הצלחת הסדרה 'מגדל הקלפים' מבוססת על תוכנה של NETFLIX המזהה ביקושים סמויים אצל הצופים

שיטת שיווק חדשה שפיתחה NETFLIX העצימה את התהודה הציבורית שהסדרה יצרה. עתה מחכים להשקה של סדרה חדשה בחודש יולי הקרוב. (יוני 2013)

חברת NETFLIX האמריקנית שהחלה את דרכה כאתר מצליח להשכרת סרטים בפורמט המיושן של קלטות ווידיאו גורמת לכאבי ראש רציניים לאולפנים בהוליבוד, וכן למתחרים כמו HBO אמזון ואחרים. חברת NETFLIX המובילה היום בתחום השכרה ומכירה מקוונת של סרטים וסדרות טלוויזיה בפורמט דיגיטאלי בשיטת הסטרים ל 25 מיליון מנויים, נכנסה לתחום התוכן, כאשר ההפקה הראשונה שלה, הסדרה 'בית הקלפים' שהושקעו בה 100 מיליון דולר, הייתה ללהיט משמעותי, ויצרה גם בארץ באזז של שיווק מפה לאוזן שהביא לצפייה משמעותית אצל מנויים 'יס' ו 'הוט'. בחודש יולי הקרוב, תוצג על ידי נטפליקס, סדרה חדשה בשם Orange Is The New Black שהיוצרת שלה, ג'נג'י קוהאן, קנתה את מקומה בתחום באמצעות הסדרה WEEDS ששודרה בהצלחה ברשת CBS.
רבים שואלים מהו סוד ההצלחה של נטפליקס בתחום הפקות עצמאיות של תוכן, שעד עתה היה רחוק מלהיות ליבת הפעילות שלה. כפי שמסתבר, הסוד הוא באחד מתהליכי החדשנות המאפיינים את החברה שהחל לפני כחמש שנים. תהליכים כאלה, שנועדו להבטיח את הקיימות של החברה, מתבצעים על ידי ענקים כמו גוגל, אפל, ואמזון בגישה אסטרטגית ברורה, המבוססת על היכרות קרובה עם הטרנדים הטכנולוגיים והסוציו-דמוגראפיים. ואכן, בשנת 2006 פרסמה NETFLIX הודעה שנראתה בתחילה כגימיק של יחסי ציבור, והכריזה על תחרות פרסים בין 5.2 מיליון המנויים של אז על פיתוח או שכלול של תוכנה שתסנן את התגובות והביקורת של המנויים לגבי הסרטים שניצפו על ידם, זאת כדי שהמנויים יוכלו לבחור סרטים וסדרות טלוויזיה המותאמים לטעמם האישי. התמריץ היה משמעותי, שכן הזוכה בתחרות, כך הודיעה החברה, יקבל מיליון דולר. באותה שנה, הייתה עדיין ליבת העסקים של NETFLIX מבוססת על השכרה ומכירה של סרטים בפורמט פיסי קשיח, באמצעות דואר אקספרס מתוך מבחר של 40,000 כותרים.
שלוש שנים לאחר מכן (2009) התברר כי הסיבה העיקרית לגידול הדרמטי במספר המנויים של Netflix מבוסס על ההמלצות לצפייה בסרטים שהיא מעניקה לכל אחד ממיליוני המנויים שלה. ככל שההמלצות קלעו טוב יותר לטעמו של המנוי כך התחזקה הנאמנות שלו לחברת ההשכרה. ואכן, בתחרות שלקחו בה חלק 50,000 מתחרים, מכל קצווי העולם, זכה צוות בינלאומי של מתכנתים, שהודיע כי האלגוריתם שפיתח עומד בכל הדרישות של Netflix, וכי הוא משפר ביותר מ 10% את הקליעה לטעמם של המנויים. הצוות המנצח היה מורכב מקואליציה של ארבעה צוותים בשם BellKor’s Pragmatic Chaos, הפועלים בארה"ב, אוסטריה, קנדה ו...ישראל. התוכנה המבוססת על יכולת לקלוע לטעמו של כל מנוי על פי 2-3 סרטים ששכר או רכש בעבר, העמידה לרשות Netflix כלי שיווקי רב עוצמה, ממש כפי שרשת סופרמרקטים מסוגלת להציע לכל אחד מלקוחותיה, הצעות ומבצעים במוצרים המועדפים עליו. בכך הפכה NETFLIX לגורם הבידור המשמעותי ביותר עבור 25 מיליון משקי בית, אשר כל סרט או פרק בטלוויזיה שהורידו באמצעות המחשב וצפו בו על גבי אחד המסכים – מחשב, טבלט, טלפון חכם והטלוויזיה, העשירו את בסיס הנתונים של התוכנה המופלאה והעמידו לרשות תכנים חדשים ומסעירים תפורים בדיוק לטעמם.
בבסיס נתונים זה, משולבת התוכנה היודעת לנבא בדיוק רב, מהם הרכיבים שמהם עשוי סרט או סדרת טלוויזיה מוצלחים. החל מהליהוק – בחירה של השחקנים המתאימים, העלילה על מרכיביה המרגשים, והבמאים הרלבנטיים לז'אנרים השונים כמו מתח, קומדיה, דרמה ואחרים. אך כל מי שחשב ש NETFLIX תסתפק בשיפור שביעות הרצון של המנויים שלה, לא ירד לעוצמת התכנית האסטרטגית שטוותה החברה.
לפני כשנתיים, ביולי 2011 התברר כי חברת NETFLIX שהדיחה כמה שנים קודם לכן את בלוקבסטר מזירת ההשאלה והקנייה של סרטים וסדרות טלביזיה, עשתה  צעד דרמטי נוסף שהתאים לתפיסת החדשנות המאפיינת אותה. החברה הודיעה אז כי היא נכנסת להפקת סדרת טלביזיה House of Cards עם השחקן קווין ספייסי ובימוי של דייוויד פינצ'ר, הבמאי של הסרט המצליח 'רשת חברתית' (פייסבוק). וזו, הייתה מהפיכה של ממש, שהרעידה את אמות הספים באולפני הוליבוד, ובמתחרות כמו אמזון, HULU ואחרות. עד שנת 2011 הצליחה החברה להפוך למובילת שוק, בהשכרה ומכירה מקוונת של סרטים, בכך שבכל זמן נתון ידעה למקסם את הטכנולוגיות החדשות לקליעה מדויקת יותר לטעמם של הצופים. עתה, היא פריצה מרשימה לתחום חדש, תחום ייצור התוכן, שעד כה היה ב 'בעלות' בלעדית של ערוצי הטלביזיה וחברות ההפקה. ואכן, התוצאות לא איחרו לבוא. הסדרה 'בית הקלפים' ששודרה גם בארץ, הייתה להצלחה מסחררת, גם בשל היכולת לקלוע לטעמם של רבים וגם בשל שיטת שיווק חדשה, שלא הייתה מקובלת בשידור של סדרות טלוויזיה. שכן, בעוד שמזה עשרות רבות של שנים השקה של סדרה חדשה בטלוויזיה מתבצעת על ידי  שידור פרק אחד אחת לשבוע, ביום ובשעה קבועים, עתה, הפתיעה NETFLIX כאשר השיקה את כל הפרקים של 'מגדל הקלפים' לצפייה מיידית באמצעות ה VOD. ואכן התברר כי זו אחת הסיבות ליצירת תהודה ציבורית כה גדולה לסדרה זו, שכן רבים, וביניהם גם חלק מחברי, צפו ברצף בכל הפרקים במספר לילות ללא שינה. זהו אקט יחסי ציבור בעל עוצמה אדירה, סוג של שבירת כל כללי המשחק המקובלים, שהמחיש עד כמה מזהה חברת  NETFLIX את הביקושים האמיתיים של קהל הצופים. עתה יש רק לצפות להשקת הסדרה החדשה Orange Is The New Black.


powered by: mipotech