ה"אקו בומרס" יותר "חנונים" ופחות הישגיים מהוריהם ה"בייבי בומרס"


הדור השני ל"בייבי בומרס", המכונה עתה "אקו בומרס" (ההד של הדור הקודם), אשר נולד בין שנים 1982 ו- 1995, מונה בארה"ב 80 מיליון צרכנים אשר הוציאו בשנה שעברה את הסכום האסטרונומי של 170 מיליארד דולר, בעיקר של כספי הוריהם - זאת כאשר כמעט אף אחד מהם עדיין לא הוציא אפילו אגורה אחת על משכנתא ותרופות. למרות שרק חלק מזערי מהם יכול להשתתף בבחירות לנשיאות, הם נמצאים מאז יום היוולדם תחת הזרקורים של חברות מחקר הבודקות את דפוסי ההתנהגות שלהם כמעט בכל תחום אפשרי.

ה"אקו בומרס" מעדיפים מותגים כמו סוני, גאפ, ג'ילט ו- Aveda , חברת הקוסמטיקה ה"ירוקה" הממותגת כשומרת על איכות הסביבה. ה"אקו בומרס" הם הדור הראשון למחשבים הביתיים ולאינטרנט, לטלוויזיה עם מאות ערוצים, לטלפונים הסלואלריים, וכמובן לתרבות ה- SMS. אלה בני הדור, אשר מהיום הראשון להיוולדם הם מוסעים מידי יום על ידי אחד ההורים לחוגי העשרה, החל מקראטה וכלה בהתעמלות אמנותית – "זהו הדור המתוכנת ביותר מאז ומעולם" – אומר פרופ' מל לוין  מהאוניברסיטה של צפון קרולינה.

 

"ה'אקו בומרס' שגדלו עם משחקי הווידיאו אינם מסוגלים לחשוב לטווח ארוך. כל נושא צריך להיפתר מיידית כמו במשחק. עקב כך הם מתקשים לתכנן פעולות על פי שלבים"

 

מחקרים נוספים מראים כי הם שונים בתכלית בדפוסי ההתנהגות שלהם מהוריהם: הצורך בהישגיות היה המאפיין העיקרי שלהם כ"בייבי בומרס", והם נהגו לומר בסקרים כי "הם שואפים להיות מספר אחת". לעומתם אומרים ה"אקו בומרס" כי הם רוצים להיות חלק מצוות אשר  פועל בעיקר למען הקהילה. ואמנם רואים גם את התוצאות בשטח – פשע אלים בקרב בני נוער בארה"ב ירד באופן דרמטי ב- 70%-60%, השימוש בטבק ואלכוהול ירד אף הוא באופן משמעותי בהשוואה להוריהם. 50% מהם מאמינים לממשל, ורובם סומכים על הוריהם כמעט בכל דבר ועניין. דפוסי הצרכנות שלהם מוכתבים בעיקר על ידי שיווק "מפה לאוזן" ויצרנים רבים מחפשים אחר אותה נוסחה שתייצר את "מילת הקסם" (BUZZ WORD) אשר תהפוך את מוצריה ללהיטים. חברת טויוטה נותנת חסויות לפסטיבלים המושכים את ה"אקו בומרס", ומציבה בהם מכוניות מהסדרה אשר יוצרה כמעט באופן בלעדי עבורם. יחד עם זאת, בשל חסות היתר של הוריהם, הם פחות עצמאיים, וכאשר הם לומדים בקולג' הוריהם עדיין חגים סביבם בניסיון להגן עליהם מכל רע אפשרי, מה שיצר את הביטוי  Helicopter Parents (הורי הליקופטר...) .

אך ה"אקו בומרס" סובלים גם מחסרונות, כמו הצורך ב"סיפוק מיידי", שעל פי החוקרים הוא תוצאה של התמכרות למשחקי וידיאו המייצרים פתרונות מיידיים לכל בעיה. מנכ"ל של אחד התאגידים הגדולים בארה"ב נשאל מהו המאפיין העיקרי של דור זה, ותשובתו: "הם אינם מסוגלים לחשוב לטווח ארוך. כל נושא צריך להיפתר מיידית. עקב כך הם מתקשים לתכנן פעולות על פי שלבים."

התייחסות: כמה מהמאפיינים של דור ה"אקו בומרס" קיימים גם בישראל, בעיקר בקרב משפחות בעלות הכנסה גבוהה, אם כי המציאות המיוחדת של ישראל, והשירות בצה"ל, מעמעמים את ה"חנוניות" הבולטת של העמיתים האמריקנים. יחד עם זאת, בשל העובדה כי התרבות האמריקנית מכתיבה במידה רבה התנהגות חברתית וצרכנית של מדינות רבות בעולם, ניתן להניח כי נראה חלק מהמאפיינים הללו גם בישראל.

 powered by: mipotech