וולמארט מקימה 3 מרכזים טכנולוגיים כדי להרחיב את היקף המכירות המקוונות הגלובאליות

השחיקה במכירות של חנויות פיסיות ע"י המכירות באינטרנט מראה סימנים של טרנד (מאי 2013)

במונחים כמותיים חדירת המכירות באמצעות האינטרנט היא עדיין קטנה יחסית להיקף המכירות הקמעוניות. אך, כיום נראה בבירור כי קניית מוצרי צריכה ומזון באינטרנט תהפוך לטרנד מובהק, שיחייב את החנויות הפיסיות להמציא את עצמן מחדש. הגידול המשמעותי במכירות אונליין הוא תוצאה של מספר גורמים שחברו יחדיו – הראשון גידול משמעותי במספר משקי הבית החד-הוריים, כאשר האם או האב החד הורי, ובעיקר האם, מעדיפה להקדיש את הזמן הפנוי שלה, לשהות איכותית עם הילדים, במקום לשוטט בקניונים העמוסים. הגורם השני, הוא המהירות הגדלה והולכת של הגלישה באינטרנט, המאפשרת לייצר חוויית קנייה ויזואלית. הגורם השלישי, הוא שירות הלקוחות המצוין שרוב רובם של אתרי המכירות אונליין מעמידים לרשות הקונים. כך יכולה אישה להזמין מספר פרטי לבוש, שיגיעו אליה עם שליח, לקבל חוות דעת של קרובים וחברים בנוחות המדידה של הבית, ולהזמין את השליח על חשבונו של הקמעונאי, ולהחזיר את פרטי הלבוש שאינה חפצה בהם, או את כולם.
בתחילת השנה מייד לאחר הקניות לחג המולד התפרסמה כתבה במגאזין ביזנס וויק שנשאה את הכותרת  FROM LONG LINES TO ONLINE – THE DEATH OF BLACK FRIDAY. יום ששי השחור, הוא יום הקניות העמוס ביותר בשנה, והוא בא תמיד מייד לאחר חג ההודיה בארה"ב החל תמיד ביום חמישי הרביעי בחודש נובמבר. יום ששי השחור נקרא כך, כי הוא מבטא ציפיות לשורה תחתונה בצבע שחור, המייצגת רווח, לעומת הצבע האדום המייצג הפסד. נתונים ותחזיות אלה, מדאיגים את הרשתות הפיסיות, אשר רובן ככולן מפעילות גם אתרי מכירה אונליין.
זו הסיבה שהרשת הקמעונאית הגדולה ביותר בעולם, וולמארט, משקיעה עתה מאמצים וכספים להרחיב משמעותית את המכירות המקוונות שלה, שנכון להיום הן מגיעות אמנם ל 9 מיליארד דולר בשנה, אך מהוות נתח קטן יחסית מסך הכל המכירות שלה המגיעות לכחצי טריליון דולר בשנה. בחודשים האחרונים מקימה הרשת שלושה מרכזים טכנולוגיים בקליפורניה, הודו וברזיל, שבהם מועסקים כבר 1,500 עובדים כגרעין ראשוני להרחבה משמעותית של המכירות הגלובאליות המקוונות של הרשת שבפועל כל אחת מהחנויות שלה היא בגודל של קניון והיא מציעה מגוון רחב של מוצרי צריכה, אופנה, מוצרים לבית וכמובן גם מכולת. וולמארט מבצעת עתה פיילוט למשלוח של מוצרי מכולת שיגיעו לביתם של הקונים באותו יום, על פי מודל שפותח על ידי רשת הבת שלה, ASDA שהיא מספר 2 בבריטניה. ומפתחת עתה פלטפורמה טכנולוגית שתבדוק אונליין את המחירים של הרשתות המתחרות, ותעדכן את המחירים שלה ברשת, כדי לשמור על יתרון יחסי, כרשת הדיסקאונט המובהקת ביותר בעולם.
כאן גם המקום לציין כי משלוח של מוצרי מכולת, שאינם מגיעים ביום שבו הם הוזמנו, מהווה חסם קנייה משמעותי. ייתכן שהמודל שעליו תתבסס מכירה מקוונת של מוצרי המכולת, הוא הפיכת כל אחת מהחנויות למרכז לוגיסטי מקומי, שהשליטה עליו תתבצע מאחד המרכזים הטכנולוגיים המוקמים עתה על ידי הרשת.powered by: mipotech