ניסוי שנערך לאחרונה על חברת יוניליבר מראה כי שימוש ב 'אספלנית היופי' משפר את יופיה של אישה בתוך שבועות. רק שהאספלנית היא חסרת חומר פעיל...

ניסוי אחר שנערך לפני כשנה על ידי יוניליבר מראה עד כמה אישה ביקורתית כלפי מראה פניה (אפריל 2014)

חברת יוניליבר השיקה בימים אלה ב 65 מדינות את 'אספלנית היופי' (beauty patches) במסגרת מחקר שנועד לבדוק עד כמה האספלנית, שאינה אלא פלסיבו, יכולה לגרום לנשים להרגיש שהן יפות ומושכות יותר. ניסוי זה נערך בעקבות הצלחה מסחררת, כאשר לפני כשנה השיקה יוניליבר את הניסוי הקליני בשם Real Beauty Sketches שזכה ל 138 מיליון צפיות באינטרנט, ובכך הפך למדורג השמיני במסגרת אייטמים שזכו לשיווק ויראלי משמעותי.
שני הניסויים מראים זוויות שונות של הקשר בין הרגש לבין המראה הפיסי. בניסוי שנערך לפני שנה הניסוי ישב צייר אמן ישב מול בד ציור וצייר את פנים של אישה בלי שיוכל לראות את פניה, רק על פי התשובות שלה לשאלותיו. בזמן הציור ישבה שם אישה נוספת שהתבוננה בפניה של אובייקט הציור. האמן ביקש מהאישה שצפתה מהצד, לתאר את פניה של אובייקט הציור. כך נוצרו שני ציורים, האחד על פי תשובות אובייקט הציור, והשני על פי תשובות הצופה מהצד. התוצאות היו מדהימות. ציור א' שנעשה על פי תשובותיה של אובייקט הציור, הראה דמות פחות יפה מאשר על פי התיאור של האישה שצפתה באובייקט הציור. מה שממחיש עד כמה נשים יכולות להיות ביקורתיות כלפי עצמן, ועד כמה התחושות והרגשות שלהן יכולות להשפיע על הדימוי העצמי שלהן.
בתחילת הניסוי השני, של אספלנית היופי, אמרו רוב הנשים שלקחו חלק בניסוי  כי אינן מרגישות בהבדל כלשהו. אך לאחר מספר שבועות, דיווחו כי אכן הן נראות טוב יותר, וכי מספר המחמאות שקיבלו גדל משמעותית. אך כאשר התבררה להן האמת, כאשר על השולחן אריזות של האספלנית RB-X כמה מהן פרצו בבכי. גם ניסוי זה מחזק את התובנה עד כמה מצב נפשי יכול לשפר יופי פיסי, וכי האמונה המוחלטת בכוחה של אספלנית זו חזק יותר מכל תכשיר קוסמטי. הניסוי נערך על ידי הפסיכולוגית Ann Kearney-Cooke מהמכון הפסיכותרפי שבסינסינטי.

 
powered by: mipotech