עיריית וונקובר שבקנדה לא תאפשר החל ממרץ הקרוב להתקין בדלתות ידיות כדוריות

פעולות אלה הם חלק ממהלך רחב יותר העשוי להפוך לטרנד שיאפשר לבני ובנות הגיל השלישי ההולך וגדל לתפעל מכשירים שונים בבית ללא מאמץ (דצמבר 2013)

החל בחודש מרץ הקרוב ייאסר על יזמי בנייה בעיר ונקובר שבקנדה להתקין ידיות בפורמט של כפתורים עגולים (doorknob) שפתיחת הדלת מתבצעת על ידי סיבוב שלהם עם או כנגד סיבוב השעון. במקומם יותקנו הידיות המסורתיות שניתן באמצעותן לפתוח דלתות על ידי לחיצה/דחיפה שלהן כלפי מטה. הסיבה למהלך זה היא כי המאמץ הדרוש לסיבוב ידית-כפתור גורם לכאבים קשים אצל קשישים הלוקים באתריטיס (שחיקת הסחוסים בפרקים) ולעתים הוא גם בלתי אפשרי. גם ילדים קטנים מתקשים בפתיחת דלת המצוידת בידית-כפתור ובגיל הרך פתיחת הדלת היא בלתי אפשרית. אחת מחברות הבנייה הגדולות שם, Lennar, פיתחה קונספט הקרוי 'בית בתוך בית' המתוכנן לאפשר להורים קשישים המתגוררים בבית עם בני משפחתם לפתוח דלתות בקלות, ואף להפעיל מכשירים ועזרים שונים במטבח ובאמבטיה כמו ברזים שגם הם דורשים תנועה סיבובית של פרק היד. החברה גם מתייחסת לבעיית ראייה של קשישים שחלק מהם אינו מסוגל להבחין בשוליים של כלי אוכל, במיוחד צלחות חרסינה לבנות המונחות על גבי מפה לבנה, וממליצים לייצר כלי אוכל שהשוליים שלהם צבועים בצבע ניגודי כלשהו.

בישראל אין כמעט התייחסות לקהל יעד זה, גם ביכולתו להתמודד עם פתיחת אריזות של פסטרמה, גבינות קשות ומוצרי מזון אחרים, הכרוכים לא  אחת במאבק קשה ומתסכל, המסתיים לא אחת בחיתוך האריזה בסכין, מה שמייתר את האפשרות לסגור את האריזה מחדש.

תופעה זו עשויה להפוך למגמה מאחר שהצורך קיים אצל קהל יעד ההולך וגדל מידי שנה, עקב העלייה בתוחלת החיים והיכולות הכספיות של הגמלאים
powered by: mipotech