דעה: סגירת אופיס-דיפו מבשרת טרנד שיוביל להכחדות של רשתות קמעוניות פיסיות לצרכי משרד

התייחסותי למאמר של ד"ר שמוליק צרפתי שהתפרסם לפני מספר ימים באתר איגוד השיווק הישראלי (נובמבר 2013)

קראתי בעיון רב את המאמר "אופיס-דיפו בלבלה את הצרכנים" של ד"ר שמוליק צרפתי שהתפרסם לפני מספר ימים באתר של איגוד השיווק הישראלי. הייתי יכול להסכים עם חלק גדול מהנקודות שהעלה, אלמלא בעיה אחת קרדינאלית, המתמצת בכך שאנו נמצאים עתה בעיצומו של מגה טרנד המייתר את הצורך בקטגוריה של רשתות קמעוניות פיסיות לצרכי משרד, נוסח הרשתות המובילות בארה"ב סטייפלס ואופיס-דיפו (שהתאחדה עם אופיס-מקס וסטייפלס). טרנד זה הוא לא פחות דרמטי מהטרנד שגרם להכחדת  קטגוריית הכרכרות הרתומות לסוסים, שנכנסה לסחרור בשנים הראשונות של המאה שעברה כאשר החלו לחדור המכוניות הראשונות.
ואכן התחזית היא עגומה, שכן גם האיחוד בין אופיס-דיפו לאופיס מקס בארה"ב נדון מתי שהוא בעתיד הלא רחוק להיכחד. הבעיה העיקרית היא שמשרדים בחברות גדולות, בעסקים קטנים וגם כאלה המנוהלים מדירות מגורים פשוט אינם זקוקים לחלק גדול מהמוצרים המוצעים על רשתות אלה. מי שמייצג היטב את הבעיה, הוא הדור הצעיר. כל מי שמלמד באקדמיה מכיר היטב את התופעה כאשר המרצה מבקש מהסטודנטים להוציא דפי נייר כדי לעשות תרגיל כלשהו, ורק לבודדים אכן יש דף נייר. אך לרובם ככולם יש לפטופים, סמארטפונים, וטבלטים שבאמצעותם הם מסכמים את דברי המרצה.
טבלה שהוכנה על ידי ה FEDERAL REGISTER של ממשלת ארה"ב והתפרסמה ב BUSINESS INSIDER מציגה היטב את חומרת הבעיה. בעוד שבשנת 2000 נמכרו שם כ 5,000 מיליון טונה של נייר-משרד לסוגיו, הרי שבשנת 2010 צנח היקף המכירות לרמה של כ 4,200 מיליון טונה של נייר- משרדי.
נתונים אלה אינם בלעדיים רק לנייר ומדפסות אלא גם למוצרים נלווים כמו עטים, טושים לסוגיהם, מחוררים, שדכנים, ארונות, מדפים ועוד, כאשר בצד השני של המשוואה ניתן לראות עלייה משמעותית בקניית מחשבי טבלה, וסמארטפונים המחליפים חלק מליבת הפעילות של רשתות קמעוניות לצרכי משרד. במאמר שהתפרסם לאחרונה אמר קודי ווילארד מחברת מרקט-ווטש כי 'מחשבי טבלה מבוססי ענן הופכים את עולם המשרדים לנטול נייר'. הוא מוסיף ואומר כי אנחנו נמצאים כבר בעין הסערה של הטרנד, שעוצמתו רק תלך ותתעצם.
תחום הקמעונות מהווה את חוט השדרה של כלכלה בארצות דמוקרטיות, ועובר עתה שינויים רבים, כולל קטגוריות שהשינויים הטכנולוגיים והסוציו-דמוגראפיים מאיימים על עצם קיומם. רשתות למוצרי משרד שעד לפני מספר שנים פרחו וצמחו, הם אחד הקרבנות של ההתפתחות הטכנולוגית, שיצרה משרד חדש ונייד, שבעתיד יהיה נטול נייר, נטול ארונות ומדפים שיישען הפיתוחים החדשים של מחשבי טבלה, סמארטפונים ועננים.

 

 powered by: mipotech