טרנד? הפריחה בתחום יחסי הציבור שואבת סטודנטים למסלולים ייעודיים המבטיחים אופק תעסוקתי

צפויים ביקושים משמעותיים לדור חדש של יחצ"נים שהתמחו בניהול תוכן לעומת היובש התעסוקתי במשרדי הפרסום (מאי 2016) פורסם באתר איגוד השיווק הישראלי

משהו קורה בענף יחסי הציבור, אותו תחום אשר בעבר שימש בעיקר כדי להאדיר ולפאר מנהלים של חברות וארגונים, שהשתמש בכל הטריקים והגימיקים כדי להציב ידיעה/מאמר בעיתונות המודפסת או אייטם חדשותי בטלוויזיה, על פי תוכן שהוכתב על ידי הלקוח, הופך עתה להיות חוד החנית השיווקי עבור לקוחותיו, על חשבון נתח הפעילות של ענף הפרסום.  בעבר הלא רחוק, התנהלו יחסי הציבור במתכונת של קבלנות משנה חפה מכל תשומה שיווקית/מיתוגית שפעלו במתודה מוכתבת ע"י הלקוח שהעדיפה כמות על איכות. הלקוחות ראו במשרדים אלה כלי לפרסום עצמי של המנהלים, ושל אירועים שונים של הארגון שערכם נמדד על פי המיקום שלהם בעיתון, הגודל הפיסי של הידיעה או המאמר, ומספר הפעמים שבהם שולב שמו או תמונתו של המנהל. משרדים נהגו להתגאות במספר קטעי העיתונות ואזכורים בתכניות טלוויזיה ורדיו, שהצליחו להשיג עבור הלקוח, לעתים גם במה שניתן להגדיר כטריקים ושטיקים. באותה תקופה היה ענף הפרסום הכהן הגדול של התקשורת , אך החדירה המדהימה של המדיה החברתית, וחדירה לא פחות מרשימה של ממיר הטלוויזיה המאפשר לצרכן לקבוע את הפריים טיים האישי שלו, ובעיקר לדלג על הפרסומות, צמצמו את השפעת פרסום, ופינו מקום לגרסה חדשה של יחסי הציבור, מקצועית ומבוססת שיווק, עם יכולת משמעותית לסייע במיתוג חברות ומוצריהן. כך הולך וגדל מספר המשרדים ליחסי ציבור ההופכים לשותפים מלאים לתהליך האסטרטגי של לקוחותיהם, וליצירת מערכת יחסים ערכית ומקצועית יותר, מה שמאפשר להם לשדרג את המותג אותו הם מיחצנים ,להציג באופן משכנע את ערכי הליבה שלו ולבנות מערכת יחסים טובה עם קהלי היעד.
המשרדים ליחסי ציבור הרואים בעבודתם חוליה חשובה בתהליך השיווקי של הלקוח, נכנסים לתחום של ניהול תוכן,  וכך גם נוצר המונח "אסטרטגיה של שיווק תוכן"  המבוסס על מכלול המרכיבים הנדרשים לביצוע קמפיין שנועד להשיג מטרות מוגדרות מראש. אך גם התוכן הוא כבר לא מה שהיה פעם וכיום הוא קשור להתפוצצות המידע ולביג-דאטה, המוגדר כתהליך להפיכת מידע לידע. חברת איי.בי.אם פרסמה לאחרונה כי רוב רובם של התכנים ברשת (90%) יוצרו בשנתיים האחרונות. המשמעות היא כי משרד יחסי ציבור הצריך להכין עבור לקוח תכנית אסטרטגית הניתנת ליישום במתודות החדשניות, חייב לשלוט בתכנים המעודכנים ברשת.
עקב כך, תחום יחסי הציבור חודר בהדרגה גם לאקדמיה, ובתי ספר לתקשורת באוניברסיטאות ובמכללות משלבות אותו כבר בלימודי תואר ראשון. בתי ספר אלה, שהחלו לפרוח בראשית שנות האלפיים מציעים כיום לסטודנטים לימודי שיווק כתשתית הכרחית לתחום יחסי הציבור. זוהי בשורה טובה לסטודנטים המקבלים רוח גבית עקב ביקושים הולכים וגדלים לבוגרים בתחום זה. רשתות הקשר הפנימיות של בתי ספר אלה, כמו ווטסאפ, מוצפות בהצעות עבודה המבטיחות לבוגרים אופק תעסוקתי. זאת לעומת הירידה בביקושים לעובדים בענף הפרסום. בחלק גדול של בתי ספר לתקשורת בישראל חודרים בהדרגה לימודי יח"צ במסגרת סדנאות ייעודיות, כמו לדוגמא מכללת ספיר, אוניברסיטת חיפה, כאשר באוניברסיטת אריאל   יכולים הסטודנטים לתואר ראשון בתקשורת לבחור בשנה השלישית מסלול ייעודי המוקדש כולו ליחסי ציבור. סביר להניח כי בתוך שנתיים שלוש נראה כבר ניצנים לתואר ראשון המוקדש כולו ליחסי ציבור, ולאחר מכן גם מסלול אמ.בי.איי ייעודי עם התמחות ביחסי ציבור.
בארה"ב יחסי ציבור נלמדים לתואר ראשון ושני מזה שנים רבות. האוניברסיטה של בוסטון הייתה הראשונה שהשיקה בשנת 1947 לימודי יחסי ציבור לתואר ראשון, ובשנת 1974 הקימה מעבדת יחסי ציבור שבה פותחו קמפיינים של יחסי ציבור ליצרני הגלידה בן אנד ג'רי, כאשר חלק מהבוגרים שלהם מהווים כיום את חוט השדרה של ענף יחסי הציבור בארה"ב. לימודים אקדמיים משולבים במחקרים ועבודות יישומיים בתחום יחסי הציבור קיימים במספר רב של מכללות ואוניברסיטאות בארה"ב, כמו אוניברסיטת האוניברסיטה של ניו יורק הידועה, מציעה תואר בתחום המוגדר כ "שיווק ויחסי ציבור".
ואכן, משרדים ליחסי ציבור הרוצים לצמוח בקצב הגידול של הטרנד, צריכים להטמיע בתוכם ידע שיווקי/מיתוגי באמצעות רכש של מקצוענים בתחום מורכב זה וקורסים להעשרה מקצועית. כך יוכלו המשרדים המשודרגים לשלב ידיים עם צוותים עצמאיים המתמחים בתוכן על מנת ליצור סינרגיה רב תחומית שתייצר עבורם יתרונות יחסיים. משרדים אלה צריכים להפנים כי רוב רובם של הלקוחות זקוקים למשרדי יחסי ציבור היודעים להתניע תהליכי מיתוג באמצעות ניהול התוכן וכלי המדיה החדשים. משרדים משודרגים יוכלו לייצר עבור לקוחותיהם ערך מוסף שלא יסולא בפז. התוכן והשיווק החברתי משנים את האופן שבו צרכנים צורכים מידע, ומשרדים ליחסי ציבור מהווים את הפלטפורמה היעילה ביותר להנגיש מידע זה באמצעות התוכן. זאת גם הסיבה להתקשרויות הרבות של מותגים עם עיתונאים ועורכים היודעים לייצר תוכן איכותי המותאם לכלים הרבים בתחום המדיה החברתית.  ובכך יש בשורה לעיתונאים המגלים כי עיתונם הצטמצם או נסגר.
• הכותב הוא יועץ לשיווק ומרצה לניהול טרנדים ומותגים באוניברסיטת אריאל
powered by: mipotech