כיתה של עשרות אלפי תלמידים וכל אחד מקבל שיעור פרטי במתמטיקה

ההצלחה הגדולה של פרויקט KHAN ACADEMY מסייעת לתלמידים לפרק חסמים בלימוד מתמטיקה (ספטמבר 2014 – פורסם ב "גלובס")

לימוד מתמטיקה ובמיוחד ברמה של חמש יחידות לבגרות הפך לאחד הנושאים הפופולאריים עם פתיחת שנת הלימודים החדשה. אחת הבעיות בתהליך הלימוד היא כי כאשר תלמיד אינו מבין סוגיה מסוימת הנלמדת בכיתה ולמורה אצה רצה הדרך להעביר את כמות החומר הדרושה, נוצר אצל התלמיד חסם אשר עלול להפוך למכשול בדרכו לחמש יחידות.
מאחר שלא כל המורים קורצו מחומר אחד, נופלים תלמידים רבים במלכודת החסמים ומעבירים את שנת הלימודים בניסיונות נואשים להפוך לרואים ובלתי נראים כשהם מצויים בחרדה מתמדת פן ייקראו אל הלוח וחרפתם תתגלה לכל.
מצב כזה אופייני בכיתות מרובות תלמידים אשר רק אלה שהוריהם מסוגלים להעניק להם ליווי של מורה פרטי מצליחים לפרק את החסמים ולהתקדם. בהיסטוריה האנושית היו מורים/מרצים שהצליחו להנחיל לקומץ בני מזל תורות מורכבות ומסובכות. אך רוב רובם של המורים, אינם כאלה.
אך בשנים האחרונות משהו משתנה, משהו שנותן תקווה  לרכוש ידע להתגבר על מכשולים, גם לאלה המתקשים בלימודים שהציונים שלהם, מסיבות שונות לא הגיעו לרף הנדרש. זהו קונספט שיווקי חדש להקניית השכלה וידע. ממש מהפיכה, שהסירה את המכשול העיקרי – הנגישות לאותו מורה מדהים היודע כיצד להפוך תלמיד שכבר הפנים כי מתמטיקה היא לא בשבילו, לתלמיד נלהב הנהנה מעצם העובדה שהמתמטיקה הפכה למקצוע המועדף עליו.
הפתרון הוא בשילוב המנצח בין שיטות הוראה חכמות, שימוש בטכנולוגיות מתקדמות, וכמובן האישיות והמנהיגות של המורה הטוב ביותר. המהפכה בהוראת מתמטיקה היא תוצאה של התפתחות טכנולוגית המוכרת היטב, המעניקה למספר בלתי מוגבל של בני אדם, נגישות לאותם מורים/מרצים, שיודעים לאתגר, להסביר היטב, לפתח שיטות הוראה ידידותיות ולהעמיד לרשות ה "נחשלים", וה "מקרטעים" את הידע והביטחון העצמי שיאפשרו להם להתמודד ולהצליח לפתור בעיות שקודם לכן, לא העזו אפילו לנסות.
נושא הדגל הבולט ביותר של מהפכה זו, הוא צעיר אמריקני ממוצא הודי, סלמן קאן, (SALMAN KHAN) שעבד כאנליסט בחברת השקעות, ויום אחד, לפני מספר שנים קיבל שיחה מבן דוד שלו, תלמיד תיכון, שביקש עזרה לפתור סוגיה בלתי מובנת במתמטיקה. סלמן קאן, ביקש מבן דודו להמתין מספר דקות, לפני שיתחבר למחשב שלו, ואז הציג בפניו במסגרת שיעור של 10 דקות דרך נוחה וידידותית לפתור את הבעיה. סלמן הופתע מהמהירות שבה הבין בן הדוד שלו את תהליך הפתרון. הוא עזב את עבודתו, והקים את הפורטל החינמי KAHN ACADEMY שנועד לסייע לתלמידים להתגבר על קשיים בהבנת סוגיות במתמטיקה. הוא השתמש ביוטיוב, כדי להמחיש בדרך ייחודית, פשוטה להבנה, ובפורמט שיעורים שכל אחד מהם נמשך 10-15 דקות, שאפשרה גם למתקשים סדרתיים להבין את מה שהפך אצלם לחסם מנטלי בלתי ניתן לפירוק.  ה KAHN ACADEMY הוא פורטל שנכנסים אליו מיליוני תלמידים, והופכים מנחשלים למצטיינים.
עקב ההצלחה הרבה של השיעורים החינמיים, קיבל קאן, תרומה של 30 מיליון דולר, מקרן של ביל גייטס, כדי להרחיב את השיעורים שלו למקצועות נוספים.
לפני מספר ימים התפרסם כי האקדמיה של קאן השיקה את ה Pixar in a Box (בשיתוף עם אולפני האנימציה של PIXAR) כמקור ייחודי לגילוי ולימוד הקונספט המתמטי מאחורי היצירות המרהיבות של סרטים מבית הפקה זה. באמצעות סדרה של שיעורי ווידיאו, ותרגילים אינטראקטיביים יכולים תלמידים לגלות כיצד לימודי מתמטיקה בבית ספר מאפשרים ליצור עולמות יצירתיים חדשים, ולספר סיפורים באמצעות אנימציה ממוחשבת. ה Pixar in a Box מיועד לתלמידי חטיבות ביניים ותיכון, אך כל אדם יכול להיכנס למיזם וליהנות יחד עם עוד כמה מאות אלפי תלמידים משיעור שבפועל הוא פרטי לכל דבר, שניתן לצפות בו שוב ושוב ככל שיידרש.
ברור כי קונספט זה אינו יכול לשמש תחליף לעצם הלימוד בכיתה, לאינטראקציה בין התלמידים, לאווירה הנוצרת במהלך השנים ולמערכות היחסים הנוצרים בה. אך אין ספק, כי קונספט זה מאפשר לתלמידים המתקשים במתמטיקה לגבור על מכשולים העומדים בדרכם. מתי אצלנו?
להלן לינק פרומו ל Pixar in a Box  . ממליץ גם לצפות בהופעה של SALMAN KHAN ב TED.
https://www.youtube.com/watch?v=YC3Z5nqCs_8powered by: mipotech