ההתנהגות הצרכנית של דור המילניום מייצרת טרנדים חדשים

דור המילניום (המילניומים) בארה"ב כולל כיום 92 מיליון בני אדם, והוא הגדול ביותר בהיסטוריה של ארה"ב (2016(

הזיכיון לניהול העולם עומד לעבור מדור הבייבי בומרס שעדיין לא גלשו לגמלאות, ומדור ה X שעדיין מחזיק במטה הניהול, העומד לעבור אל דור המילניום (ילידי 1980-2000) שיחזיק בו עד גיל הפרישה. כן, זו דרכו של העולם, דור המנהלים הוותיקים פורש, ודור חדש לוקח את מקומו ומביא עמו ערכים חדשים המהווים תשתית לעתיד.
מחקר שפורסם ב "וושינגטון פוסט" מראה כי דור המילניום (המילניומים) בארה"ב כולל כיום 92 מיליון בני אדם, והוא הגדול ביותר בהיסטוריה של ארה"ב, אפילו יותר מהבייבי בומרס שנולדו אחרי מלחמת העולם השנייה שמספרם הגיע ל 72 מיליון, יותר מאשר דור ה X שבא אחריהם (גילאי 36-50) הכולל 61 מיליון בני אדם. מיהם המילניומים? אלה ערכים הם מייצגים,? ומה יחסם לסוגיות הקשות שהעולם מתמודד איתם כמו גם להעדפות האישיות שלהם? התשובות לכך יבוא לידי ביטוי בטרנדים חדשים שייווצרו על ידם ושישפיעו על העולם בשנים הבאות.
המילניום הוא הדור הראשון לעידן הדיגיטאלי, והוא עני יותר מהדורות שקדמו לו, בעיקר בשל עליית מחירים גורפת, בכל תחומי הצריכה, שאינה תואמת את הגידול הנדרש בהכנסה. לרבים מהמילניומים יש חובות וההכנסה הפנויה שלהם מצומצמת משמעותית יותר משל הוריהם, מה שמכתיב סדר עדיפויות שונה, כמו נישואין מאוחרים ומגורים בשכירות שהפכו לטרנדים כבר בתקופתנו. 
מחקרים מראים כי המילניומים רוצים לגור בבית שיהיה בבעלותם במשך שנים רבות כמו דור ה X  ובמיוחד דור הבייבי בומרס שחייהם היו טובים יותר מכל דור שהוא בעבר. מעריכים, כי הבנקים בארה"ב יעמידו למילניומים תנאים טובים יותר לרכישת מגורים קבועים שיתאימו להכנסה הפנויה, וחברות הבנייה ישקיעו מאמצים לפתח טכנולוגיות וחומרי בנייה חדשים שיוזילו את מחירי הדירות, כדי למנוע קיפאון בשוק הבנייה. הלחץ של המילניומים ילך ויגבר במיוחד בשל העלייה במספר גילאי 25-45 המתגוררים עם הוריהם, מ 27% בשנת 2005 ל 30% בשנת 2010.
מגמה נוספת שנוצרה מטרנד צמצום ההכנסה הפנויה, הוא גיל הנישואין הגבוה, כאשר הגיל החציוני כיום הוא  שלושים  בעוד שבשנות השבעים היה עשרים ושלוש. אינדיקציה נוספת לירידה המתמדת בהכנסה הפנויה הוא אחוז הצעירים הנשואים ומתגוררים בתא משפחתי עצמאי שירד ביותר מ 50% מאז שנות הששים. (שנת 1968 – 56%, שנת 2012  23% ). כך גם נוצר טרנד דחיית ההורות עד גיל השלושים פלוס וגם מחצית גיל ארבעים. למרות זאת הרצון להקים משפחה עדיין חזק מאד,-  70 אחוז אמרו שהם רוצים להתחתן, ו 74% רוצים ילדים.
טרנד משמעותי נוסף הוא המעבר מרכישת מוצרים יקרים לנגישות .הדוגמא הבולטת היא הגידול המשמעותי בליסינג בתחום הרכב שהחליף את מתכונת הבעלות מלאה על המכונית המשפחתית ואפשר למספר גדול של צרכנים להגיע למכונית חדשה בקלות יחסית. ליסינג גם יאפשר נגישות לריהוט חדש, מטבח, מכונת כביסה, מייבש ומוצרי חשמל אחרים.
 השרשור של טרנד זה שעל פי כל הסימנים יהפוך לטרנד נוסף הוא מעבר לשיתוף (SHARING) במוצרים ושירותים אחרים אשר קיבל לאחרונה את ההגדרה "כלכלה שיתופית". כך, במקום בעלות על רכב, יוכל הצרכן לרכוש זכות לשימוש ברכב על פי צרכיו, ובפועל יחלוק אותו עם צרכנים אחרים.
לנישה טרנדית זו נכנס גורם חדש של שיתוף כמו UBER המאפשר לצרכנים להשתמש בשירותי נסיעה זולים יותר ממוניות, שהמובילה שבהן היא UBER, והיא מייצרת במקביל הכנסה נוספת לבעלי מכוניות. מאחורי טרנד השיתוף ברכב עומדת גם אידיאולוגיה אקולוגית לצמצום גז החכמה וצריכה של אנרגיה מזהמת.
השיתוף חדר גם לתחום צעצועים ומשחקים לילדים. חברת PLEY השיקה שירות מנויים למשחקי לגו. במקום לשלם 200-300 דולר עבור משחק חדש, ניתן תמורת 19 דולר לחודש לקבל במשלוח מדלת לדלת משחקי לגו, להחזיר ולקבל משחקים חדשים ללא הגבלה. מאחר שילדים נוטים לאבד חלקים, חברת PLEY משלימה את החלקים הדרושים לאחר שהמשחק הוחזר.
דוגמא בולטת היא מיזם  AIR BNB המצליחה שערכה הסכמים עם מאות אלפי בעלי דירות ברחבי העולם, המשכירים אותם לתיירים לתקופות זמן קצרות, במחירים נמוכים משמעותית מאלה של בתי המלון, שייאלצו להיערך לתחרות זו גם בהורדת מחירים. לאחרונה רכשה AIR BNB את הסטרטאפ הישראלי EAT-WITH המאפשר לתיירים ליהנות מחוויה גסטרונומית ביתית ולסעוד את ליבם אצל משפחות על פי תפריט ייחודי. מיזם זה עשוי לנגוס בהכנסותיהן של מסעדות, אך להעמיד לרשות משקי בית הכנסה נוספת.
מיזמי שיתוף קטנים יותר הם LIQUID שעיקרו "להשכיר את האופניים שלך לשכן". ה Lending Club המלווה מזומנים בריביות נמוכות משמעותית משל הבנקים. Poshmark הוא אתר המאפשר לצרכנים להציג בו פריטים נבחרים מהמלתחה שלהם במחירים זולים המאפשרים חסכון משמעותי לקונים.
 המכנה המשותף לכל המיזמים האלה, הוא השימוש הייחודי בפלטפורמות של המדיה החברתית ואתרים ייעודיים המאפשרים ליזמים לייצר הכנסה משמעותית כמו, ולצרכנים מן השורה ליצור הכנסה נוספת, המייצגת חסכון משמעותי לקונים.
התחזית היא כי קונספט השיתוף (SHARING ) יחדור לתחום המוסיקה ומוצרים יקרים, כך  עשויה להיווצר קטגוריה של שירותים הנגישים גם לבעלי הכנסה נמוכה ללא הנטל של הבעלות . אך ברור כי שירותים אלה יחייבו את הספקים המסורתיים, קרי – רשתות בתי מלון, מוניות, מסעדות וקמעונאי צעצועים להיערך מחדש כדי למנוע קריסה של עסקיהם. במידה שטרנדים אלה יהפכו למגה טרנד, ניתן יהיה לראות בעתיד שינוי משמעותי ביחס בין מחירי מוצרים ושירותים לבין כוח הקנייה של הציבור הרחב השואף לשיפור רמת החיים שלו באמצעות הכלים הדיגיטאליים. 
בתחום הקמעונאות הטכנולוגיה מעצבת את פניה באמצעות היכולת להשוות מחירים בקצה האצבעות, במיוחד אצל המילניומים אשר כבר כיום 57% מהם משווים את מחירי המוצרים בחנות שנכנסו אליה באמצעות הסמרטפון.
המחקר בדק גם את מידת הנאמנות למותג בתקופה שבה מתרבים מספידיו. אך מתברר כי מותג הנותן מענה לביקושים המשתנים ימשיך להתקיים ואף לפרוח. המרואיינים אמרו כי האיכות מהווה 55% בהחלטת הקנייה שלהם לעומת 33% למחיר. המשמעות היא כי עם כל הרעש סביב הדיסקאונט, עדיין האיכות שהיא היתרון היחסי של המותג, היא שתקבע אם תהיה החלטת קנייה. powered by: mipotech