רשת הסופרמרקטים ASDA הציבה יעד להפוך לקמעונאי המוביל באופנת ...ההלבשה בבריטניה

היום מדורגת רשת הסופרמרקטים ASDA לאחת משלוש רשתות האופנה המובילות בבריטניה (ספטמבר 2013)

האם רשתות סופרמרקט בבריטניה יכולות להשתלט על קמעונאות האופנה שם? עד כמה שהדבר נשמע הזוי, התשובה לכך היא חיוביות. 
התחרות העזה בין רשתות הסופרמרקט המובילות בבריטניה מאופיינת בחדשנות יצירתית וביציאות מפתיעות מהמשבצת, מה שהופך אותה לאחת המרתקות בעולם הקמעונאי הגלובאלי.
בתחילת שנת 2011 הודיעה רשת הסופרמרקטים MORRISONS , הרביעית בגודלה בבריטניה, על שיחות שהיא מנהלת עם ג'ורג' דייויס, יזם האופנה שהשיק את מותגי האופנה NEXT, את מותג האופנה המצליח ג'ורג' של רשת ASDA ואת המותג Per Una של מרקס אנד ספנסר.

בשנת 2012 דווח כי רשת המזון הרביעית בגודלה עומדת להשיק יחד עם המעצב George Davies סדרת אופנה שתתחרה עם הרשתות המובילות לפי הסדר: טסקו(1), אסדה(2) וסיינסברי(3). דייוויס הוא אחד המעצבים המובילים בבריטניה המעיד על עצמו כי היקף המכירות של בגדיו הגיע במשך 47 שנות הפעילות המקצועית שלו ל 54 מיליארד ליש"ט.
בפברואר 2013 השיקה MORRISONS את מותג אופנת הילדים Nutmeg ב 100 סופרמרקטים שלה, ובכך הצטרפה הרשת לשלוש הרשתות המובילות בבריטניה (טסקו, אסדה וסיינסברי) שפיתחו את תחום האופנה כמנוע צמיחה רווחי.  דוברי הרשת אמרו כי בתוך שנה יושקו קולקציות של מותג אופנה לנשים וגברים.
אכן קמעונאות האופנה הבריטית מתבוננת בדאגה למאמצים המוצלחים של רשתות סופרמרקט להשתלט על השוק, תוך כדי צמיחה גם בענף המזון.
הבולטת ביותר בתחום האופנה היא רשת ASDA שהפכה באמצעות המותג GEORGE  לאחת משלוש רשתות האופנה המובילות בבריטניה. רשת ASDA המדורגת במקום השני בבריטניה, השיקה כבר לפני כעשרים שנה  את מותג האופנה הפרטי 'ג'ורג', תוך הקפדה רבה על עיצוב ואיכות, שהפך במשך השנים  למרכז רווח משמעותי של הרשת. אופנת ג'ורג' נמכרה במשך שנים במחלקות ייעודיות שהיו חלק מחנויות הסופרמרקט של הרשת. אך בסוף שנת 2010  הודיעה הנהלת רשת ASDA כי היא עומדת לפתוח בעיר אוקספורד חנות נוספת מתוך 25 חנויות במסגרת קטגוריה חדשה שקיבלה את השם ASDA LIVING אשר לא ניתן למצוא בה מוצרי מכולת, אלא מוצרים לבית, אלקטרוניקה ביתית, וכמובן את אופנת ג'ורג'. בתוך חמש שנים יהיו לרשת הבת 150 חנויות כאלה בכל רחבי בריטניה. לא קשה לראות את מפת הדרכים הברורה של הרשת – שעיקרה תחרות ישירה בכל גורמי הקמעונות בבריטניה, עם התמקדות על שוק האופנה התוסס והתחרותי באמצעות רשתות בת מתמחות.
המטרה המוצהרת של מנהלי הרשת היא כי מהלך זה אמור להפוך את ASDA  לגורם הקמעונאי המוביל באופנת ההלבשה בבריטניה. כך, בעוד שציבור הצרכנים רואה בתחום הלא-מזון בסופרמרקטים אפשרות של קניית מוצרים שונים 'על הדרך', הרי שהאתר 'ג'ורג'' מיועד בעיקר לרכישת אופנה, והוא מתחרה באופן ישיר ברשתות האופנה הפיסיות והמקוונות. לאופנה המעוצבת היטב של ג'ורג' יש מימד בידול נוסף – המחיר הנמוך להפליא המתחרה ברשתות פופולאריות כמו פרימארק ו H&M. העובדה כי רוב הקולקציות הן של מעצבים ידועים, ובאיכות טובה, צריכה להדיר שינה מבעלי המניות של רשתות האופנה הבריטיות וגם של רשתות אחרות בעולם שייאלצו ליישר קו ולפתח את תחום הקנייה המקוונת.
בשנת 2011 דיווחו כלי התקשורת בבריטניה על השקת קולקציה חדשה של המעצבת ברברה הולאניקי במסגרת המותג הפרטי ג'ורג'. כוח המשיכה העיקרי הוא בקונספט השיווקי שאפשר לנערה מצויה בלונדון לרכוש אחת לשבוע את פרטי האופנה החמים ביותר, בפחות מ 10 אחוז מהשכר השבועי שלה.
בארץ, לפחות בשלב זה, הסופרמרקטים אינם ממהרים להיכנס לתחום של אופנת הלבשה. נכון שברוב הרשתות יש מחלקות הלבשה, אך המונח 'אופנה' רחוק מהם. שכן, על המדפים מונחים בגדי בייסיק, ברמה נמוכה יחסית, היכולים להתחרות במקרה הטוב בבזארים למיניהם, אך לא ברשתות האופנה המובהקות בארץ. יחד עם זאת, מאחר שטרנד אופנת ההלבשה בסופרמרקטים הופך למשמעותי, סביר להניח שמתישהו, מישהו גם בארץ ירים את הכפפה.

 
powered by: mipotech