הטרנד השיווקי המשמעותי ביותר בחינוך יצא לדרך

נכון להיום עשרות מיליוני בני אדם מארצות שונות רוכשים באמצעותו ידע. מורה אחד למספר אינסופי של תלמידים (נובמבר 2013) התפרסם באתר איגוד השיווק http://www.ishivuk.co.il/articles/1076

משהו קורה, משהו משתנה בתחום החינוך על כל נתיביו, משהו שנותן תקווה לרכוש ידע, גם לאלה המתקשים בלימודים שהציונים שלהם, מסיבות שונות לא הגיעו לרף הסינון המינימאלי ללימודי המשך. פתאום, אותן נוסחאות מסובכות במתמטיקה שרק אלוהים והמורה מבינים אותם, הופכות לפשוטות וברורות יחד עם חישובי שטח של צורות גיאומטריות חופפות, צלעות וזוויות שמדירים שינה מעיני תלמידים רבים מובנים עתה למיליוני תלמידים. ומודלים מורכבים הופכים לחלק מארגז הכלים של בוגרי מכללות ואוניברסיטאות. מהפיכת החינוך נמצאת עתה בתחילת דרכה, ולפי ממדי ההצלחה המדהימים, היא צפויה עוד להפתיע ולרגש רבים מאיתנו, צעירים כמבוגרים. מהפכה זו היא קונספט שיווקי חדש להקניית השכלה וידע. ממש מהפיכה שיווקית.

שם המשחק הוא השילוב המנצח בין שיטות הוראה חכמות, האישיות והמנהיגות של המורה הטוב ביותר, וכמובן הנגישות אל אותו מורה. אכן, בהיסטוריה האנושית היו מורים/מרצים שהצליחו להנחיל לקומץ בני מזל תורות מורכבות ומסובכות. אך רוב רובם של המורים, לא היו כאלה. מהפכת החינוך היא תוצאה של התפתחות טכנולוגית המוכרת היטב, המעניקה למספר בלתי מוגבל של בני אדם, נגישות לאותם מורים/מרצים, שיודעים לאתגר, להסביר היטב, לפתח שיטות הוראה ידידותיות ולהעמיד לרשות ה "נחשלים", וה "מקרטעים" את הידע והביטחון העצמי שיאפשרו להם להתמודד ולהצליח לפתור בעיות שקודם לכן, לא העזו אפילו לנסות.

נושא הדגל הבולט ביותר של מהפכה זו, הוא צעיר אמריקני ממוצא הודי, סלמן קאן, שעבד כאנליסט בחברת השקעות, ויום אחד קיבל שיחה מבן דוד שלו, תלמיד תיכון, שביקש עזרה לפתור סוגיה בלתי מובנת בעליל במתמטיקה. סלמן קאן, ביקש מבן דודו להמתין מספר דקות, לפני שיתחבר למחשב שלו, ואז הציג בפניו במסגרת שיעור של 10 דקות דרך נוחה וידידותית לפתור את הבעיה. סלמן הופתע מהמהירות שבה הבין בן הדוד שלו את תהליך הפתרון. קאן, עזב את עבודתו, והקים את הפורטל החינמי KAHN ACADEMY שנועד לסייע לתלמידים להתגבר על קשיים בהבנת סוגיות במתמטיקה. הוא השתמש ביוטיוב, כדי להמחיש בדרך ייחודית, פשוטה להבנה, ובפורמט שיעורים שכל אחד מהם נמשך 10-15 דקות, המאפשרים גם למתקשים סדרתיים להבין את מה שניסו ללמד אותם לעתים במשך שבועות וחודשים. KAHN ACADEMY הוא פורטל שנכנסים אליו מיליוני תלמידים, והופכים מנחשלים למצטיינים.

אישית עשיתי ניסוי. נכדתי הקטנה, הלומדת בכיתה ו', טובה אמנם במתמטיקה אך מתקשה בגיאומטריה. ישבתי איתה מול המחשב, והראיתי לה כיצד השיעורים מתנהלים. לאחר יומיים, סיפרה לי שהצליחה לאחר שנכנסה לשיעור של קאן, להבין סוגיה מסוימת בגיאומטריה, שקודם לכן לא הצליחה להבין למרות שדנו ודשו בה מספר שיעורים. 'בשתי דקות הבנתי הכל', אמרה לי. כאשר תהיתי כיצד התגברה על  המונחים באנגלית, הביטה בי בתמיהה, "מה, אתה לא יודע שיש ביוטיוב תרגום לכל שפה וגם בעברית". אכן לא ידעתי.

קאן מדבר בתכנית היוקרתית TED על כיתה גלובאלית שבה יוכל כל ילד ללמוד ולהגיע להישגים. כאשר נכון להיום מציע הפורטל מערכות שיעורים גם בפיסיקה וכימיה. קאן, מצליח לגייס תרומות המאפשרות את תפעול האתר, ולאחרונה, עקב ההצלחה הרבה של השיעורים החינמיים, קיבל קאן, תרומה של 30 מיליון דולר, מקרן של ביל גייטס, כדי להרחיב את השיעורים שלו למקצועות נוספים.

אך בעוד שמערכי השיעור ב KAHN ACADEMY מיועדים לתלמידי תיכון וחטיבת ביניים בעיקר, קורים גם תהליכים דומים באקדמיה.

"סוד עוצמת המותגים" הוא קורס אקדמי אונליין ברמה של פיילוט שהושק על ידי 24 אוניברסיטאות בבריטניה במטרה לעודד צעירים וצעירות לשקול לימודים אקדמיים. קורס זה, הוא אחד מ 20 קורסים המוענקים לכל אדם באשר הוא במסגרת פרויקט FutureLearn, הכולל הרצאות, וחומרי לימוד המיועדים למחשבי טבלה, לפטופ וסמארטפון. האוניברסיטאות בבריטניה מציעות במסגרת הפרויקט 20 קורסים חינמיים, כמו ההתפתחויות האחרונות במלחמה בסרטן, הסיבות לשינויים במזג האוויר, מהי רפואת שיניים, אנגליה בתקופת ריצ'רד השלישי, חדשנות ויזמות, סוד העוצמה של מותגים ועוד. מהלך כזה מייצג עבור האוניברסיטאות המשתתפות אפשרות ליצור תהודה ציבורית בקרב צעירים המתחבטים אם מתאים להם להקדיש מספר שנים להשגת תואר באוניברסיטה. עצם העובדה, כי הקורסים הם חינמיים וכוללים נושאים המוגדרים כ 'מעניינים' ייצרו מיתוג ברור יותר הן ללימודים אקדמיים והן לאוניברסיטאות הלוקחות בו חלק.

ב 24 השעות הראשונות לפתיחת האתר נרשמו לקורסים אלה למעלה מ 20,000 צעירים וצעירות מ 158 ארצות.

הפייננשל טיימס מדווח כי היוזמה הראשונה לפרויקטים כאלה נעשתה לפני מספר שנים על ידי אוניברסיטאות יוקרתיות בארה"ב כמו סטנפורד, הרווארד ו MIT, המוגדרות כ 'ליגת האייווי' (העילית שבעילית) שמאז ועד היום העניקו ומעניקים השכלה למיליוני צעירים הלומדים אונליין ללא תשלום.

אוניברסיטאות אלה בארה"ב, הקימו פורטל השכלה בשם COURSERA לאחר שבשנת 2011 אוניברסיטת סטנפורד החלה להעניק קורסים אונליין חינמיים לכל דכפין. נכון להיום נרשמו לקורסים אלה למעלה מ 17 מיליון בני אדם מ 190 ארצות, כאשר בקורס הפופולארי ביותר, מתוך 440 קורסים, לומדים עתה 240,000 סטודנטים הנחשפים למרצים הטובים ביותר, ולשיטות הוראה המתקדמות ביותר. לפני כשבועיים פורסם כי שגרירויות ארה"ב בכל העולם יקיימו דיונים שבועיים עם סטודנטים במדינות עולם שלישי במסגרת הקורסים המנוהלים על ידי COURSERA. הדיונים בשגריריות ינוהלו במסגרת  'פולברייט' שהיא תכנית לחילופי סטודנטים באקדמיה המתבצעת בחסות משרד החוץ האמריקני. בשבוע שעבר דיווח המגאזין ביזנס וויק כי COURSERA יאפשר לסטודנטים במדינות עולם שלישי שאין להם גישה למחשבים להשתמש במתקנים של השגרירויות אמריקניות.

ואכן, אנו עומדים בתחילתה של מהפיכה שיווקית בתחום החינוך שאלמלא ההתפתחויות הטכנולוגיות של השנים האחרונות – פס רחב, מחשבי טבלה, סמארטפונים – ספק אם אפשר היה לקדם אותה.  כך, נוצר המצב החדש, כאשר קובץ דיגיטאלי אחד, הנגיש היום למספר בלתי מוגבל של בני אדם מבשר לעשרות ומאות מיליוני בני אדם את היכולת להגיע להישגים שקודם לכן, לא יכלו אפילו לחלום עליהם.

 
powered by: mipotech