הקנייה באינטרנט נוגסת במכירות של רשתות האופנה בישראל

היקף המכירות באתרים בינלאומיים בעיקר הגיע השנה לשיא של 4.8 מיליארד דולר. זוהי קריאת השכמה לרשתות האופנה (התפרסם ב "גלובס" דצמבר 2015)

לאחרונה הופיעו פרסומים המציגים תמונה בעייתית על ירידה משמעותית במכירות של רשתות האופנה המובילות בישראל, כמו קסטרו, פוקס וגולף. חלק מהרשתות מדברות על סגירת חנויות וחלק מצפות להורדת עלויות השכירות בקניונים, אשר על פי דיווחים סותרים לא ברור עם עסקיהם  טובים או בעייתיים. הדיווחים על קניונים פורחים מתאימים כנראה למובילים שבהם, שכן בישראל כפי שקורה במדינות רבות, כולל ארה"ב, יש עודף קניונים וכל קניון חדש שמוקם מייצר קניבליזציה של אלה החלשים יותר..בישראל פועלים היום כ 400 קניונים בסדרי גודל שונים כאשר בארבע השנים האחרונות נפתחו 80 חדשים. חלק ממנהלי הקניונים מאמינים כי מצבם הוא טוב בשל גידול בקניות של קהלי יעד חדשים – המגזר החרדי והערבי שאינם רוכשים באמצעות האינטרנט.  אך ברור לכל, כי אם הירידה במכירות האופנה היא מגמה ואינה אירוע רבעוני, גם הקניונים ייפגעו, מאחר שחנויות אופנה ובעיקר לנשים מהוות את רוב העסקים בקניון המצוי.
הפרסומים מתעלמים מהגורם המשמעותי ביותר האחראי לירידה במכירות האופנה בחנויות הפיסיות - והוא הגידול הדרמטי בקניות אופנה באינטרנט, בעיקר באתרים בינלאומיים, מה שמייצג אפשרות של טרנד כפי שמתרחש בארצות המערב. כן, האינטרנט, שעד לפני כמה שנים רוב הציבור הדיר את אצבעותיו ממנו, הפך בישראל למגמה ברורה, כתוצאה משיווק ויראלי, (מפה לאוזן) שגרם למספר רב צרכנים להפנים כי הסטיגמה של העבר לפיה הקנייה באינטרנט אינה בטוחה התפוגגה כאשר המבחר, האיכות והמחירים הזולים עושים את שלהם.  . ואכן, לפני מספר שבועות התפרסם מחקר של פייפאל לפיו 2.5 מיליון צרכנים ישראלים רוכשים מוצרים באינטרנט בעיקר באתרים בינלאומיים. הפרסומים על היקפי המכירה באינטרנט מציגים נתונים שונים גם פער גדול ביניהם, כאשר הנתון הגבוה ביותר הוא של חברת פייפאל, המראה כי היקפי המכירות של הישראלים באינטרנט הגיעו בשנת 2014 ל 9.3 מיליארד שקל, בעוד שמחקר אחר שנערך בקרב חברות כרטיסי אשראי, EBAY ופייפאל מראה כי ההיקף בשנה האחרונה הגיע ל 4.8 מיליארד שקל. כך או כך, אלה הם היקפים משמעותיים הנוגסים בעוגה הקמעונית של קטגוריית ההלבשה.
המחקר שנערך עבור פייפאל על ידי חברת Ipsos  ב 29 מדינות מראה גם כי ישראל היא במקום השלישי בעולם, באופן יחסי לאוכלוסייה, בקנייה באינטרנט (אירלנד ראשונה ואוסטריה שנייה) וכי 79% מהקונים הישראלים עשו זאת באתרים בינלאומיים. עוד מראה המחקר, כי 60% מהקניות מתבצעות בסין, 54% בארה"ב, ו 21% בבריטניה והקטגוריה המובילה היא אופנה (58%), צעצועים ותחביבים (37%).
רשתות האופנה בישראל עדיין אינן מוכרות באינטרנט. יתכן שהסיבה לכך היא כי קניות מקוונות מחייבות היערכות מורכבת המתבססת על שירות לקוחות שאינו מקובל עדיין בישראל. גם בוטיקים וחנויות אופנה בודדות יכולים להתאגד במסגרת פורטל וליהנות מגידול במכירות. שירות לקוחות אינטרנטי צריך להיות מבוסס על חווית קנייה והסרת חסמים. כמו לדוגמא היכולת להזמין מספר פריטים בלי לחייב את כרטיס האשראי, אלא רק להציג אותו כביטחון כפי שנהוג בבתי מלון ובשכירת רכב. ההזמנה תגיע עם  שליח באותו יום או ביום למחרת כאשר השליחות היא בדרך כלל ללא תשלום. מדידת הבגדים בבית היא נוחה ונעימה יותר מאשר בתאי המדידה הצפופים בחנויות, ולאחר שהתקבלה החלטה מזמינה הלקוחה באמצעות האינטרנט שליחות נוספת,  כדי להחזיר את אותם פריטים שלא מצאו חן בעיניה. כרטיס האשראי שלה מחויב רק בפרטי הלבוש המתאימים לה. מתודה של שירות לקוחות אינה ניתנת ליישום כאשר הצרכנית הישראלית רוכשת אופנה בחו"ל, ובכך היא מהווה פוטנציאל ליתרון יחסי בולט עבור הרשתות הישראליות.  לאתרי קנייה ישראלים יש יתרון יחסי נוסף, והוא זמן הגעה מהיר יותר של ההזמנה. שכן הזמנה מחו"ל מגיעה במקרה הטוב לאחר שבוע, זאת לעומת הזמנה מאתר ישראלי שיוכל להביא את ההזמנה לפתח ביתה של הלקוחה בתוך 24 שעות, ובכך היא עונה על הצורך הבסיסי של סיפוק מידי.powered by: mipotech