רמת הוראה גבוהה היא המפתח לשגשוג כלכלי של אוניברסיטאות ומכללות

"הסטודנט הוא הלקוח ויש לתת לו את התמורה הטובה ביותר לכספו"

התקציב השנתי של אוניברסיטת הרווארד, בסך 14.4 מיליארד דולר, מתקרב לסה"כ התקציב השנתי הכולל של 142 מדינות וביניהן קובה, ירדן, ליטא ואחרות. העושר הבלתי נתפש של אחת האוניברסיטאות היוקרתיות בעולם הוא אמנם בבחינת שיא, אך אינו יוצא דופן בתמונת התקציב של אוניברסיטאות אמריקניות אחרות כמו MIT (4.3 מיליארד דולר), קולומביה (3.6 מיליארד דולר) ואחרות. ליבת האסטרטגיה השיווקית של אוניברסיטת הרווארד מבוססת על רמת הוראה גבוהה המתבטאת במוטו "הסטודנט הוא הלקוח ויש לתת לו את התמורה הטובה ביותר לכספו". אי לכך, הדגש הוא בהשקעת משאבי כסף ותוכן באיכות ההוראה, כאשר המחקר שהוא לב ליבה של האקדמיה נמצא רק במקום השני בסדר החשיבות. על פי גישה זו, ככל שבוגרי הרווארד יפתחו קריירה מצליחה לאחר סיום הלימודים ויהפכו למובילים בתחומים להם הוכשרו, כן תגדל יוקרתה של האוניברסיטה ותאפשר לה לגייס כספים נוספים.

כל מרצה חדש ב"הרווארד" נדרש לעבור קורס הכשרה והעשרה בשיטות הוראה מתקדמות

 

 כל מרצה חדש נדרש לעבור קורס הכשרה והעשרה בשיטות הוראה מתקדמות ויעילות, ולאחר מכן מוצמדים לו מנחים מתחומים שונים, המדריכים אותו ומפקחים על עבודתו - כדי שתישמר הרמה הגבוהה של ההוראה. חלק בלתי נפרד מאסטרטגיה זו הוא שמירה קפדנית על מספר קטן של תלמידים בכיתה, כדי שניתן יהיה לתת תשומת לב אישית לכל סטודנט. בשנה ממוצעת פונים לבית הספר למנהל עסקים של האוניברסיטה כ- 7,500 מועמדים המתחרים ביניהם על כ- 900 מקומות, מה שגורם לכך שקרוב ל 90% מהמועמדים נדחים. מרכיב חשוב נוסף באסטרטגיה הוא הפצת איכות הידע לקהיליה העסקית בארה"ב ובעולם. ההוצאה לאור של האוניברסיטה מציעה שורה של פרסומים אשר הפכו למותגים בזכות עצמם, ואשר המכנה המשותף להם הוא תוכן חדשני באיכות גבוהה המוגש בצורה ידידותית וקלה לקריאה. הפרסום הידוע ביותר הוא ה- HARVARD BUSINESS REVIEW, הנמכר למנויים ואף בקיוסקים לעיתונים. מקורות המימון של הרווארד הם תרומות של בוגרים שהצליחו בקריירה שלהם ומרגישים כי הם חייבים זאת למערכת ההוראה הייחודית של האוניברסיטה, שכר הלימוד הגבוה, וכספים רבים הזורמים מקרנות שונות. אחד הקריטריונים העיקריים למינוי כנשיא האוניברסיטה הוא יכולת מוכחת בניהול תקציבי ענק, ומערכת קשרים המשמשת כפלטפורמה לגיוס כספים.

כך, הנשיא הנוכחי של אוניברסיטת הרווארד, LAWRENCE SUMMERS (בן 50), הוא אמנם בעל רקע אקדמי מכובד, אך כישוריו העיקריים מתמצים בניסיון הרב שרכש בניהול תקציבי ענק ומערכת קשרים שלא תסולא בפז בכך ששימש כשר האוצר של ארה"ב, כשלזכותו נזקף במידה רבה צמצום החוב הלאומי של ארה"ב.

התייחסות: האוניברסיטה/מכללה, למרות היותה מלכ"ר, היא עסק לכל דבר, ופיתוח אסטרטגיה שיווקית/עסקית קולעת יכולה לעשות את ההבדל בין דשדוש והזדקקות לזריקות תקציב ממשלתיות, לבין שגשוג עסקי התורם בסופו של דבר לקהילה, בכך שיותר בוגרים שרכשו את הידע המתאים משתלבים טוב יותר במעגלי העבודה והעסקים במשק. כמה מוסדות אקדמיים בישראל זקוקים באופן דחוף לפיתוח אסטרטגיה קולעת יותר.

 powered by: mipotech