הטרנד החדש - "האינטרנט של הכל" (IoT) חודר במהירות לענף הקמעונות

שבבים זעירים המותקנים במוצרי צריכה יודעים "לדבר" עם הקונים ולהעביר מידע מדויק לרשתות. התוצאה התייעלות ועלייה במכירות (אוקטובר 2016)

    מושג חדש יחסית   The Internet of Things (IoT) , שמשמעותו  "האינטרנט של הדברים", חודר במהירות ותופס תאוצה בקטגוריית הקמעונאות הפיסית משולבת אינטרנט ומשדרג את שירות הלקוחות ואת ניהול המכירות בחנויות. לפני שש שנים בלבד החלה רשת וולמארט שהיא מובילה גלובאלית, להשתמש בשבבי RFID  במחלקות ההלבשה שלה במטרה לנהל את המלאי בזמן אמת. כך בכל פעם שזוג מכנסיים יורד מהמדף למדידה על ידי צרכן נקלט המידע על כי הבגד כבר אינו נמצא על המדף  במערך הבקרה ברמת החנות הבודדת והרשת.  כך ניתן לנהל את המלאי בזמן אמת, ולהשלים את המידות החסרות במדפים בעת הצורך. מאז ניסוי זה שערכה וולמארט חלו שינויים דרמטיים בתחום ה RFID ואמצעי תקשורת זעירים אחרים המוגדרים כ connected things (דברים מחוברים), כך שכיום מצויים בשוק 6.4 מיליארד מתקנים בקטגוריה טכנולוגית זו והתחזית היא כי בתוך 4 שנים יגיע מספרם ל 21 מיליארד. בלשון ברורה יותר מתקנים זעירים אלה מצוידים במידע מתוכנת באופן ייעודי ויודעים "לדבר" בינם לבין עצמם כמו גם עם מערכות בקרה שונות הקשורות זו לזו, ולהציג מידע עדכני למנהלים ברמות שונות. ה"אינטרנט של הכל" יוצר אינטראקציה בין צרכנים למותגים כמו גם בין הקונים המעבירים מידע ביניהם ויראלי מה שמאפשר לקבל החלטות קנייה טובות יותר. כך נוצרת תמונה קמעונית חדשה המשפיעה על הרגלי הצריכה של הצרכנים, ומאפשרת לקמעונאים לשפר את צפי המכירות שלהם.    
    מחקר שנערך על ידי חברת FORRESTER לפני כשנה מראה כי קרוב ל 1,000 רשתות קמעוניות מובילות המשתמשות במערכות "אינטרנט של הדברים" שיפרו את היעילות והצליחו להעניק לקונים שירות טוב יותר.    
    ענק ההיי-טק אורקל מדווח כי השימוש בשבבי RFID יכולים קמעונאים לדעת את היקף המלאי בחנויות בדיוק של 100%, מה שמפחית בכ 50% מוצרים מבוקשים שאינם נמצאים על המדף. כתוצאה מכך, קובע אורקל, נוצרת עלייה של 2-7% במכירות.    
    שבב ה-Radio Frequency Identification (RFID ) מבוסס על טכנולוגיה וותיקה של תדרי  רדיו אשר פותחה עוד בשנת 1940 בבריטניה והותקנה במטוסי הספיטפייר כמכשיר זע"ט (זיהוי עמיתטורף) לזיהוי מטוסים. כך יכלו מרכזי הבקרה בבריטניה י לזהות את המטוסים הבריטיים, ולמנוע הפלתם באש ידידותית. המכשיר המקורי היה כבד ונראה כקופסה מגושמת, ואילו היום שבבי ה RFID האופייניים נראים כמדבקות זעירות עם זיכרון לא מבוטל ואנטנת ננו המשדרת את הנתונים למכשיר ייעודי היודע לקרוא את המידע.      
    אנלסיטים טורחים להזכיר לנו כי עדיין 90% מהקניות המתבצעות על ידי ציבור הצרכנים מתרחשות בחנויות פיסיות והקנייה באינטרנט הולכת ומשתלבת עם קניות בחנויות כאלה. אחד הביטויים של מגמה זו היא במראות אינטראקטיביות המוצבות בחנויות אופנה היודעות לאסוף את המידות המדויקות של נשים היכולות לשלוף פרטי לבוש ממאגר מידע, ולראות כיצד הם משתלבים בגזרתה שלהן, הן ברמת הצבע והן ברמת הגזרה.  
      powered by: mipotech