כיתה של מיליוני תלמידים וכל אחד מקבל שיעור פרטי במתמטיקה

מן הראוי שנפתלי בנט ימליץ לתלמידי 5 יחידות על הגרסה בעברית של האתר KHAN ACADEMY (פברואר 2017)

משרד החינוך בניצוחו של נפתלי בנט מטיף באדיקות כדי לשכנע תלמידי תיכון לעשות בגרות במתמטיקה ברמה הגבוהה ביותר של חמש יחידות כדי להשיג שתי מטרות חשובות – האחת עתיד טוב יותר לתלמיד, והאחרת – עתיד טוב יותר לישראל. אך אין זה סוד, כי התמודדות של תלמידים שאינם גאונים עם רזי המתמטיקה תלויה במידה רבה במורים. ואכן לא כל מורה השולט היטב במקצוע יודע וכשיר להעביר גם את החומר באופן ידידותי ונגיש. אחת הבעיות בתהליך הלימוד היא כי כאשר תלמיד אינו מבין סוגיה מסוימת הנלמדת בכיתה ולמורה אצה רצה הדרך להעביר את כמות החומר הדרושה, נוצר אצל התלמיד חסם אשר עלול להפוך למכשול בדרכו לחמש יחידות. מאחר שלא כל המורים קורצו מחומר אחד, נופלים תלמידים רבים במלכודת החסמים ומעבירים את שנת הלימודים בניסיונות נואשים להפוך לרואים ובלתי נראים כשהם מצויים בחרדה מתמדת פן ייקראו אל הלוח וחרפתם תתגלה לכל.
מצב כזה אופייני בכיתות מרובות תלמידים אשר רק אלה שהוריהם מסוגלים להעניק להם ליווי של מורה פרטי מצליחים לפרק את החסמים ולהתקדם. בהיסטוריה האנושית היו מורים/מרצים שהצליחו להנחיל לקומץ בני מזל תורות מורכבות ומסובכות. אך רוב רובם של המורים, אינם כאלה.
אך בשנים האחרונות משהו משתנה, משהו שנותן תקווה  לרכוש ידע להתגבר על מכשולים, גם לאלה המתקשים בלימודים שהציונים שלהם, מסיבות שונות לא הגיעו לרף הנדרש. זהו קונספט שיווקי חדש להקניית השכלה וידע. ממש מהפיכה, שהסירה את המכשול העיקרי – הנגישות לאותו מורה מדהים היודע כיצד להפוך תלמיד שכבר הפנים כי מתמטיקה היא לא בשבילו, לתלמיד נלהב הנהנה מעצם העובדה שהמתמטיקה הפכה למקצוע המועדף עליו.
נושא הדגל הבולט ביותר של מהפכה זו, הוא צעיר אמריקני ממוצא הודי, סלמן קאן, (SALMAN KHAN) שעבד כאנליסט בחברת השקעות, ויום אחד, לפני מספר שנים קיבל שיחה מבן דוד שלו, תלמיד תיכון, שביקש עזרה לפתור סוגיה בלתי מובנת במתמטיקה. סלמן קאן, ביקש מבן דודו להמתין מספר דקות, לפני שיתחבר למחשב שלו, ואז הציג בפניו במסגרת שיעור של 10 דקות דרך נוחה וידידותית לפתור את הבעיה. סלמן הופתע מהמהירות שבה הבין בן הדוד שלו את תהליך הפתרון. הוא עזב את עבודתו, והקים את הפורטל החינמי KAHN ACADEMY שנועד לסייע לתלמידים להתגבר על קשיים בהבנת סוגיות במתמטיקה.
הפורטל התפתח עקב ההצלחה הרבה של השיעורים החינמיים, קיבל קאן, תרומה של 30 מיליון דולר, מקרן של ביל גייטס, כדי להרחיב את השיעורים שלו למקצועות נוספים. כיום הפכה האקדמיה החינמית לאימפריה של הוראה עם 800 מיליון שיעורים בשנה ממתמטיקה בסיסית ועד למדעי המחשב, המיועדים לגילאים בגן הילדים שעמדות לרשותם 21 אפליקציות שונות ועד לסטודנטים במכללות ואוניברסיטאות.
עתה פועל ברשת גם אתר בעברית המיועד בעיקר לתלמידי תיכון עד לרמה של 5 יחידות. צריך לקוות כי שר החינוך לא המליץ עד כה על אתר זה, מאחר שלא ידע על קיומו, ולא כדי לשמור על מעמדם של המורים למתמטיקה. שימוש באתר ידידותי זה, יכול לעשות פלאות אצל כל תלמיד הרואה עין בעין את חזונו של נפתלי בנט.powered by: mipotech