יין: האוסטרלים עושים בית ספר לאירופה

הסיציליאנים הפסיקו לקבל הנחיות מקצועיות ממומחים צרפתיים ופנו למומחים מאוסטרליה, המייצגים כיום את המגמות המובילות בתחום היין

אחד מרגעי המבוכה הפוקדים אותנו מדי פעם הוא, כאשר המלצר במסעדה פותח בקבוק יין, מוזג כמה טיפות לגביע שלנו - ומחכה למוצא פינו כמו אותו גלדיאטור המחכה לתנועת האצבע של הקיסר שמורה אם להשאיר אותו בחיים או להמיתו. כובד האחריות המוטל על כתפינו ברגע כזה הוא לעתים כבד מנשוא, אך בעיית אגו קלה גורמת לנו לשפוט את היין לשבט או לחסד, בהנחה שגם היושבים סביב השולחן אינם מבינים ממש בעניין. פעם, כשהיינו לוגמים יין בעת הארוחה, יכולנו לומר באיזו מידה היה ערב לחיכנו. אך כיום הפכה תעשיית היין למעין דת ממכרת, שרבים נוהים אחריה בין אם כיצרני יין חובבניים ובין כלוגמים יודעי דבר. צריכת היין, הולכת וגדלה, וחבלי ארץ נרחבים במקומות נידחים ושוממים לשעבר, נראים היום כמו הגבעות המוריקות של טוסקנה.

הקפיצה הגדולה בצריכת יין והמספר הגדל כמעט בטור גיאומטרי של יצרני יין, גדולים כקטנים, הכניסו את התחום כולו לתזזית של חדשנות. חברת AC Nielsen ערכה סקר קמעונאי בארצות-הברית וקבעה, כי מאז 2003 ועד היום עלו מכירות היין ב- 22.6%, והגיעו להיקף של 26 מיליארד דולר בשנה, כאשר הצמיחה המשמעותית היא ביין פרימיום (שמחירו מעל 15$ לבקבוק), שבו נרשמה עליה של 123%. תחום היין גדל באופן מתמיד ומציע לצרכנים יינות ההולכים ומשתפרים מאוסטרליה ומדרום אמריקה, אשר מכרסמים בנתח השוק המסורתי של הצרפתים והאיטלקים.

 בעוד יצרני יין אירופים מתקשים למכור את היין שלהם, מצליחים בכך דווקא בעלי היקבים בסיציליה.  התהליך החל לפני כעשרים שנה, כאשר מומחי יין שביקרו בסיציליה העניקו ציון נמוך במיוחד ליינות שם. בעלי היקבים עקרו כרמים שבהם גדלו זנים שבמשך מאות שנים איפיינו את הענף הסיציליאני, ובמקומם החלו לגדל את הזנים הפופולריים כמו שרדונה וקברנה. "זיהוי טרנדים הוא קריטי בתחום שלנו. אין לנו אפשרות לשנות את טעמו של הצרכן," אומר דייגו פלנטה, אחד ממגדלי היין הראשונים שהפנימו ויישמו את הקונספט הנוכחי. הסיציליאנים הפסיקו לקבל הנחיות מקצועיות ממומחים צרפתיים ופנו למומחים מאוסטרליה, המייצגים כיום את המגמות המובילות בתחום היין. ואכן, השבוע התפרסם בארצות-הברית כי יינות המיוצרים באוסטרליה עברו זו הפעם הראשונה את המכירות של יינות איטלקיים.

 נראה כי מה שהניע את הגידול בענף הוא הפרסום הנרחב שקיבל היין האדום כנוגד חימצון וכאמצעי בדוק למניעת מחלות לב.  מחקרים אלה ממשיכים לתת תנופה לענף היין, ובימים אלה התפרסם מחקר שנערך על-ידי אוניברסיטת Laval בקנדה ואשר הוצג בפני האגודה האמריקנית לרפואת שיניים, המצביע על כי שתיית יין אדום יכולה למנוע פגיעות בחניכיים - שכן מרכיב ה-polyphenols שביין אדום חוסם את ייצורם של רדיקלים חופשיים המזיקים לחניכיים. לפני מספר ימים התפרסמו ב- Clinical Nutrition תוצאות מחקר, שעל פיו צריכה של יין אדום מגינה על המוח והכליות מפני הצטברות יתר של רדיקלים נטולי חמצן, האופיינית לדיאטה עשירה בכולסטרול.

החדשנות בה מתאפיין כיום הענף באה לידי ביטוי גם במהלכים השיווקיים של יצרני היין, בעיקר מכיוון שבשנים האחרונות התברר משורה של מחקרים כי קהל היעד הנשי בארצות-הברית הוא הדומיננטי ברכישה של יינות: 64% מהצרכנים שרכשו שם יין הם נשים, על-פי סקר שנערך ופורסם כמאמר בשם "יין לנשים" שעיקרי הממצאים שלו הוצגו על-ידי ה- AD AGE. מסתבר שנשים נוטות לייחס חשיבות פחותה לדירוג ולמיתוג של היין, בעוד שהגברים נותנים משקל רב יותר לתווית (המותג) ולמחיר, בעיקר כדי להרשים את אורחיהם. "נשים קונות יין כדי לחלוק אותו וכדי ליצור אווירה אינטימית ונעימה, בעוד שגברים קונים יין כדי לאחסן אותו ולשמור אותו, כמו אותו איש מערות הרואה בציד מוצלח תוספת חשובה לנכסים שלו."  המגאזין Wine Spectator, המצוטט אף הוא במאמר, קובע כי לנשים יש יותר בלוטות טעם מאשר לגברים, מה שמאפשר להן לבחור את היין המתאים לאירוע אותו הן מתכננות - בין אם המדובר בבילוי זוגי, ארוחה משפחתית או אירוע רב-משתתפים. נסיונות של יצרנים ליצור מותגי יין 'נשיים' עם שמות כמו 'נערה עובדת', 'פיתוי' ואחרים לא צלחו, שכן הן דחו את הגברים מחשש שייראו נשיים מידי, וגם את הנשים, שחששו שהמחירים של היינות האלה גבוהים בשל ההשקעה הכרוכה במיתוג שלהם. יצרני יינות מחפשים עתה את המסרים השיווקיים המתאימים כדי לשלב אותם במסעי הפרסום שלהם, במטרה למשוך את תשומת ליבן של הנשים. היום כבר ברור, כי סוג הענבים שמהם מיוצר היין אינו משפיע על נשים, וכי  הרייטינג של היין אינו מרכיב בשיקולי הקניה שלהן. ה- AD AGE מביא כדוגמא לגישה נכונה להגעה לקהל היעד הנשי את הצורך ליצור אוירה רומנטית ואינטימית סביב היין, היכולה לבוא לידי ביטוי לא רק באירועים הנעים סביב זוגיות, אלא גם ביכולת ליצור אוירה כזו בקרב קבוצה קטנה - של גברים ונשים או של נשים בלבד - הנפגשת למטרות של בילוי והנאה. הדמויות המופיעות במודעות צריכות להיות אמיתיות, כאלה שנראות בדיוק כמו הידידים והידידות של הנשים בקהל היעד אליו הן מכוונות. שימוש בדוגמניות צמרת או בסלבריטאיות ישיג אצל הנשים תוצאה הפוכה. אחת המודעות המוצגות על-ידי ה- AD AGE כמתאימות לנשים נושאת את הכותרת "יין המעורר סקרנות כמו אותו רגע מיוחד" (A Wine as Intriguing as the Moment ).

יוזמה שיווקית ייחודית הוצגה על-ידי יצרן יין מבורדו שבצרפת, שהעמיד לרשות יצרני יין אמריקנים 150 דונם של כרמים כדי שיוכלו לייצר מהם את סוגי היין המועדפים עליהם. היזם טוען, כי טביעת האצבע האנושית היא זו שבסופו של דבר קובעת את איכותו של היין, וכי יצרנים אמריקנים יידעו להתאים את היין לטעמו של הצרכן האמריקני, שהוא קהל היעד המועדף על-ידי היקבים בצרפת.  

אחת התופעות הכרוכות במגמת הצמיחה של היין הוא הגידול במספר יקבי הבוטיק. יקבים כאלה, המתחילים במקרים רבים כתחביב, צומחים לעתים ליקבים איכותיים ואף הופכים למרכז רווח נאה ליזמים. נישה זו הביאה לפיתוח של מתקנים חדשניים, שנועדו להקטין את עלויות התפעול של היקב ולהגדיל את הרווחיות. כך יכולים עתה יקבים קטנים לחלוק ביניהם מכונה ניידת אחת למילוי בקבוקים. המכונה קלה לתפעול וניתן לחבר אותה ישירות לחביות האלון בהן מאוחסן היין, ולמלא ולפקוק 50 בקבוקים לדקה. המכונה פותחה על-ידי John LaGuardia's מקליפורניה כדי לתת מענה לבעיה משותפת ליקבים קטנים הצצים בארצות-הברית בקצב גבוה - בעשור האחרון גדל מספרם פי שלושה.

גם בישראל מוקמים יקבי בוטיק רבים, ודי להזכיר כי ב'דרך היין' שבהרי יהודה מצויים כיום כבר למעלה מ- 25 יקבים. אחת העלויות הכבדות הכרוכות בייצור יין היא בצורך להחליף לאחר מספר קטן של מחזורים את חביות האלון, שמחירין יכול להגיע עד 1,200 דולר לחבית. לאחרונה הוצג על-ידי חברת CryoClean מעמק נאפה שבארצות-הברית תהליך חדשני, המאריך את חייהן של החביות כאשר קרח יבש מותז לתוכן בלחץ ומנקה בכך את הדפנות הפנימיות מחלקיקים שנותרו שם ומשפיעים על טעמו של היין החדש.

יצרנים רבים בארצות-הברית, בניו זילנד ואף בצרפת החלו להשתמש לאחרונה במכסים מתברגים לברבוקי היין, במטרה למנוע את ריקבון פקק השעם המתרחש ב- 3-5% של הבקבוקים היין – ולגרום בכך לשינוי  התדמית הלא-איכותית שלהם. במקביל נכנסים לשימוש גם פקקים סינתטיים זולים, שכן מחירו של פקק השעם גבוה יותר מזה של בקבוק הזכוכית עצמו. פיתוח חדשני נוסף הוצג לאחרונה על-ידי חברת Vinovation, והוא מסיר בתהליך של אוסמוזה הפוכה מרכיבים לא-רצויים מהיין כדי לשפר את טעמו.

גם בתחום הקמעונאי נראים לאחרונה השינויים המתחוללים בענף היין. בפורט לאודרדייל שבפלורידה נפתחה חנות חדשה ברשת Total Wine & More בשטח של 5,000 מטר רבוע, המציעה מבחר של 8,000 סוגי יינות כאשר המחיר הממוצע לבקבוק הוא 8 דולר – מחיר הנמוך בכ- 2 דולר מהממוצע של רשתות הדיסקאונט כמו  Costco.

 

 

ענף היין

ארה"ב היא יעד היצוא העיקרי ליצרני יין

לראשונה – אוסטרליה עברה את איטליה במכירת יין בארה"ב

מכירות בארה"ב  ב- 2005 – 26 מיליארד דולר

הגידול בשנים 2003-2005 -  22.6%

 powered by: mipotech