סלילת נתיבים בינעירוניים לאופניים תקל על העומס בכבישים

במציאות שבה מתווספים מידי שנה למעלה מ 300,000 מכוניות חדשות, ספק אם התכניות לתחבורה ציבורית זורמת יתממשו (דצמבר 2016)

ברור לכולנו כי הפכנו קרבן למגה-טעות כתוצאה מפיגור משמעותי בתכנון התחבורה הציבורית והתעלמות מהצרכים של הציבור שיצרה פקקים שטרם נראו בישראל. ברור גם, כי בטווח הנראה לעין, ספק אם יתממשו ההבטחות והתחזיות לתחבורה ציבורית זורמת בשל ההיקף הבלתי נתפס של מאות מכוניות חדשות העולות על הכביש מידי יום וסותמות אותו. לא קשה לראות כי פקקים אלה מתאריכם כמעט מידי יום, וכל עוד נמשכת רכישת מכוניות בקצב של כשלוש מאות אלף בשנה, נגיע בתוך שלוש שנים למיליון מכוניות נוספות, מה שינתץ את תכניות התחבורה והתחזיות שבצידן ישתגמדו מול מכת מדינה זו.  לדוגמא, אם לפני שלושה חודשים ניתן היה להגיע בשעות אחה"צ מתל אביב לרעננה או כפר סבא, בכארבעים דקות, כיום הנסיעה נמשכת למעלה משעה, בעוד שבשעות הלילה השקטות היא נמשכת פחות מעשרים דקות. אם לפני כשלושה חודשים הנסיעה בשעות אחה"צ בכביש 5  מראש העין לגלילות נמשכה כעשרים דקות, כיום נוצר פקק המאריך את הנסיעה כמעט פי שתיים, שלא לדבר על נסיעה לכיוון ראש העין ההופכת את צידו האחר של הכביש  למגרש חניה אחד גדול.
פתרון אפשרי, הוא פיתוח וביצוע תכנית חירום לסלילת מסלולי אופניים בינעירוניים בין ערי הלוויין לתל אביב, כמו רמת השרון, הרצליה, פתח תקווה, הוד השרון וראש העין. מסלולי אופניים שיהיו מופרדים מהכביש יכולים להיסלל במהירות יחסית, בשל המשקל הקל של האופניים שאינו מחייב תשתית מורכבת כמו כבישים הנושאים על גבם משאיות כבדות. סלילת נתיבים בינעירוניים לאופניים עשויה לתת פתרון למאות אלפי בני אדם שיוכלו להגיע ליעדם בזמן קצר יותר ובמידה רבה של הנאה בין אם מעצם הדיווש האירובי, ובין אם בנסיעה שקטה באופניים חשמליים. מזג האוויר של ישראל הוא אידיאלי לרכיבה על אופניים, ובמידה שאכן יסללו נתיבים כאלה, תורגש הקלה בכבישים.
 אחד הטרנדים התחבורתיים המתפתחים במהירות בעולם המערבי הוא הרכיבה באופניים לעבודה. כך, למעלה מ 70% מהעובדים באמסטרדם מגיעים לעבודה באמצעות אופניים וגומאים מידי יום מרחק של 15-20 קילומטר במסלולים בינעירוניים. לפני כשנתיים השיק משרד התחבורה ההולנדי פיילוט בקרב תלמידים בגילאי 14-18 ב 240 בתי ספר בצפון המדינה שנועד לקדם את השימוש באופניים חשמליים. בכל חודש מקבלים 60 תלמידים אופניים חשמליים לשימוש חופשי וחינמי למשך חודש כדי להגיע לבית הספר, כאשר לאחר כחודש הם יכולים לרכוש את האופניים במחיר מסובסד. זאת במטרה ליצור אצלם הרגלי שימוש בכלי תחבורה נקי זה כאשר לרשותם עומדים מסלולים מקבילים לכבישים אך מופרדים מהם. הקצאת נתיבים ייעודיים לאופניים מתבצעת עתה במקומות רבים באירופה ובארה"ב. גם בתחום העירוני מתבצעים פיילוטים כמו הקמת מסלול אופניים באמצע הכביש על חשבון תחבורה מוטורית.  משרד התחבורה נדרש לחשיבה חדשה ויצירתית לפני שיתוק כמעט מוחלט של התנועה בשעות העומס.powered by: mipotech