בדיקה גנטית תמורת 1,000 דולר שתבדוק סיבות לעלייה במשקל, וגם תזהה מחלות נפש

תחום הבדיקות הגנטיות מתחיל להראות סימנים של טרנד ורבים חוששים כי מהעומס הכספי שיוטל עקב כך על ביטוחי בריאות ותמהיל ההוצאות של משפחות (ינואר 2013)

לפני פחות מעשור היה נדרש סכום עתק של מיליארד דולר, כדי לסרוק ולנתח את המפה הגנטית של בן אנוש, בתהליך שנמשך חודשים ארוכים. כיום המחיר הוא כ 10,000 דולר לסריקה כזו, אך לפני כשבועיים הוצגה מערכת סריקה חדשה של חברת ILLUMINA הנושאת את השם   NEXTSEQ500 המסוגלת ליצור מיפוי גנטי של 20,000 בני אדם בשנה, במחיר של 1,000 דולר. המערכת החדשה שמחירה הוא כ 250,000 דולר מיועדת לקליניקות של רופאים. חברת ILLUMINA רכשה לפני כשנה תמורת 350 מיליון דולר את VERINATA  המבצעת בדיקות להורים המצפים ללידה כדי לבדוק עם לעובר יש מערך לא תקין של כרומוזומים, באמצעות בדיקת דם במקום שאיבת נוזל כדי לבדוק רקמות של העובר.
מיפוי גנומי הוא תחום מתפתח אך מאד שנוי במחלוקת, בעיקר משום שהמיפוי יכול לנבא מחלות אפשריות במהלך החיים באחוזי סיכון ולא באופן וודאי. מעריכים כי ככל שהמחיר ירד ותחום זה יהפוך לטרנד משמעותי, תגדל משמעותית צריכת תרופות כמו גם בדיקות תכופות גם אצל צעירים כדי להיערך למניעת מחלות אפשריות, אךכאמור, לא וודאיות. כתוצאה מכך, יהיה צורך לשנות את כיסויי הביטוח הרפואי, ויש להניח כי הביטוחים הממלכתיים לסוגיהם, (אצלנו ביטוחים משלימים) לא יוכלו לכלול את הגידול במספר הבדיקות וצריכת תרופות מניעה. קיים גם חשש כי ערכות הבדיקה הגנטיות, המציגות בפני הנבדק את סיכוייו לחלות במחלה מסוימת בעתיד, ייקרו משמעותית את פרמיות הביטוח הרפואי שם. שכן, אלה שיתברר להם כי קיים סיכוי שיחלו ירכשו תרופות למניעת היווצרות המחלה, ויטילו בכך עומס כבד על גורמי הבריאות שם. כך עלול לגדול משמעותית היקף ההוצאות של משקי בית, כמובן על חשבון סל הצריכה המשפחתי.
לאחרונה גם החלה להופיע פרסומים על ערכות בדיקה גנטיות ביתיות, כאשר רשת הדראגסטור השנייה בגודלה בארה"ב, CVS, הודיעה בשנת 2011 כי היא מקפיאה את תכניתה למכור ערכות בדיקה גנטיות, לאחר שהתברר כי היצרן עדיין לא קיבל את אישור ה FDA להפצתן. בכך CVS יישרה קו עם רשת הדראגסטור המובילה שם, וולגרין, שאף היא הקפיאה את הפצת הערכות. שתי הרשתות, המייצגות חלק נכבד מחנויות הדראגסטור בארה"ב קיבלו החלטה זו לאחר שה FDA הודיעה ליצרן Pathway Genomics כי עדיין לא הושלמו הבדיקות לערכה ביתית שמציגה לנבדק את סיכוייו לחלות בסוכרת. אך מאז קיבלה החברה אישורים שונים, אמנם לא לשימוש ביתי,והיא כבר פועלת באזור ניו יורק, כאשר המערכת שפיתחה נכנסה לשימוש במרפאות, ומבצעת מספר בדיקות כולל גילוי מחלות נפש וכן גם הסיבות לעלייה במשקל.

 powered by: mipotech