סימני טרנד: אשפוז ביתי יקטין מספר הנזקקים לבתי חולים

בבריטניה כבר בוצע פיילוט מוצלח. אימוץ קונספט זה בישראל יקטין משמעותית את מספר הנפטרים מחיידקי בית חולים (יולי 2016)

האם הבית או הדירה שבה אנו מתגוררים יהפכו בעת הצורך לבית חולים זמני אלטרנטיבי? ייתכן,  ולו בגלל הסיבה המוכרת היטב בישראל של צפיפות בלתי נסבלת בבתי החולים, מחסור במיטות, מחסור בסגל אחיות ורופאים, ובעיקר בשל האיום הקבוע להידבקות בחיידק בית החולים העמיד לאנטיביוטיקה. על פי הנתונים בישראל מתים מזיהומים של חיידקי בית חולים כ 4,000 איש בכל שנה משהו שהוא סוג של שיא עולמי במדינות המפותחות.
משרד הבריאות הבריטי החל לטפל בבעיה בשנת 2011 ופיתח גישה הוליסטית שעיקרה הפיכת ביתם של חולים קשישים בעיקר אלה הזקוקים לאשפוזים תכופים לבית חולים זמני באמצעות צוות רב-תחומי לטיפול רפואי קריטי הכולל רופאים, יועצים מקצועיים, אחיות, ומומחים בריאותיים. חולה שייפנה לצוות יקבל סיוע מידי, שיבחן את מצבו ובמידה שיעמוד בקריטריונים הרפואיים יהפוך את אחד מחדרי ביתו למיני בית חולים שיהיה בו כל הציוד הדרוש לניטור וסיוע להחלמתו. פתרון זה מיועד בעיקר לחולים קשישים שהם גם החשופים ביותר להידבקות בחיידקי בית החולים, ואשר חלק מהם גם מאושפזים סדרתיים, מה עוד שמחקרים רבים מראים כי קשישים החולים במחלות כרוניות מעדיפים להישאר בביתם. פיילוט שנערך במחוז צפון לנקשייר בבריטניה מראה כי בית חולים ביתי מעניק לקשיש הסובל ממחלה כרונית טיפול  יעיל וממוקד המתבצע על ידי צוות ייעודי של כ 10 אנשי מקצוע המתמחה בשירות חירום לקשישים (ASSET ) שהוקם בשנת 2011, עבור אוכלוסייה המונה כ 160,000 נפש. במהלך פיילוט שנמשך 29 חודשים לטיפל צוות ASSET ב 2,864 חולים, בממוצע חמישה חולים ליום, כאשר הרוב המכריע כ 76% מהם טופלו בביתם. מחקר מלווה שנערך על ידי האוניברסיטה West of Scotland הצביע על שביעות רצון גדולה במיוחד של החולים והצוותים המקצועיים שלהם נגישות מידית לציוד מתאים, בדיקות ודיאגנוזה כולל בדיקות הדמיה, אנדוסקופיה וקולונוסקופיה. כמו כן, לצוותים קשר ישיר ומידי עם מעבדות בתי החולים, כמו גם לצילומי רנטגן, אולטרה סאונד ובדיקות אחרות. הצוותים יכולים להתממשק לתיקים הרפואיים של החולים, ולהפנות לביתו של החולה אחיות, פיסיותרפיסטים, עובדים סוציאליים ואנשי מקצוע רלבנטיים אחרים על פי חומרת המחלה.
מהלך כזה במידה שיתבצע  על ידי משרד הבריאות בישראל, לא רק שיתבטא בחסכון כספי ניכר עבור אשפוז, אלא גם בצורך להרחבת בתי חולים, בנייה של חדשים, והוספת מיטות. מערכת הבריאות כאן, הסובלת מחסרון כיס כרוני כתוצאה ממדיניות על, תוכל להתאים את עצמה למציאות חדשה שבה מספר גדל והולך של חולים יבחרו להתאשפז בבית בביתם. ניתן לומר כי מהלך כזה במידה שייעשה באופן הנכון ביותר עשוי להפוך לטרנד משמעותי, בשל הביקושים הגדולים הקיימים בעיקר אצל ציבור החולים הקשישים. אך, לא צריך להסתפק בכך – הרחבת הפרויקט בשלבים מאוחרים יותר לכלל הציבור עשויה ליצור מהפך תפיסתי לפיו בתי חולים יתמקדו בתהליכים רפואיים מורכבים במיוחד כמו ניתוחים, ולהניע פיתוח של מתקנים רפואיים מותאמים לשימוש ביתי.powered by: mipotech