה בתזמון מוצלח, בעת שמחירי הדלק ממריאים שחקים. הבניין תוכנן כדי להמחיש כיצד ניתן להתמודד עם בעיות האנרגיה על-ידי שימוש בחומרי בנייה חדישים ובתכנון הנדסי ייחודי, כך שהדיירים בבניין כזה יוכלו לחסוך 80-100% ממחיר החשמל והדלק. חלק ניכר מהמשטחים החיצוניים של הבניין מתוכננים לקלוט את מרבית קרני השמש ולחסום משבי רוח קרים המאיצים את הירידה בטמפרטורה. הבית מבודד באמצעות חומר דמוי ספוג, ובדירות שבו מותקנים מכשירי חשמל חוסכי אנרגיה. השימוש באנרגיה סולארית בתנאי מזג אויר מסויימים יכול לייצר יותר אנרגיה מהצריכה של הבניין – עודף שניתן להחזירו לחברת החשמל ולהזדכות עליו.

בישראל המצב שונה.  ישנם אמנם מספר פרויקטים בתחום הבנייה הירוקה, אך כללית ניתן לומר כי עדיין אנו רחוקים מלקחת חלק באותה מגמה עולמית. המשרד לאיכות הסביבה מקיים כנסים ואף מציג באתר שלו תקנים, אך נראה כי הבעיה העיקרית היא בכך שהחברות הגדולות ואף משרד השיכון אינם מציבים הבנייה הירוקה במקום גבוה בסולם העדיפויות שלהם. ישראל, שהיא אחת הבולטות בעולם ואף הוותיקות בתחום של ניצול אנרגיה סולארית - באמצעות דודי שמש - נמצאת עתה בפיגור של ממש אחרי מדינות רבות. באזור הנגב בוצעו אמנם מספר ניסויים בטכניקות מקוריות לצינון בתים ללא שימוש בחשמל או בדלקים, אך במרכזי האוכלוסייה הצפופים לא ניכרות פעולות משמעותיות בתחום זה. מחקרים שנערכו מראים כי בתי מגורים צורכים כ- 30% מהחשמל בארץ, ולכן כל אחוז שייחסך עקב שימוש בשיטות בנייה ירוקות ישפר לא רק את איכות הסביבה ואת צריכת הדלק, אלא גם את חשבון הבנק של הצרכנים. במצב הנוכחי נראה כי עדיף שמשרדי הממשלה הנוגעים לנושא יוציאו תקנים שיחייבו את חברות הבנייה, תוך הסתמכות בעיקר על הניסיון המצטבר המוכיח את עצמו במקומות שונים בעולם.  

 

 powered by: mipotech