שיתוף נוסעים ליעדים בינעירוניים הופך לטרנד באירופה

איסוף מהבית, מחירים אטרקטיביים וייתור בדיקות ביטחוניות הם ערכי הליבה של קונספט זה (ינואר 2017)

תארו לעצמכם שאתם שמיציתם את הביקור ברומא ורוצים להגיע לפריס, נהיגה עצמית? טיסה? רכבת? אוטובוס? המכנה המשותף לכל אחת מהאופציות הוא תהליך הצורך זמן לא מבוטל, ושלבים מעצבנים, כמו הגעה לשדה התעופה, תור לבדיקות ביטחוניות, תור לעליה למטוס, מונית לתחנת הרכבת או האוטובוס. כך או אחרת בזבזתם חלק ניכר מהיום שלכם, והוצאתם יותר כסף ממה שנראה לכם כראוי.
מסתבר שיש אופציה אטרקטיבית יותר. בעוד ששיתוף נסיעות עירוניות, "אובר" והמתחרים, הפך לטרנד משמעותי צמח לו במשך כעשור קונספט מבטיח ומקיים של שיתוף נסיעות בינעירוניות. שני יזמים צרפתים הקימו בשנת 2006 סטרטאפ הנושא את השם BLABLACAR כשירות שיתוף נסיעות בינעירוניות הפועל ב 22 ארצות ברחבי אירופה שעל פי הערכות שוויו מגיע היום ל כמיליארד וחצי דולר. פריצת הדרך של החברה החלה בשנת 2007 כאשר רשת הרכבות בצרפת הכריזה על שביתה ונוסעים נואשים שחיפשו דרכים אחרות להגיע ליעדיהם, התנפלו כמוצאי שלל על שירותי הנסיעה של BLABLACAR. רק אז הבינו המייסדים, ניקולס ברוסון, ופרדריק מאזלה, את עוצמת הקונספט, שבא לידי ביטוי בשימוש חוזר באמצעי תחבורה ייחודי זה.  אירוע מכונן נוסף התחולל בשנת 2010 כאשר התפרץ הר געש באיסלנד וגל האבק שנוצר עקב כך גרם להשבתת תנועת המטוסים למספר ימים בכל רחבי אירופה. אירועים מכוננים אלה הביאו לכך שרק בצרפת יש כיום כשלושה מיליון מנויים על שירות זה.
הקונספט של השירות הוא פשוט, נהגים הנוסעים ברחבי אירופה, שיש להם מושב או שניים פנויים, מציעים באמצעות BLABLACAR לאסוף את אלה הנזקקים לשירותי הסעה לאותו יעד שאליו נוסע הנהג. ה BBC תיאר כיצד שלוש נשים חיכו בביתם להגעת הנסיעה שהזמינו ללא כל חשש, על פי תמונה ודירוג של הנהג על ידי נוסעים קודמים . הנהלת החברה הכוללת חמישה עובדים בלבד ממוקמת בבניין בפריס ומאכלסת בשלוש קומות את ה "ענן" המאפשר לשלוט במספר רב של עסקאות. עוד 550 עובדים פרוסים על פני אירופה, מפורטוגל ועד לרוסיה, ולאחרונה התרחב השירות גם להודו, ברזיל ומקסיקו.  כדי להבטיח את השקט הנפשי של הנוסעים מבצעת BLABLACAR תחקיר עומק על כל בעל רכב הרוצה לקחת נוסעים לנסיעות בינעירוניות. התחקיר כולל גם סריקת הדף שלו בפייסבוק, פרופיילינג של החברים בו, ומהות השיח ברשת החברתית. נוסף לכך, לאחר תום כל נסיעה מתבקשים הנוסעים לדרג את איכות הנסיעה עם בעל הרכב. המחירים הם זולים משמעותית ונקבעים על פי מרחק הנסיעה באמצעות מחשבון דיגיטלי העולה למסך, שבו מתבקש המזמין להקליד את מקום האיסוף ואת יעד הנסיעה ולקבל מיידית את תעריף הנסיעה. כך לדוגמא, נסיעה מלונדון לפריס תעלה 22 ליש"ט, לעומת אוטובוס שמחיר הכרטיס הוא 30-40 ליש"ט. נסיעה מבריסל ללונדון 32 ליש"ט, ומלונדון לברלין 59.5 ליש"ט. היתרון העיקרי של שירות זה הוא איסוף מהבית והורדה ביעד ללא התהליכים המורכבים של שימוש בכלי התחבורה הקונבנציונאליים.
מישהו כבר ניסה להביא את  BlaBlaCar לישראל ונראה כי העסק לא המריא. פרט לדף פייסבוק שיש בו כמה עשרות לייקים לא הצלחתי למצוא עדות לעסק ממשי. אותו מישהו כנראה שכח שישראל היא אי בים סוער לא ידידותי, ובפועל איש מאיתנו אינו נוסע לדמשק או בגדד, גם לא לביירות.  לעומת זאת ישראלים יכולים לתכנן טיול שבו ניתן לשלב נסיעות בכל רחבי אירופה במינימום טרחה ובמחירים אטרקטיביים.
.powered by: mipotech