שתי רשתות מזון גרמניות גרמו לרשת מספר 4 בבריטניה לרדת בדירוג

תופעה זו הופכת לטרנד אצל קהל יעד חדש חוצה דורות ה Y, X והגמלאים (ספטמבר 2016)

השבוע התפרסם כי רשת הסופרמרקטים MORRISON. איבדה את מקומה הרביעי בדירוג רשתות המזון בבריטניה לטובת שתי רשתות גרמניות,ALDI  ו LIDI  הפועלות בבריטניה בשיטת הבליץ ומדירות שינה מהמובילות הקבועות – טסקו, סיינסברי, אסדה ומוריסון. חברת הסקרים Kantar Worldpanel  דיווחה כי עד כה היה חלקה של MORRISON בנתח שוק המזון ההבריטי 10.6% אך שתי רשתות הדיסקאונט הגיעו כבר לנתח שוק של  10.7%. ובכך הורידו את מוריסון למקום החמישי בדירוג. שתי הרשתות הגרמניות הפכו לסוג של סיוט עבור רשתות המזון הבריטיות כשהן מציגות גידול מרשים במכירות ב 12 החודשים האחרונים:  12.2% רשת LIDI ו 10.4% ALDI לעומת הרשתות טסקו ומוריסון שהמכירות שלהן ירדו ב ,1.4% , רשת אסדה ירידה של 2.9% ורשת סיינסבורי עם עלייה זעיה של 0.9%.
מתברר עוד כי הגידול במכירות של הרשתות הגרמניות אינו בהכרח משקף נטישה של הרשתות המובילות, אלא יצר הרגלי קנייה חדשים של הצרכנים הבריטים החולקים עתה את קניותיהם בין הרשתות הגרמניות לבין הרשתות הגדולות, המודאגות מהירידה המתמדת בנתח השוק שלהן .תופעה דומה עשויה להתפתח בארץ במידה שרשת הסופרמרקטים החדשה, סופרקופיקס, אכן תגדל ותתרחב ותקלוט עקב כך חלק מסל הקנייה של לקוחות הרשתות המובילות בישראל, מה שיגרום גם להתפתחות של רשתות דומות נוספות. האסטרטגיה של הרשתות הגרמניות היא בהעמדת פתרון נוח לקניות השלמה מספר פעמים בשבוע, לעומת הקנייה הגדולה אחת לשבוע. ואכן ככל שהבריטים נכנסים בתכיפות רבה יותר לחנויות הדיסקאונט כך הם מגלים כי בפועל יש שם את כל המוצרים באיכות לא פחותה מזו של הרשתות המובילות, רק בהבדל אחד משמעותי – הצרכן אינו צריך להתלבט בין המותגים הרבים מאחר שב ALDI  ו LIDI יש בדרך כלל מותג אחד או שניים בכל קטגוריה והצרכנים מגלים כי קל להם להתמצא בחנויות קטנות יותר ותהליך הקנייה הוא מהיר יותר. בחנות אופיינית של רשת ALDI יש 800-1,200 מוצרים בהשוואה ל 30,000-40,000 מוצרים ברשתות המובילות, כאשר בטסקו יש גם חנויות עם 50,000 מוצרים.
קונספט זה מבוסס גם על השינויים המתמשכים במבנה הדמוגרפי של האוכלוסייה בעולם המערבי המאופיינים בעלייה מתמדת בגיל הנישואין שבא לידי ביטוי במספר רב של משקי בית מבוססי "סינגלס" עם ביקושים לאריזות קטנות וקניות של הרגע האחרון.  כמו גם עלייה מתמדת באחוז הגירושין הבא לידי ביטוי במספר גדול של משקי בית חד הוריים, וכן גם דור הקשישים המייצגים משקי בית עם זוג ללא ילדים או של סינלגס. בכך נוצר קהל יעד משמעותי חוצה דורות ה Y, X והבייבי בומרס הגמלאים.

powered by: mipotech