יאהו ועליבאבא נגד EBAY

המיוחד בזירת סחר B2B חדשה זו, שהיא יכולה לתת מענה גם לצרכים של עסקים קטנים ובינוניים בכל מקום בעולם המחפשים לרכוש מוצרים במחיר הטוב ביותר עבורם, כדי להגדיל את רווחיותם. גם הספקים הסיניים הם עסקים קטנים ובינוניים ש ALIBABA יצר עבורם פלטפורמה להגדלת הכנסותיהם באופן משמעותי. פורסם ב'גלובס'

מה עושים הסינים כאשר הסחר האלקטרוני שלהם אינו ממריא בגלל רתיעתם של הצרכנים והעסקים מלהשתמש בכרטיס אשראי?

זו היתה אחת הבעיות איתן התמודדה חברת ALIBABA - אתר הסחר האלקטרוני המסחרי (B2B) הגדול ביותר בעולם, וחברת הבת שלה TAOBAO - אתר הסחר האלקטרוני הקמעונאי הגדול ביותר בסין. שיטות התשלום הנהוגות בעולם המערבי, קרי – השימוש בכרטיס אשראי – לא התאימו לסינים. בבסיס נשארה בעיה של חוסר אמון בין הקונה למוכר, ללא קשר לגודלו ולמוניטין של אחד הצדדים לעסקה. כל מי שעבד בשנות התשעים עם סין זוכר היטב כי עסקאות גדולות כקטנות ניתן היה לבצע אך ורק במזומן ובתשלום מראש. לא תנאי אשראי, לא שוטף פלוס ואפילו לא LC. רק במזומן ובהעברה בנקאית. רק כאשר היה מגיע התשלום לחשבון הבנק של הספק הסיני, היה היצרן מתחיל בייצור ההזמנה. אכן מנטליות שונה.

חברת ALIBABA שקראה היטב את התמונה פיתחה שיטת תשלום חדשה ויצירתית בשם  ALIPAY שהחזירה את האמון בין הקונה למוכר והפכה את הסחר האלקטרוני הסיני בתחום ה B2B  וה B2C למנוע צמיחה טורבו. שיטת ALIPAY מבוססת על כך שהכסף שהקונה אמור להעביר למוכר נכנס קודם לכן לחשבון בנאמנות (ESCROW) בערבות של ארבעת הבנקים הגדולים של סין. רק כאשר הקונה מודיע ל ALIPAY שהמוצר שנרכש על ידו הגיע אליו וכי הוא שבע רצון ממנו, משוחרר הכסף ומועבר למוכר.  השיטה עובדת היטב, והיקפי הסחר האלקטרוני בסין צפויים לעלות בכ 80% בכל אחת מהשנים הבאות.

אין ספק ש ALIBABA מהווה היום את האיום המשמעותי ביותר על EBAY , אתר הסחר האלקטרוני הגדול ביותר בעולם. החוזק הבלתי מעורער של ALIBABA בזירת  ה B2B יצר מצב חדש בתחום זה. כל בעל עסק, באשר הוא יכול להשתתף במכירות פומביות, מכרזים ואף לרכוש ישירות מגלילי פלדה, דשנים כימיים, וכמובן אף מוצרי צריכה כמו טקסטיל ואלקטרוניקה ביתית. ALIBABA  יצר פלטפורמה חדשה של הזדמנויות  לפעילות מסחרית ענפה עם סין, המבוססת על שיטת תשלום הגיונית השומרת על אמון מלא בין הקונה למוכר. המיוחד בזירת סחר B2B חדשה זו, שהיא יכולה לתת מענה גם לצרכים של עסקים קטנים ובינוניים המחפשים לרכוש מוצרים במחיר הטוב ביותר עבורם, כדי להגדיל את רווחיותם. גם הספקים הסיניים הם עסקים קטנים ובינוניים הסחר האלקטרוני מגדיל עתה את הכנסותיהם באופן משמעותי. עד עתה, יכלו עסקים כאלה לפעול בעיקר דרך גורמי ביניים מתווכים אשר כמובן גבו את העמלות עבור העסקאות שנערכו באמצעותם. עתה יכול גם בעל עסק קטן בכל תחום שהוא, להיכנס לפורטל של ALIBABA לשוטט בו ולבצע את הרכישה. האתר הוא ידידותי במיוחד ומאפשר לגולש להשתמש בכלים ייחודיים שאתרים אחרים אינם מצויידים בהם. הקונהגולש יכול להעביר מסר ישיר למוכר ולבקש פרטים נוספים על המוצרים המעניינים אותו ולקבל מענה במהירות רבה. כמו כן יכול הקונה, להתקשר טלפונית ישירות לנציג שיזהה מייד באיזה מוצר מדובר כדי לברר פרטים נוספים הדרושים לו כדי לקבל החלטה על ביצוע העיסקה. השירות ניתן עשרים וארבע שעות ביממה, ובכך הוא נותן מענה לכל עסק בכל איזור זמן ברחבי העולם. האיום על EBAY הוא אמיתי, ולו בגלל הסיבה שמספר גולשי האינטרנט בסין הוא השני בגודלו בעולם לאחר ארה"ב, והגיע השנה כבר למאה מיליון. הצפי הוא כי בעוד מספר שנים תהפוך סין למעצמת הגלישה הגדולה ביותר בעולם. EBAY פועל היום ב33 ארצות, וביניהן גם סין על פי אסטרטגיה שיווקית גלובאלית האמורה למצות את הפוטנציאל העצום של הסחר האלקטרוני שאינו נעצר בגבולות מדיניים כלשהם.

אתר סחר אלקטרוני כמו ALIBABA שהתבסס היטב בסין הפך עתה, במיוחד לאחר שלפני מספר שבועות  רכשה חברת  YAHOO 40% ממנו, לגורם תחרותי מדרגה ראשונה, הן בשל העוצמות שהוא צובר והן בשל שיטת התשלום ALIPAY שבה הקונה אינו יכול להפסיד את כספו. חברת YAHOO שילמה עבור הרכישה מיליארד דולר במזומן. אך יתכן שהאיום העיקרי על EBAY הוא דווקא מחברת הבת של ALIBABA - פורטל הסחר הקמעונאי TAOBAO שהוקם בשנת 2003 והממקד את פעילותו רק מול קהלי יעד של צרכנים בסין. נכון להיום מספר המנויים של TAOBAO  הגיע ל כ 7  מיליון איש, ומי שנכנס לאתר, ולא שקד על לימודי הסינית שלו, יוכל להתרשם מהצילומים של המוצרים הרבים הממחישים את אופי העסקאות המתבצעות בו. לא צריך להיות בעל דימיון מפותח במיוחד, כדי להבין את עוצמתו של פורטל כזה כאשר יהפוך לגלובלי ויאפשר גם לגברת כהן מחדרה, לגלוש ולרכוש שואב אבק חדש לביתה, במחיר שיהיה בוודאי כמחצית מזה שתשלם בקניון הקרוב לביתה. המנכ"ל הדינמי של ALIBABA  , ג'ק מא, שבעבר הטרום פריחה של סין, שימש כמורה לאנגלית, רצה למתג את פעילות הסחר האלקטרוני ככזו שתהיה מזוהה עם אוצר. ואמנם השם ALIBABA ו... ארבעים השודדים חקוק במוחו של כמעט כל ילד בעולם המערבי, ומסתבר שגם בסין, כאשר השם TAOBAO - 'חפשו את המטמון' – בסינית - משדר את המסר ישירות. אכן, ג'ק מא הצליח באמצעות כשרונו לפצח את הסיסמא השחוקה 'סזאמי היפתח' ולהגיע לאוצר שעליבאבא המקורי וכל שודדיו לא לא העזו לחלום עליו.  ברבעון השני של 2005 הגיע מחזור העסקאות של TAOBAO ל 200 מיליון דולר, כאשר EBAY שדיווחה על מכירות של 100 מיליון דולר ברבעון הראשון בסין, מתעקשת על כך שיש לה 13 מיליון מנויים אך סירבה לחשוף נתונים כספיים של הרבעון השני.  ניתן גם לראות את המאבק בין EBAY ל ALIBABA כמאבק בין EBAY ל YAHOO, שכן בעבר הביסה YAHOO את EBAY ביפאן, וזו גם היתה אחת הסיבות לכך שנכנסה בשנת 1999 לשוק הסיני באמצעות חברה מקומית EACHNET שהיא שם המותג הסיני ל EBAY. עתה בשל התחרות הקשה שהציבה לה ALIBABA , שוב אין EBAY מסתפקת בשיווק ויראלי (מפה לאוזן) ובשנה הקרובה תצא במסע פרסום בטלביזיה בסין. יש לכך גם סיבה נוספת, שכן 'רק' 8% מהסינים גולשים באינטרנט, בעוד שרובם צופים בטלביזיה. הצפי לגידול מהיר במספר בעלי המחשבים שם המחוברים לאינטרנט, מבסס את ההגיון שבהוצאה כספית זו. אך גם מנהלי TAOBAO אינם יושבים בחיבוק ידיים ומשתמשים בשיטות שבמקומות שונים במערב היו גורמים להרמת גבות שם. לפני זמן מה במהלך סמינר למשתמשי EBAY יצרו אנשי TAOBAO מהומה במקום הכינוס כאשר הניפו פוסטרים, ומלצרים חילקו פליירים, שבאמצעותם הוצע למשתתפים לקבל בחזרה את המחיר ששילמו עבור הסמינר, להצטרף לצוות TAOBAO ליהנות מארוחת צהרים חינם במסעדה יוקרתית באיזור. רבים מהמשתתפים נענו לכך.

אכן האתיקה שם שונה מזו שבמערב, והסינים  מעוררים התנגדויות גם מכיוונים אחרים. במשך שנים, כולל גם היום מפרה סין באופן שיטתי זכויות קניין של יוצרים ומעלה את חמתם של יצרנים במערב ובמיוחד בארה"ב העומדים לא אחת חסרי אונים בפני תופעה זו. (לפני כשנה, קבע בית משפט בסין כי ניתן לייצר את תרופת הדגל של PFIZER, הויאגרה, ללא רישיון, שכן 'המרכיב העיקרי בתרופה הוא 'טבעי'.) במאמר שהתפרסם לפני מספר שבועות ב'פורבס' שכותרתו "השודדים של עליבאבא מאיימים על יאהו", התברר כי חלק מהמוצרים המוצעים למכירה על ידי ALIBABA הם זיופים של מוצרים מקוריים מתוצרת ארה"ב וארצות מערביות אחרות. מה שיכול להסביר את המחירים הנמוכים שלהם. מחקרים שנעשו על ידי ממשלת ארה"ב מזהים את סין כיצרן מספר אחת בעולם של מוצרים מזוייפים, ועל פי הערכה כ 10% מכל המוצרים הנמכרים ב ALIBABA אינם מקוריים.  עתה, לאחר הרכישה מצפה ל YAHOO משימה לא פשוטה לצמצם ולחסל את הזיופים שיימכרו בחברה הנמצאת בשליטתה.

עולם הסחר האלקטרוני, כמו תחומים עסקיים אחרים, מושפע עתה ישירות מהפריחה הכלכלית של הענק הסיני, שהקודים האתיים שלו שונים מאלה של העולם המערבי. דווקא המיזוגים והרכישות שבין חברות סיניות לתאגידים מערביים, נותנים תקווה כי תופעות כאלה יתעמעמו ויצטמצמו ככל שסין תהפוך לחלק בלתי נפרד של הסחר העולמי.

 powered by: mipotech