אמזון נוטשת את חברות השילוח המובילות ומקימה מערכת שילוח עצמית

אמזון רכשה אלפי משאיות ומנהלת מו"מ על רכישת 20 מטוסי בואינג 767 (דצמבר 2015)

ענק הסחר האלקטרוני, אמזון, עומד לקצץ את שירות השילוח של FEDEX ו UPS בצפון אמריקה כדי לעבור לשילוח עצמי. במסגרת זו רכשה אמזון אלפי משאיות ומתקיימות עתה שיחות על רכישה של 20 מטוסי בואינג 767, כדי לתת שירות טוב יותר וזול יותר בצפון אמריקה. עבור שתי חברות השילוח המובילות זו מכה לא קטנה. אך אנליסטים מעריכים כי הסיבה העיקרית למהלך זה היא אי שביעות רצון מביצועי חברות השילוח הנובע בעיקר מהגידול המהיר במכירות אינטרנטיות שמקשה על חברות השילוח להתמודד עם הכמות האדירה של חבילות וגורם לאיחור במשלוח. בעיית המשלוחים המאחרים את מועד ההגעה המוסכם אינה דבר של מה בכך, במיוחד בתקופת חג המולד כאשר חלק גדול הם מתנות לקרובים וידידים. קבלת המתנה לפני החג מעלה חיוך על הפנים, אך קבלתה לאחר החג יוצרת רגשי תסכול קשים אצל המקבל וגם אצל השולח. אף לא אחת מחברות השילוח מוכנה להציג את היקף החבילות המגיעות באיחור, אך הגדולה שבהן, UPS , דיווחה לפני שנתיים כי העבירה בשבוע האחרון לפני חג המולד, 132 מיליון חבילות, וכי רק "אחוז קטן", שחברת השילוח העדיפה לא לחשוף אותו, הגיע באיחור. אך אפילו אחוז אחד מייצג למעלה ממיליון חבילות שהגיעו באיחור.
חברת אמזון רואה בשירות הלקוחות שלה ערך עליון, ועם ריבוי התלונות על איחורים במסירת החבילות, קיבל ענק הסחר האינטרנטי החלטה אסטרטגית.
הגידול העצום בקנייה באינטרנט הופך למגה טרנד, המשפיע על ענפים שונים הן בצמצום היקף הפעילות שלהן והן בעלייה בהיקף הפעילות. כך, הקנייה באינטרנט גורמת לירידה בהיקף הביקורים בקניונים, מה שגורם לחלק לא מבוטל מהם להיסגר, ומאידך להתפתחות מואצת של ענף השילוח.

 powered by: mipotech