יזמות לדוגמא - אשת איכר בקהילה כפרית נטולת אינטרנט בבריטניה עשתה את הבלתי אפשרי

כריס קונדר יזמה וביצעה במו ידיה פרויקט שחיבר את 2,300 שכניה לאינטרנט מהיר שהפך לספק אינטרנט עם כבל סיב-אופטי באורך של כ 2,000 קילומטר (דצמבר 2016)

"אני רק אשת האיכר" אמרה לעיתונאי של ה BBC  הבריטי כריס קונדר, בצניעות רבה, למרות שיזמה פרויקט שנראה כבלתי אפשרי, ביצעה אותו במו ידיה ובכך פרצה את הדרך לחיבור חלק משמעותי מהאזורים הכפריים של בריטניה לאינטרנט. באזור כפרי מבודד במחוז לנקסטר בבריטניה מתגוררת כריס בקהילה של 2,300 משפחות שעד לפני מספר שנים היו ללא אינטרנט ובלי כל אפשרות ליהנות ממדיה החברתית, מחיפושים במנועי חיפוש, בצפייה בסרטונים, קניות מקוונות ועדכון בזמן אמת של חדשות. ואכן, מה שלפני כמה עשורים היה נחשב כחיים בפסטורלה, נתפס כסוג של מעצר בית. בשנת 2009 הקימה כריס כמעט במו ידיה רשת אינטרנט מקומית עם קצב גלישה של גי'גה בייט אחד לשנייה שהוא מהיר פי 35 מהמהירות הממוצעת של גלישה בבריטניה. כריס שהתגלתה לא רק כיזמית ברוכת כישרונות טכנולוגיים וניהוליים, הפשילה שרוולים ובשלב המקדמי רכשה כבל סיב-אופטי באורך של קילומטר ! התיישבה על הטרקטור וחפרה במשך שלושה ימים, יחד עם אנשי החווה השכנה תעלות שבהן הונחו הכבלים וחיברו את משקי הבית לאינטרנט. יוזמה זו הכתה גלים בכל אזור לנקסטר, וכריס הקימה ספק אינטרנט בשם B4RN אשר כיום בדיוק באותה שיטה של "עשה זאת בעצמך" מאפשר למספר רב של קהילות כפריות מבודדות ליהנות מגלישה מהירה ברשת. את המוטו של המבצע כינתה בראשי תיבות, JFDI כאשר JDI מייצג JUST DO IT   והאות הנוספת סביר שתוכלו לנחש מה היא מייצגת. הצלחת מבצע החיבור לאינטרנט שעלותו לכל משק בית 130 שקל לחודש, ועוד 650 שקל דמי התקנה חד פעמיים, הניעה נשים וגברים מהאזור להפשיל שרוולים ולחפור את התעלות המחברות אותם אל העולם.  עתה מעריכים יוזמתה של כריס תשמש השראה למחוזות אחרים ובתוך זמן קצר יחסית יחוברו רוב משקי הבית בבריטניה לאינטרנט מהיר.
זוהי דוגמא ליזמות מקומית הנובעת מצרכים רבי עוצמה שלא התממשו, בשיטת "אם אין אני לי מי לי" להפוך על פי קונספט "עשה זאת בעצמך" לחלק בלתי נפרד של הקהילה הגלובאלית. מה שנראה קודם למהלך של כריס, כמשימה בלתי אפשרית, מצא את פתרונו בדרך הפשוטה והזולה ביותר. כך, לעתים, למרות שחברות ענק מסרבות לתת שירותים לקהילות קטנות ורחוקות, יכולה יוזמה מקומית או אזורית להניע תהליכים רב עצמה. כך לדוגמא ניתן ליזום שירות תחבורה ציבורית לישובים מרוחקים בארץ שבחלקם אין כל שירות אוטובוסים, וחלקם במקרה הטוב "זוכים" לביקור אוטובוס, פעם או פעמיים ביום.
powered by: mipotech