מתגברים הקולות המגדירים את תכניות לימוד ה MBA כ 'לא רלבנטיות'

דווקא תכניות המיני MBA הנמשכות שנה אחת בלבד ומתמקדות בתחומים כמו מדיה חברתית, זוכות להצלחה גדולה יותר יחסית (אוקטובר 2013)

פרופ' Rakesh Khurana מבית הספר למנהל עסקים של אוניברסיטת הרווארד קובע במאמר שפרסם במגאזין היוקרתי Strategy + כי תכניות הלימוד של MBA עומדות בפני משבר המתמצה בהיעדר רלבנטיות. פרופ' קוראנה, התפרסם בעיקר בשל ספרו From Higher Aims to Hired Hands שהתפרסם בשנת 2007, וכיום (2013) רואים עד כמה הוא הייתה נכונה התחזית שלו, למעמד הבעייתי של בוגרי MBA בארה"ב. נכון, שבוגרי בתי הספר המובילים למנהל עסקים כמו סטנפורד, הרווארד ווורטון, מצליחים להשתלב היטב בחברות הגדולות, אך המציאות היא  כי רוב בתי הספר למנהל עסקים שם מדווחים על ירידה במספר הנרשמים לתכניות לימודים של שנתיים (תואר שני), כאשר דווקא תכניות לימודים ייעודיות ל     MBA  הנמשכות שנה אחת בלבד זוכות להרשמה טובה יותר, ובמקביל גדל מספר הנרשמים לקורסים אונליין במנהל עסקים המוענקים חינם.

צריך גם לזכור כי לימודי ה MBA באוניברסיטאות המובילות במתכונת המלאה בת השנתיים, הם לא בהישג יד של כל אחד, מאחר שהן כרוכות בתשלום שכר לימוד גבוה המגיע באוניברסיטת הרווארד ל 53,500 דולר לכל שנת לימוד. פרופ' קוראנה טוען כי יותר ויותר בוגרים מתקשים להתאים את הכישורים שרכשו במסגרת הלימודים לצרכים של תאגידים גדולים, אשר סדר היום שלהם עבר בשנים האחרונות שינויים משמעותיים. כך נוצר מצב, שעבור אותם בוגרים המבקשים להמשיך בקריירה אקדמית ומצליחים להתקבל להוראה ומחקר יש אופק תעסוקתי, אך בוגרי תכניות מלאות של MBA במסלולים המסורתיים של שיווק, מימון, ראיית חשבון, והתנהגות ארגונית, מגלים שהחומר הנלמד כבר אינו מתאים למציאות הנוכחית. לעומת זאת, השוק המסחרי מראה סימנים של העדפת בוגרים (ללא תואר) של מסלולים קצרים של מיני MBA כמו מדיה חברתית, המתקיימים במתכונת של בית ספר מקצועי. בעיה נוספת שנוצרה בשוק ה MBA היא כי בארה"ב פועלים כיום כ 900 בתי ספר למנהל עסקים, לעומת כ 180 בתי ספר למשפטים, וכ 130 בתי ספר לרפואה. המשמעות היא ייצור המוני של בוגרי MBA המציפים את השוק בידע וכישורים שאינם תואמים את הצרכים העכשוויים של התאגידים, אשר הגדולים שבהם מחפשים דרכים להתרחב ברמה גלובאלית, מה שמחייב התמצאות בכללי המשחק בארצות מתעוררות, כמו סין, הודו, ומדינות אחרות בדרום מזרח אסיה.


 במרץ 2009 התפרסם כי בעוד שראשי החברות מתחבטים כיצד להתמודד עם המיתון הכבד, מציעים אלה שאמורים לרשת אותם, סטודנטים ל MBA, לשנות את תכנית הלימודים ולהתאימה לצפוי לבוגריה כאשר ייקחו את ההגה לידיהם. מחקר שנערך על ידי המכון ללימודי עסקים באספן, קולורדו, בקרב סטודנטים ל MBA תחת הכותרת: "מנהיגים חדשים, תפישות חדשות" מצא כי רובם ככולם אינם משוכנעים כי הלימודים מכינים אותם לאתגרים העתידיים. רוב רובם של הסטודנטים, 90 אחוז, אמרו כי התמקדות של המנהלים בטווח הקצר, במקום בטווח הארוך, היא הגורם העיקרי למשבר הנוכחי. רק 24% מהמשתתפים במחקר, אמרו כי תכניות הלימודים הנוכחיות יסייעו להם לקבל החלטות עסקיות נכונות, בעוד שהרוב סבורים כי על בתי הספר למנהל עסקים להציג בפניהם מודלים עסקיים אחרים בעיקר כאלה המיועדים לטווח הארוך. המחקר מראה עוד כי רואים בשירותי הבריאות, רמת מערכת החינוך הציבורי ומקורות אנרגיה אלטרנטיביים נושאים חשובים ביותר שכל מנכ"ל צריך להתמודד איתם. הם טענו כי תכניות הלימוד ל MBA כמעט שאינן מתמודדות עם נושאים אלה. הסקר נערך בחודשים האחרונים של שנת המשבר 2008, והשתתפו ב 1,850 סטודנטים ל MBA, המייצגים כ 80% מכל בתי הספר לעסקים בארה"ב.


בזמן האחרון חודר השיח על כדאיות לימודי ה MBA גם לארץ, ונשמעים גם קולות המפקפקים בנחיצותו של תואר ה-MBA  עבור מי שמבקשים לשדרג את קורות החיים שלהם, או להשיג משרות בכירות ומכניסות יותר. (דה מרקר מרץ 2013). ויש גם כאלה האומרים כי דרושים כיום יותר מהנדסים ופחות בוגרי MBA.

 powered by: mipotech