מותג, תפנק אותי

על מגמת החיסכון של השנים האחרונות נכתבו תילי תילים של מילים. ומה עם מגמת הפינוק והנוחות? לצערן של החברות היא לא מחליפה את טרנד החיסכון אלא מתוספת אליו, ולכן הן נאלצות לפנק, במחיר מוזל. איך הן עושות זאת? (ספט. 2014)

אין חדש בכך שצרכנים בכל רחבי העולם עוברים לקניות בחנויות דיסקאונט, בין אם המדובר במוצרי מזון ומכולת ובין אם במוצרי צריכה אחרים. מחקרים מראים כי מותגי-על מדווחים על שחיקה ברווחיהם ועל עלייה משמעותית במכירות של מותגים פרטיים שהופכים בהדרגה למתחרים שלהם. אך לאחרונה הולך ומתעצם טרנד החדש המאפיין כיום שכבות אוכלוסייה רבות הבא לידי ביטוי בדרישה של הצרכנים לפינוק ונוחות כשהם מודעים לכוחם המתעצם כצרכנים שאינם מוכנים להתפשר עוד על איכות, טעם ונוחות שימוש. טרנד הפינוק אינו מחליף את מגמת החסכנות כך שנוצר מצב  המטיל עול כבד על היצרנים, אשר נוסף להורדת המחירים שנכפתה עליהם, הם לא רק נדרשים לשמור על רמת האיכויות המוצרים, אלא גם לשדרג אותם על פי הביקושים המשתנים של ציבור הצרכנים. אחת מהתשובות לצורך זה מצד רשתות המזון ומוצרי הצריכה, הרואות במותג הפרטי אופציה מבטיחה לליבה העסקית/שיווקית העתידית שלהם, היא שיפור נוחות השימוש במוצרי המותג הפרטי והשקעה בתהליכי מיתוג מתוחכמים שמעמידים אותם בשורה הראשונה של התחרות עם מותגי העל.

טרנד הפינוק והנוחות משקף את התובנה המחלחלת בקרב ציבור הצרכנים בכל רחבי העולם כשהם מודעים לכוחם, הצובר תאוצה גם בשל ההתפתחות המהירה של המדיה החברתית שהעניקה להם את התובנה כי  מעתה הם מכתיבים את כללי המשחק.

חברת הסקרים Reportlinker פירסמה לאחרונה דו"ח מחקר הקובע כי תחום המזון הוא המוביל בטרנד הפינוק והנוחות ומשקף בכך לא רק חדשנות המשדרגת את האיכות והטעם של המזון, אלא גם באריזות חדשניות אשר מלבד הנראות המושכת, הן ידידותיות יותר למשתמש, ומותאמות גם לגילאים שונים, ולאפשרויות צריכה בבית, במשרד, בפיקניק וכמובן גם בזמן נהיגה. הדו"ח מתייחס גם לגיל השלישי המוביל ביקושים למזון נוחות הן ברמת המרקם, הטעם והאריזה הניתנת לפתיחה קלה ומהירה, כמו גם לאיטום ולצריכה נוספת של יתרת המזון. מאידך, ילדים זקוקים גם הם למזון המתאים לטעמם הנתון באריזות אשר חלקן קלות לפתיחה, ואשר האחרות קשות לפתיחה כדי שההורים יוכלו לפקח על היקף הצריכה של סוגי מזון שונים, כמו ממתקים, משקאות קלים ואחרים.

מחקר שוק שנערך על ידי קבוצת המחקר Hartman האמריקנית מציג טרנדים חדשים של שופינג וצריכה, המשפיעים על ציפיות של צרכנים באשר למוצרי מכולת והאריזות שהם נתונים בהם. המחקר פורסם על ידי האוניברסיטה של מיאמי והמכון הטכנולוגי של קליפורניה, המחיש את ההשפעה שיש לאסתטיקה ולנוחות השימוש של האריזה על החלטת הקנייה, של מוצרי מזון. ממצא חשוב אחר, של קבוצת הרטמן הוא כי 46% מבני ובנות הגיל השלישי אוכלים לבד, וכי יש צורך לפתח אריזות לצרכנים החיים בגפם. עוד נמצא כי 53% מהם צורכים חטיפים על חשבון ארוחות מסודרות. כיום, כפי שמתברר, האריזה משחקת תפקיד משמעותי בקבלת החלטת הקנייה של הצרכן, בעוד שבעבר הלא רחוק ההיכרות עם המוצר עצמו היא שהניעה את החלטת הקנייה. חברת המחקר DataMonitor הוסיפה על תובנות אלה, גם את העובדה כי רמת הידידותיות של האריזה למשתמש, ונוחות הפתיחה והסגירה שלה, מהווים מרכיב מרכזי בהחלטת הקנייה. המכון לשיווק מזון (FMI) בשיתוף עם התאחדות יצרני המכולת (GMA) מצאו במסגרת מחקר שביצעו, כי רמת הנאמנות למותגי מזון שונים נמצאת בירידה, וכי צרכנים מוכנים לנסות מוצרים חדשים, בתנאי שטבלאות הקלוריות ונתונים אחרים מוצגים על גבי האריזות באופן בהיר. על היקף החדשנות בתחום אריזות מוצרי צריכה ניתן ללמוד מהדוגמאות הבאות, אשר כולן ועוד אחרות יצאו לשוק בתריסר החודשים האחרונים.

חברת KALA המתמחה במשלוחים של פרחים לצרכנים באמצעות אתר אינטרנטי חברה למשרד העיצוב CRP הממוקם בעיר סיאטל. התוצאה - אריזה קמעונית חדשנית המייצגת גישה אלגנטית יותר למשלוח פרחים. כך במקום להכריח את מקבל הפרחים להתיר את החוטים והגומיות שבהם ארוזים הפרחים, נפתחת האריזה בקלות והמראה שמתגלה הוא סידור פרחים מושלם, שניתן להעבירו כפי שהוא לאגרטל. מהלך כזה ניתן להגדיר כשדרוג משמעותי של שירות הלקוחות, המהווה יתרון יחסי משמעותי.

חברת יוניליוור השיקה לאחרונה אריזה חדשה למיונז ולקטשופ שהמיוחד בה הוא הסגר החדש המאפשר לשלוט בכמות הרוטב היוצאת מהמיכל. כך, נמנעת תופעה המתרחשת לעתים קרובות, כאשר כמות גדולה מדי של רוטב יוצאת מהמיכל. פיתוח חדשני זה התבצע לאחר שבוצע מחקר צרכני שתוצאותיו הראו את היקף הביקוש לסגר המאפשר שליטה מלאה בכמות הרוטב היוצאת מהמיכל.

 

חברת סיריין יצאה עם הSira-Cook Supreme שהיא שקית בישול (הדומה לשקיות 'קוקי' לתנור) המיועדת הן למנגל והן למחבת. השקית החדשנית יכולה לעמוד בטמפרטורות גבוהות ובכך מייצגת יתרון יחסי לבישול בבית ומחוצה לו, תוך כאשר המיצים של הבשר או העוף נשמרים בתוך השקית, ומשביחים את טעמם. שקית זו, על פי היצרנים, היא אידיאלית לפיקניקים ומנגל, ומבטיחה ארוחה עשויה היטב.

היצרנים עוקבים באופן קבוע אחר השינויים בדרישות הצרכנים ויודעים כי רובם ככולם נמצאים בלחץ מתמיד של עמידה במשימות על ציר הזמן הגורמת לשעות עבודה ארוכות יותר והפסקות קצרות יותר. עקב כך, יצרני המזון החלו לייצר מוצרים שניתן לצרוך אותם בזמן קצר יותר. הצרכנים המכתיבים כיום את כיווני השוק, נוהים אחר אלה המעמידים לרשותם מוצרים חדשניים התואמים את  טרנד הפינוק והנוחות.
powered by: mipotech