המשבר הנוכחי ב''טבע'' היה תסריט ידוע מראש מזה שנים

מנהל בכיר ובדרג ביניים בכל עסק מכיר את הסימנים היטב (אוקטובר 2013)

המשבר שחברת 'טבע' נקלעה אליו הפתיע רבים, אך ככל שמתבררים הפרטים, ניתן רק להרים גבה ולתמוה כיצד תסריט כה ידוע מראש לא זכה לתשומת ליבם של מנהלי 'טבע', וכן גם של האנליסטים לסוגיהם. שכן, הסיבה העיקרית למשבר היא לא רק פשוטה וברורה, אלא שכל מנהל בדרג ביניים, וכן גם יזמים גדולים כקטנים, מכירים אותה היטב. הסיפור הוא פשוט להפליא ומוכר כתובנה שלפיה אחד מסימני האזהרה המנבאים נפילה של עסק היא כאשר בצבר הלקוחות שלו יש לקוח, או מקור הכנסה יחיד, המהווה למעלה משליש מהיקף הפעילות שלו. ואכן, נכון להיום, כשמונה חודשים לפני שיפוג הפטנט על תרופת הקופקסון של 'טבע', מתברר כי תרופה זו , מהווה  כמחצית מהרווחים של 'טבע', וכשליש מהכנסותיה. במשך 17 השנים האחרונות לא פיתחה 'טבע' תרופה מקורית משמעותית נוספת, כאשר במקביל, התחרות בתחום חיקוי התרופות גדלה והלכה.
עובדות פשוטות אלה היו ידועות לכל דרגי הניהול ב'טבע', שהיו אמורים להשקיע בפיתוח ורכישה של חברות העוסקות בפיתוח תרופות חדשות,(ולא רק כאלה המתמחות בחיקוי) כדי לתחזק ולהרחיב את ערך הקיימות שלה. המונח 'קיימות' מייצג את מכלול המאמצים של חברה, לפרוח ולשגשג, בעיקר על ידי הטמעה של תהליכי חדשנות טכנולוגית ושיווקית.
חברת 'טבע' התמחתה בחיקוי של תרופות יקרות שתוקף הפטנט שלהן פג, ויצרה לעצמה שוק בינלאומי משמעותי, בשל המקצוענות הגבוהה שלה, ומהלכי רכישה של חברות העוסקות בתחומים דומים. לפני כ 17 שנים זכתה 'טבע' ב'לוטו' כאשר רשמה פטנט על תרופת הקופקסון, המטפלת בטרשת נפוצה, כאשר רכשה את הזכויות עליה מקבוצה של מדענים במכון ווייצמן. אך בחודש מאי הקרוב יגיע מועד שבו יפקע הפטנט על הקופקסון, ועימו גם צניחה משמעותית ברווחיה והכנסותיה של 'טבע', בלי שיש בידיה תרופה אחת מקורית אחת לרפואה..

 powered by: mipotech