גוגל נכנסת לתחום חדש, הרובוטיקה, והציבה בראש קבוצת הפיתוח את מי שעמד מאחורי פיתוח תוכנת ההפעלה אנדרואיד

עצם העובדה שענקים כמו, גוגל, אמזון וחברת השילוח UPS נכנסו לתחום זה, היא שינוי משמעותי בכל ענפי הייצור, המבשר החזרת הייצור למדינות המתועשות המסורתיות באירופה ובארה"ב, וייתכן שגם בישראל. (דצמבר 2013)

גוגל קיבלה החלטה אסטרטגית להיכנס לתחום חדש לחלוטין – פיתוח רובוטים עבור מפעלים ומרכזים לוגיסטיים להפצת מוצרים. לשם כך הוקמה קבוצה חדשה, בהנחייתו של אנדי רובין, שעמד מאחורי הפיתוח המוצלח של מערכת ההפעלה אנדרואיד. לפני כשנה רובין פרש במפתיע מהובלת האנדרואיד, וכפי שמסתבר החל לפתח את תחום הרובוטיקה, כאשר בעבר שימש כמהנדס רובוטיקה בחברת צייס הגרמנית המתמחה בעדשות ומתקנים רפואיים. גם ג'ף בזוס, המנכ"ל הנמרץ והחדשני של אמזון החל להשתמש בשבועות האחרונים במזל"טים שהם בפועל רובוטים האוספים הזמנות של צרכנים במרכזי ההפצה, ומביאים אותם אל נקודות השילוח, ובמסגרת פיילוט, כפי שפורסם בשבוע האחרון, גם לפתח ביתם של הלקוחות. מחיר של מזל"ט כזה, שהוא בגודל של טיסן חובבים, הוא כמה אלפי דולרים ומחזיר את ההשקעה בתוך זמן קצר. בעשור האחרון הפכה הרובוטיקה לטכנולוגיה פורצת דרך בעל קצב גידול מהיר.
לפני כחודשיים התפרסם באתר איגוד השיווק הישראלי מאמר שלי, המציג טרנד חדש – מפעלים יצרניים שפעלו בסין ובהודו חוזרים לארה"ב ולאירופה כשהם מעסקים רובוטים זולים ויעילים יותר מאשר עובדים. כך, חברת פיליפס ההולנדית המייצרת בין השאר מכונות גילוח חשמליות במפעל בסין, סגרה  לפני מספר חודשים את המפעל והחזירה אותו להולנד. הסיבה - השכר של חלק גדול מהעובדים במפעל שהוקם מחדש בהולנד נמוך יותר משל העובדים הסינים. בתכנית האקטואליה היוקרתית  Minutes60 של רשת CBS ששודרה לפני מספר חודשים הוצג בארה"ב עובד/רובוט שניתן לו השם ׳סירי׳, שעלות העסקה שלו לשעה היא 3.40 דולר לשעה ומבצע את המוטל עליו. היקף העסקה של רובוטים גדל בהתמדה,ומאפשר לבעלי מפעלים שקודם לכן לא הייתה להם זכות קיום בארצות המערב, להחזיר את הייצור לארצות המוצא. זהו טרנד משמעותי, שקיבל כבר את הכינוי ״אבטלה טכנולוגית׳ שכן, מחד הוא מגדיל את הרווחיות והיעילות של עסקים ומפעלים המאמצים אותו, אך מאידך הוא מייצג על פי אנליסטים, ירידה במספר המועסקים. טרנדים כאלה התרחשו כבר מספר פעמים בהיסטוריה של 200 השנים האחרונות, כמו המהפכה התעשייתית ושימוש ברובוטים להרכבת מכוניות ביפאן ולאחר מכן בכל מפעל להרכבת רכב. ברור גם כי ככל שתאוצתו של טרנד זה תגדל, כך תהפוך בעיית התעסוקה לחמורה יותר, שכן רובוטים ממושמעים וזולים שאינם שובתים או נעדרים מהעבודה מסיבות שונות ומשונות, תופסים את מקומם של העובדים שהביקוש להם מצטמצם והולך.
עצם העובדה שענקים כמו, גוגל, אמזון וחברת השילוח UPS נכנסו לתחום זה, היא שינוי משמעותי בכל ענפי הייצור, המבשר החזרת הייצור למדינות המתועשות המסורתיות באירופה ובארה"ב, וייתכן שגם בישראל.


 powered by: mipotech