שבוע עבודה של 30 שעות מתחיל לחדור למספר מדינות באירופה אך מתברר כי לא הכל דבש

המצדדים מציגים אמנם שורה של יתרונות, אך מחקר מראה כי שבוע עבודה מקוצר יפגע באיכות החיים של העובדים (ינואר 2014)

מרבים לדבר על קיצור שעות העבודה כעל החלום הרטוב של מועסקים רבים. אך מחקר שפורסם לאחרונה מראה כי לא כדאי להיאבק על כך, שכן עובדים שיום העבודה שלהם יהיה קצר יותר לא רק שהאושר לא יהיה מנת חלקם, אלא שהם יסבלו ממתח נפשי גבוה יותר.

בשנים האחרונות עולה שוב ושוב רעיון קיצור שעות העבודה השבועיות מ 40 ל 30 שעות שהם שווה ערך ל 6 שעות עבודה בכל יום בשבוע עבודה של חמישה ימים.  אלה העומדים מאחורי תפיסה זו טוענים כי בכך נוכל לשפר את איכות החיים שלנו, את חיי המשפחה, ונחזק קשרים חברתיים וקהילתיים. במקביל, אומרים תומכי המגמה הירוקה כי שעות עבודה מקוצרות יפחיתו גם את כמות גז החממה. גישה זו מוצגת  בספר חדש New Economics Foundation שבו קובעים שלושה מומחים כי המעבר ליום עבודה קצר צריך להיות הדרגתי. מתברר, כי ממשלות בלגיה, הולנד וגרמניה מתחילות לבדוק הלכה למעשה שבוע עבודה מקוצר,  על פי קונספט של שכר מינימום גבוה יותר, המתאים במיוחד לצעירים שזה עבורם מקום העבודה הראשון, ואשר שבוע העבודה ההתחלתי שלהם הוא ארבעה ימים.  המצדדים בשבוע עבודה מקוצר, טוענים כי מסגרת עבודה זו מתאימה במיוחד לנשים שיוכלו לחלק את זמנם באופן יעיל יותר בין מקום העבודה לבית.
מחברי הספר אומרים עוד כי שבוע עבודה מקוצר יאפשר לעובדים מן השורה לתכנן את זמן הפנאי שלהם לסידורים ולבילוי, כמו מנהלים בכירים היכולים להגמיש את שעות העבודה שלהם.

המחקר שנערך על ידי פרופ' רוברט רודולף באוניברסיטת KOREA שבסיאול ופורסם בקיץ האחרון ב Springer's Journal of Happiness Studies , מציג תמונה שונה. מתברר כי לשבוע עבודה מקוצר יש לא מעט חסרונות - חלק מהעובדים לא יספיקו לסיים את המשימות היומיות שלהם במסגרת יום העבודה הקצר. כך גם ישהו עובדים אלה זמן רב יותר בבית, שמשמעותו יותר עבודות בית וטיפול בילדים, מה שיגביר את המתח ברמה הזוגית. המחקר החל בשנת 2004 והתבסס על מעקב שנמשך תשע שנים אחר עובדים בקוריאה ששבוע העבודה שלהם קוצר מ 44 שעות ל 40 שעות.  

 powered by: mipotech