אתרי ההיכרות החדשים: מקומות העבודה

אתרי ההיכרויות והרשתות החברתיות הפכו את התקופה בה אנו חיים שלנו ל"עידן היחסים המתכלים". ממחקר חדש עולה שצעירים אמריקנים נוטשים את אתרי ההיכרויות ועוברים למצוא בני זוג במקומות העבודה. אפילו בית המשפט העליון בעד. פורסם באתר איגוד השיווק הישראלי(פברואר 2013)

שניים מהמאפיינים של התקופה בה אנו חיים הוא התכיפות הגדולה בה מתרחשים שינויים בהתנהגות צרכנים, והניסיון של תאגידים ועסקים לזהות שינויים אלו בזמן אמיתי, או אפילו לפני התרחשותם, כדי להיערך ולהתאים להם את האסטרטגיה השיווקית./

יחסים זוגיים מתכלים

מתברר שהשינויים הללו אינם מוגבלים להתנהגות צרכנים במובנה המצומצם. דן סלייטר, מחבר הספר החדש Love in the Time of Algorithms מציג קונספט מאתגר הגורס פורמט הזוגיות בחברה המערבית השתנה באופן מהותי בעקבות האפשרות למציאת פרטנרים לדייטים באופן מכוון. הוא מכנה את העידן שלנו "עידן היחסים המתכלים" (Disposable). ספרו של סלייטר מבוסס על שורה של מחקרים שנערכו על ידו, והוא מתאר תופעה נפוצה ביצירת קשרים זוגיים, המבוססת על נגישות קלה וזמינה למספר רב של בני ובנות זוג פוטנציאליים. סלייטר, שהתראיין לאחרונה ליומון האמריקני הנפוץ יו.אס.איי.טודיי, משרטט תמונה של קשרים זוגיים שנוצרים ברשת שאחד המאפיינים הבולטים שלהם הוא הקלות בלתי נסבלת של סיומם ותחילתם של קשרים חדשים. טרנד "מערכות היחסים המתכלות", מייצר תסכול אצל רבים הרוצים להקים משפחה, לטפח אותה, ולהפוך אותה למקור גאווה וביטחון. והתסכול הזה מסביר את היווצרותו של הטרנד הבא בשרשרת – גידול משמעותי בקשרים רומנטיים הנוצרים במקום העבודה.

ד"ר הלן פישר -  המשיכה בין גבר לאישה היא הורמונלית

האנתרופולוגית, ד"ר הלן פישר טוענת כי חלק גדול מ-800 אתרי ההיכרות הקיימים בארה"ב מנתבים את הנרשמים לפגישה וירטואלית עם בני או בנות זוג שהמשכה הצפוי הוא בליינד דייט. תהליך וירטואלי זה מייצר רמת ציפיות גבוהה אך המציאות היא בדרך כלל שונה, וכתוצאה מכך מתנסים המנויים על אתרי ההיכרויות במספר רב של דייטים, שחלק גדול מהם מסתיים בלי שנוצר קשר יציב. ד"ר פישר מאמינה כי כמעט בלתי אפשרי לחוש משיכה אמיתית לדמות וירטואלית, שכן המשיכה הדומיננטית בין גבר לאישה תלויה בהורמונים, המכוונים את התשוקה והאהבה להולדה של תינוקות בריאים. פישר מאמינה כי טרנד היחסים המתכלים, המגלגל סכומי ענק, אינו מתאים ליצירת קשר מתגמל. במידה שתחזיתה תתממש, עלול ענף אתרי ההיכרות לספוג מכה קשה.

מקומות עבודה בארה"ב אתרי היכרות תוססים

הכשלים של יחסים שנוצרו וירטואלית הם גם הסיבה לגידול המשמעותי שחל בשנים האחרונות במספר הקשרים הרומנטיים הנוצרים במקומות העבודה בארה"ב. הגידול המרשים, שניתן להגדירו כטרנד, מייצג שינוי בהתנהגות הצרכנית, שהוא אחת החוליות החשובות בסצנה השיווקית. מחקר שהתבצע במקומות עבודה בשנת 2012 והתפרסם ביומון הנפוץUSATODAY  הראה כי 84% מבני ובנות דור ה-Y (ילידי שנות ה-80) רואים בחיוב פיתוח מערכת יחסים רומנטית במקום העבודה, זאת לעומת 36% מדור ה-X (ילידי 1964-1980) ו-29% מדור הבייבי בומרס (ילידי 1945-1962).

יחסים רומנטיים במקום העבודה אינה המצאה של המאה ה-21, כמובן, אבל היכולת ליצור קשרים רומנטיים במקום העבודה התפתחה בשנים האחרונות בעיקר בשל השינוי החיובי במעמדה של האישה, הרואה עצמה כשוות ערך לגבר, כך שמגבלות של יחסי מרות הוסרו במספר רב של חברות. עצם האפשרות לאסוף מידע מצטבר על בן או בת הזוג הפוטנציאלים, בלי להתחייב להחליט אם להמשיך לדייט נוסף או לוותר - כמו בבליינד דייט - מנטרלת מהקשר המתהווה את הספירה המלחיצה של של דייט ראשון, שני או שלישי. אפשר להיפגש ליד מתקן הקפה, בקפטריה, וגם לצאת לארוחת צהרים בלי שמפגשים אלה ייחשבו לדייטים, ובכך לפתח קשר קולגיאלי לא מחייב עד לקבלת החלטה אם לקדם קשר בר-קיימא.  דיוויד לואיס, מנכ"ל חברת משאבי האנוש OperationsInc אומר למרות האפשרות לסיבוכים, שקיימת ביצירת קשרים רומנטיים במקום העבודה, ניתן להבין מדוע הם הופכים לנפוצים יותר ויותר. "אנחנו מבלים יותר זמן עם אלה העובדים איתנו מאשר עם אלה המתגוררים איתנו", הוא אומר. בעוד שבמקומות שונים יחסים רומנטיים במקום העבודה יכולים עדיין להתפרש לעתים כהטרדה מינית, או כניצול סמכות ומרות, הרי שבארה"ב בשל השיפור המשמעותי במעמדה של האישה, היחס למערכות יחסים מעין אלה הוא ליברלי יותר.

חלק בלתי נפרד ממגמה זו היא הגידול בקשרים רומנטיים הנוצרים בעת נסיעה למקום העבודה בתחבורה ציבורית. מאחר שחלק גדול מהנוסעים באוטובוס, או ברכבת, יוצאים בדרך כלל בשעה קבועה, ומכירים את אלה הנוסעים איתם, מה שמתחיל בהחלפת מבטים עובר עד מהרה לשיחות אקראי, עד לרמה של היכרות היכולה לייצר דייט עם פוטנציאל לזוגיות.

מחקר: 38% מהעובדים בארה"ב יצאו לפחות לדייט אחד עם חבר/ה לעבודה

מחקר שנתי שנערך מטעם חברת CareerBuilder באמצעות Harris Poll  והתפרסם בימים אלה, מראה כי 38% מהעובדים בארה"ב יצאו לפחות לדייט אחד עם חבר/ה לעבודה.  הסקר נערך בחודש נובמבר 2013 ולקחו בו חלק 3,088 עובדים המועסקים במשרה מלאה בסקטור הפרטי. אך הנתון המרשים ביותר של סקר זה הוא כי 31% מהזוגות שיצאו לדייטים, מצאו את עצמם מתחת לחופה. נתון מאתגר יותר הוא כי 20% מאלה שיצאו לדייטים הודו כי לפחות אחד מיוזמי הדייט היו נשואים בעת היווצרותו של הרומן החדש. נתון נוסף הוא כי 24% מאלה שיצאו לדייטים היו בתפקידים בכירים בארגון שבו עבדו, וביניהם גם בוסים ישירים. כדאי גם לשים לב לדירוג הענפים על פי היקפי הדייטים שנוצרו שם. ענף האירוח, בתי מלון ומסעדות הוא המוביל (57%), שירותים בסיסיים כמו חשמל ומים (51%), קומוניקציה (46%), כאשר תחומי הקמעונות, ייצור ובריאות סוגרים את הרשימה (35%,35% ו 32% בהתאמה).

מאמר שהתפרסם במגאזין INC ממליץ לבדוק היטב את המדיניות של מקום העבודה כלפי ניהול מערכת יחסים עם קולגות, מאחר שיש עדיין לא מעט מקומות עבודה האוסרים על קשרים רומנטיים בין עובדים. העיתון יודע לספר, על גארי פרידמן מנכ"ל חברת Restoration Hardware שנאלץ להתפטר לאחר שהתגלה כי הוא מנהל מערכת יחסים עם עובדת בת 26. ישנן חברות המתירות יחסים קרובים בין עובדים, אך אוסרות על יחסי מרות. כאשר מערכת יחסים שנוצרה בין עובדים, מתפרקת עם משקעים קשים, עלול התאגיד לעמוד בפני תביעה אזרחית על כך שלא מנע את היווצרות הקשר במסגרת תקנה פנימית מחייבת, או לטפל בתלונה של עובד שמרגיש מקופח על כך שקשר רומנטי של בוס עם מתחרה יצר העדפה לא הוגנת. כותב המאמר ממליץ כי אלה שהתואר שלהם מתחיל ב C (CEO, CFO וכד') או באותיות VP (סמנכ"ל) כדאי שיחשבו פעמיים לפני כניסה למערכת יחסים רומנטית במקום העבודה.

אשר לצד הפלילי, בית המשפט העליון בארה"ב נתן לגיטימציה לקיום יחסים רומנטיים בין עובדים במקום העבודה, וקבע גם כי אסור למעביד למנוע יחסים כאלה. אכן, מבחינה זו ארה"ב ליברלית יותר מאשר ישראל והאחוזים הגבוהים של מערכות יחסים הנוצרים במקומות העבודה יעידו על כך
powered by: mipotech