טרנד הביג-דאטה מעמיד בפני יצרנים ועסקים אתגרים חדשים

האתגר העיקרי - נדרש שיקול דעת אנושי מיומן לאשר או לדחות החלטות המתקבלות באופן אוטומטי (אפריל 2016)

יותר ויותר עסקים, יצרנים, רשתות קמעוניות, חברות תעופה ואחרות נשענים בפעילות היומיומית שלהם על דאטה ממוחשבת המתקבלת מחיישנים, אלגוריתמים, ומעבדים מהירים. כך, רשתות קמעוניות מובילות החלו להשתמש ברשת של חיישנים מבוססי WI FI  האוספים  באופן שוטף מידע מכל פריט ופריט, מה שמאפשר ליצרנים וקמעונאים להפוך אותו לידע ולתובנות על התנהגות הצרכנים בין אם הם הופכים לקונים ובין אם הם רק בודקים את המוצרים. קונספט חדש זה קיבל את השם IoT) Internet of Things) ועל פי תחזיות מומחים הוא נמצא עתה על סף הפיכתו לטרנד משמעותי בשל הערך המוסף הגבוה שמקבלים ממנו היצרנים והקמעונאים המאפשר להם לבצע מקצה שיפורים מתגלגל. אך, עדיין קיימת מחלוקת שעיקרה הוא האם ניתן להסתמך באופן מוחלט על הדאטה והאלגוריתמים המפצחים את צפונותיה. המחלוקת מתמצית בשוני המהותי בין  איך למקד את המאמץ השיווקי בלקוחות שהוא הנוהג המקובל, לבין "מה" אומרת הדאטה כמקור יחידי לקבלת החלטות. מאמר שהתפרסם לאחרונה במגאזין פורבס, חידד והגדיר את הקונספט החדש :  "כל האסטרטגיות והמוצרים הנוצצים לא יוכלו להוות בסיס לקבלת החלטות שיווקיות אם הדאטה אינה מדויקת, מוגנת, וניתנת ליישום."  שכן, קונספט ה IoT קובע כי הדאטה היא זו שתניע את האסטרטגיה, גם אם מומחים מתחומים אחרים יציגו גישה אחרת. 
קביעות נחרצות אלה נראות קצת מרחיקות לכת, מאחר שהדאטה אמנם מעמידה לרשותנו ידע, אך רובו סטטיסטי, וכל עוד לא פוצחה האניגמה כיצד להפוך דאטה לתובנות שניתן לנתח אותן ולהסיק מסקנות, יכולה  הדאטה לגרום לידי טעויות בחלקן גם  טראגיות. כפי שקרה בטיסת אייר פראנס 443  כאשר    מטוס נוסעים מדגם איירבוס A330-200, שהמריא מנמל התעופה הבינלאומי גאליאו בריו דה ז'ניירו, ברזיל לנמל התעופה שארל דה גול, ליד פריז בצרפת  התרסק באוקיינוס האטלנטי ב-1 ביוני 2009. כל 216 הנוסעים ו-12 אנשי הצוות של המטוס נספו בהתרסקות. התברר שהטייסים הוטעו על ידי חיישני המהירות של המטוס שהצביעו על מהירות שיוט נכונה בעוד שבפועל המהירות הייתה כה נמוכה עד כי גרמה להזדקרות המטוס, שהוא מצב  סף להפסקת כוח העילוי שלו. עוד התברר כי הטעות נבעה ככל הנראה מהצטברות קרח על חיישן המהירות (צינור פיטו) של המטוס. אך הבעיה העיקרית הייתה שהטייסים לא עברו הכשרה לטיפול במצב כזה, שהוא קל יחסית, גם לאחר שהטייס האוטומאטי כבה ועבר  למצב של היגוי ידני. הם החריפו את הזדקרות המטוס שנכנס לסוג של סחרור והתרסק באוקיינוס. חוקרי תעופה קבעו כי היעדר הכשרה של הטייסים, היה הגורם הקריטי להתרסקותו של המטוס. ואכן, טייסים של מטוסי נוסעים שעברו הכשרה כזו, דיווחו כי לא היה כל קושי לצאת ממצבי הזדקרות בגובה רב כזה. זאת היא דוגמא לבעיית התלות של מקבלי החלטות בתחומים שונים בדאטה, אשר ככל שתהיה מדויקת היא עלולה להעמיד את אלה האחראים לתפקוד המערכות המנוהלות על ידה במצבים שבפועל אין להם יכולת או ההכשרה לשלוט בהם.
אנחנו חיים בעידן של דאטה, כאשר קונספט  הביג-דאטה, הופך לטרנד משמעותי, ומעמיד בפני ענפים שונים דילמות לא פשוטות. העיקרית שבהן, היא כי לא ניתן להשאיר את ניהול הדאטה רק במחלקת ה IT , והוא צריך להיות מונחה ומנוהל על ידי הדרג הניהולי של התאגיד, אשר שיקול הדעת שלו צריך להיות מבוסס על היכולת שלו לקבל החלטות על פי התמונה הגדולה על כל גווניה. זאת הסיבה שבמפעלי ייצור ובמערכות שזמן התגובה בהן הוא קריטי, נדרש סוג של מנהל תורן, משדירת הניהול המצומצמת של העסק, שיוכל לקבל החלטות וליישם אותם בזמן אמת על פי שיקול דעתו המקצועי.


powered by: mipotech