מגה-טרנד ? מקצוע העיתונאות משתנה מהותית, נוצרת עיתונאות מתמחה, של מדענים, כלכלנים, רופאים ואחרים, הלומדים כתיבה עיתונאית.

בתקופה זו המדיה מוצפת במספר עצום של כלי תקשורת מודפסים ומקוונים, אשר כולם זקוקים לכותבים המתמחים בתחומים שונים, מה שמייצר ביקושים משמעותיים לעיתונאים מתמחים (מאי 2013)

בעבר נתפשה העיתונאות כמקצוע של אלה היודעים מעט על מספר רב של נושאים. במהלך השנים נוצרו אמנם התמחויות, אך בעיקר ברמה של ידע כללי, כתבי ספורט הפכו לכתבים המכסים את תחום הבריאות, בדרך כלל ללא רקע מתמחה בתחום. עתה, קובע הסופר והעיתונאי ג'ף סלינגו, כי הביקושים העיקריים של הציבור הם בענף חדש יחסית של עיתונאות מתמחה (Specialty Lournalism). סלינגו משמש היום כאחד העורכים של המגאזין Chronicle of Higher Education, ובעברו היה בעל טור בוושינגטון פוסט ובניו יורק טיימס. בתחילת דרכו, לאחר סיום לימודיו, לא היה מודע לעצם הרעיון של עיתונאות מתמחה, המתמקדת בתחום מסוים ויורדת לרזולוציות צפופות של מידע ותובנות, החושפת את הקוראים לעולמות שכלל לא ידעו על קיומם. ניתן להציג תופעה זו, אשר על פי אנליסטים תהפוך לטרנד, כניצחון הידע המהווה בסיס למחקר מעמיק על פני השטחיות האופיינית עדיין למקצוע העיתונאות. סלינגו קובע כי עיתונאות מתמחה היא לא רק טובה לעיתונאים בודדים, אלא הופכת במהירות לתחום שבו יהיו הביקושים הגדולים ביותר שיעניקו למתאימים את הג'ובים המתגמלים ביותר בענף הנמצא כיום על פרשת דרכים.  סלינגו מוסיף ואומר כי עיתונאות מתמחה כובשת את מקומה אצל הקוראים כמו גם אצל המפרסמים – "צרכנים מוכנים לשלם עבור חדשות ופרשנויות המתפרסמות על ידי עיתונאים שיש להם התמחות ייעודית מוכחת". סלינגו מציג כדוגמא את המגאזין The Chronicle of Higher Education הקיים יותר מ 40 שנה, אך מעולם לא היה בהפסדים, שכן 60% מהמרצים ו 40% מעובדי האדמיניסטרציה באקדמיה האמריקנית קוראים אותו, ומספרם הולך וגדל.
יתרון נוסף של התמחות זו הוא עצם המיתוג של המגאזין שהיה לאורים ותומים של תחום ההשכלה הגבוהה, וצובר מוניטין בשל הידע ויכולות הכתיבה של העיתונאים הכותבים בו, המציעים לקוראים מידע ותובנות חדשות.
מאמר נוסף שהתפרסם בנושא קובע כי המדיה בתקופה זו מציעה מספר עצום של כלי תקשורת מודפסים ומקוונים, אשר כולם זקוקים לכותבים המתמחים בתחומים שונים.
בשנת 2012 פורסם על פתיחת בית ספר לעיתונאות (j-school) המכשיר את הסטודנטים להפוך לעיתונאים מתמחים, במקום כישורי הכתיבה הכלליים הנלמדים כיום באקדמיה. לכל הסטודנטים הלומדים בבית הספר לעיתונאות החדש, רקע מוכח של התמחות מקצועית ואקדמית בתחומים שונים. תכנית הלימודים מקנה להם את אמנות הכתיבה העיתונאית והשילוב עם ההתמחויות שלהם מייצר עבורם יתרון יחסי משמעותי במציאת מקומות עבודה. השינוי החל לאחר המשבר הכלכלי של שנת 2008, כאשר חברת המחקר PEW פרסמה  דו"ח בשם "2009 State of the News Media Report" במסגרת פרויקט מחקר על מצוינות בתחום העיתונאות. הדו"ח הציג נתונים על ירידה של 19% במודעות המתפרסמות במגאזינים טיים וניוזוויק, אך הראה על עלייה של 24% במודעות שהתפרסמו במגאזין Motortrend. מחברי הדו"ח הבינו כי הסיבה לכך היא הכוח של העיתונות המתמחה, במיוחד בשנה קשה שבה יצרני המכוניות בארה"ב עמדו בפני פשיטת רגל.
בשנת 2011 השקיעו שתי קרנות כ 6 מיליון דולר ב 11 בתי ספר לעיתונאות כדי שיבצעו רפורמה בתכנית הלימודים, אך השינויים שבוצעו בהם הוגדרו כקוסמטיים, מאחר שתכנית הלימודים עדיין התבססה על 'מעט ידע על הרבה תחומים'. כך,  השתמשה אוניברסיטת קולומביה בכספים שקיבלה מהקרנות, לפתוח קורס לתואר שני, שהכשיר עיתונאים פעילים במתכונת הישנה. אך האוניברסיטה של טורונטו קראה היטב את הכתובת שעל הקיר, והודיעה על הרשמה לקורס עיתונאות המיועד למדענים, כלכלנים, בעלי מקצוע בתחום העסקים, בריאות ותחומים נוספים. שבועיים לאחר תחילת ההרשמה, כבר היו 125 מועמדים ממקומות שונים בעולם, שהיו מוכנים לשלם עשרות אלפי דולרים עבור שכר לימוד.
לתופעה זו, אשר על פי התחזיות תהפוך למגה-טרנד יש מספר סיבות, שהעיקרית שבהן, לדעתי, היא החשיפה היומיומית של כל אחד מאיתנו למידע מקוון בתחומים שונים. אנחנו לומדים להבדיל, בין מאמר היודע להציג באופן מבוסס ואמין חדשות ותובנות המבוססות על ידע ומחקר, ומדלגים על מאמרים, שעיקר התוכן שלהם מבוסס על יכולת כתיבה בלבד, עם מעט מאד ידע.


 powered by: mipotech