תופעת ה UBER המכה גלים באירופה ובארה"ב היא חלק מטרנד מחאה גלובאלי של צרכנים המחפשים מוצרים ושירותים זולים יותר

נהגי המוניות הם המפסידים העיקריים של UBER ומפגינים עתה במרכזי ערים באירופה, אך המרוויח העיקרי, מלבד היזמים, הוא ציבור הצרכנים. בישראל, מחאת הצרכנים עברה מהרחוב, אל זירות מכירה זולות, הגורמות כאב ראש לרשתות הקמעוניות. (יוני 2014)

נהגי מוניות באירופה הופכים מרכזי ערים גדולות למגרשי חניה ענקיים, כדי למחות בכך על התופעה/טרנד המכונה UBER, ולגרום לשיתוק התנועה כפי שעשו זאת בחודש שעבר במרכז העיר מילנו שבאיטליה. UBER הוא אפליקציה שניתן להוריד לסמרטפון, המאפשרת לכל אדם להזמין נסיעה ליעד המתוכנן שלו, שתתבצע על ידי נהג או נהגת של מכונית פרטית שנרשמו לתכנית הייחודית. התשלום הוא נמוך יותר מאשר במונית, כמו שניתן ללמוד מאפליקצית UBER בעיר שרלוט שבצפון קרולינה המציגה מחירון מתחרה לזה של המוניות: מחיר בסיס 2.43 דולר, ועוד 30 סנט  לדקה, ועוד 1.46 למייל (1.62 קילומטר). בפועל, בעלי מכוניות פרטיים החלו להתייחס לכך כאל מרכז רווח משמעותי, והם מסתובבים בשעות העמוסות באזורים שבהם קשה להשיג מונית. על פי מקורות של UBER השכר החציוני לבעלי מכוניות בניו יורק המקדישים  40 שעות בשבוע להסעת נוסעים ליעדם, מגיע ל 90,000 דולר לשנה. ברמה המעשית, כל בעל מכונית יכול להצטרף ל UBER ויכול בתוך כמה שעות בדרך הביתה, לבצע מספר נסיעות, שיאפשרו לו להגדיל את הכנסתו. דה-מרקר פרסם לפני מספר ימים כי UBER עומד להגיע בתוך מספר חודשים גם לארץ. מה שנראה כבשורה טובה, למבוגרים שנפלטו ממקום העבודה, ולאלה הרוצים להוסיף סכום נאה למשכורת החודשית שלהם, אך בשורה לא ממש טובה לנהגי המוניות, המתלוננים על היקף מצטמצם והולך של הכנסותיהם בשל התחרות של GET TAXI.
אחד המכשולים המשמעותיים בהתרחבות עסקי UBER היה ביטוח הנוסעים. ואכן בחודש מרץ השנה הודיעה החברה כי כל נוסע יהיה מבוטח ב 50,000 דולר על פגיעות גוף, ו 25,000 דולר על נזקי רכוש. בישראל, הבעיה היא סבוכה יותר, שכן מעבר לכך שרק מוניות רשומות יכולות להסיע בני אדם תמורת תשלום, גם נהגי המוניות, כמו כל נהגי תחבורה ציבורית, צריכים לעבור טסט ייעודי שיסמיך אותם לכך.
ה UBER כמו תופעות אחרות, מצביעות על טרנד שנולד במשבר הכלכלי של שנת 2008, ואשר הגיע לארץ באיחור של כשלוש שנים, ב 'מחאת הקוטג'. אין זה סוד, כי המחירים עולים בדפוס פעולה שניתן לכנות אותו כ 'קרטל וירטואלי' שאינו מחייב מפגשים סודיים בין מנהלי רשתות קמעוניות, אלא כניסה לאתרים של המתחרים, ו 'יישור קו' המחירים בזמן אמיתי. ואכן, כאן בארץ, עליית המחירים הפכה להיות נטולת רסן, בין אם מחירי המים, החשמל, וכמובן מוצרי מזון. רק בשבועות האחרונים התוודע הציבור לפער המחירים הבלתי הגיוני שבין המחיר שמצליחים לקבל המגדלים עבור פירות וירקות, לבין המחיר שבו הם נמכרים לצרכן, המייצג לעתים מתח רווחים של מאות אחוזים. כך גם העלייה הדרמטית בהיקף הקניות המקוונות באתרים כמו אמזון, , ALI EXPRESS EBAY ו BUY 2, צריכים להדאיג את רשתות האופנה ומוצרי האלקטרוניקה הביתית. עליית המחירים היא כה דרמטית, עד כי יזמים זריזים קלטו, כי הציבור הפנים את חוסר התועלת של המחאה ברחובות, והוא ישמח למלא את הקופות שלהם, אם יציגו בפניו אלטרנטיבה זולה באופן משמעותי. טרנד זה הוא גלובאלי, וסביר כי בחודשים הקרובים נראה עוד יוזמות שיציגו בפני ציבור הצרכנים אפשרות לרכוש מוצרים ושירותים במחירים זולים משמעותית מהקמעונאים המסורתיים.powered by: mipotech