מה לא בסדר בקבוצות מיקוד? מתברר שמה שהיה בעבר שיא המחקר האיכותני, שוב אינו מספק את הסחורה

איליין ליסטירה, מומחית לשיווק צופה כי קבוצות המיקוד יהפכו ממש בקרוב לבלתי רבלנטיות ובמקומן הולכות וחודרות שיטות עדכניות יותר

איליין ליסיטירה מומחית לשיווק צופה כי המחקר השיווקי עומד בפני שינויים דרמטיים שיתרחשו בזמן הקרוב ביותר. בתחום המחקר האיכותני, קובעת איליין, כי קבוצות מיקוד יהפכו עד מהרה לבלתי רלבנטיות. אחת הסיבות לכך, היא כי הישיבה בחדר סגור מגבילה את היכולת היצירתית של המשתתפים ועל כן התובנות המתקבלות הן רדודות ואינן משקפות את הדבר האמיתי. לכך יש גם להוסיף ממצאים שהצטברו במהלך העשור האחרון, לפיהן מאגר הנתונים של חברות המחקר, מכיל רשימות של משתתפים קבועים המוזמנים בתכיפות לקבוצות מיקוד, כך שחלקם למדו כיצד לשחק את תפקיד הצרכן האופייני. איליין קובעת, ולעניות דעתי באופן די קולע, כי קבוצות מיקוד העתידיות, יתבצעו במתכונת של שיחה חופשית בין חברים באוויר של ישיבה נינוחה סביב בר שתייצר תובנות על בסיס התנהלות ספונטנית. איילין צופה גם כי בקרוב נתוודע לטרנד של קבוצות מיקוד המתבצעות באמצעות הטלפון החכם, או מחשב הטבלה, כאשר הטכנולוגיות של טלפונים מהדור הרביעי יאפשרו לחוקרים להתחבר ללא כל מאמץ לצרכנים הנמצאים בסביבה הטבעית שלהם.
המגאזין המקוון research-live.com פרסם לפני כארבע שנים עשרה ראיונות עם מנהלים של חברות מחקר ופרסום, בנושא המחקר השיווקי בשנת 2010. שממנו התבררו כי המחקר השיווקי נמצא בתהליך של מעבר ממחקר כמותי למחקר איכותי, המתבצע בפורמטים כמו קהילות חברתיות, בלוגים, אתנוגרפיה ומחקר נוירולוגי, שהמשמעות העיקרית שלהם היא יציאה משיטת המחקר המבוססת על שאלות, ומעבר לשיטת מחקר המבוססת על הקשבה, שיחה וצפייה. ריינקה רייסטמה, איש  חברת המחקר הידועה Forrester Research, אמר כי תחום המחקר השיווקי פועל עדיין ברובו על בסיס שאלונים, שאינם מספקים יותר את הסחורה, וכי ארגז הכלים של המחקר השיווקי יכלול את המרכיב האיכותי של ה"הקשבה" כדי לגלות את "הסיפור האמיתי שמאחורי המספרים הכמותיים". רייסטמה אמר, כי המשמעות של המושג החדש "הקשבה" היא איסוף מידע מרשתות חברתיות, ומעקב אחר הלכי הרוח של הצרכנים לגבי טרנדים ושינויים בהתנהגות צרכנית.
טרנד נוסף ההולך ותופס תאוצה הוא השימוש בחכמת ההמונים. כבר לפני מספר שנים, פנתה רשת הסופרמרקטים    ASDA השנייה בגודלה בבריטניה ל 16,000 צרכנים שנבחרו לפאנל, כדי לעבור על מחירים של כמה אלפי פריטי מכולת (מק"טים) וביקשה מהם לסמן  באתר מיוחד שהוקם לשם כך כל פריט שהמחיר שלו אינו מייצג ערך אמיתי עבורם. פאנלים כאלה כבר קיבלו את הכינוי "קבוצת מיקוד 2.0" (Focus Group 2.0 ).

 
powered by: mipotech