מסתמנת פריצת דרך בזיהוי ומניעה של מחלות בזמן אמיתי באמצעות ציוד חדשני נייד וזול

ניסוי שנערך בשכונת עוני בריו דה ז'נרו הוכיח כי ניתן לזהות ולמנוע מחלות באמצעות ציוד נייד המאפשר בין השאר לקבל תוצאות מלאות של בדיקת דם בתוך 3 דקות. (מאי 2013)

חוקרים בארגון צרפתי שלא למטרות רווח ערך יחד עם צוות רפואי בריו דה ז'נרו שבברזיל ניסוי שנמשך 18 חודשים, באחת משכונות העוני הקשות ביותר שם. בשכונה זו קהילה של כ 8,000 תושבים, שנבחרה בשל המיקום הגיאוגרפי הקשה שלה, והנתק שלה משאר השכונות בעיר. הביזנס וויק שמדווח על כך מציג תמונה קשה של שכונה שאין בה ביוב, גם לא מים זורמים או חשמל, כאשר בשורה התחתונה  אין בה שירותים רפואיים הבסיסיים ביותר לחולים וקשישים.

מטרת הניסוי נועדה לבדוק את האפשרות לסייע לתושבים באמצעות טכנולוגיה המוגדרת כ e-health המבוססת על ציוד חדשני אלקטרוני. צוות של 11 רופאים ואחיות המצוידים בתרמילי גב עם הציוד הרפואי המתקדם ונייד שרובו ככולו פותח על ידי חברת ג'נרל אלקטריק, מצא כי תושבים רבים סבלו מלחץ דם גבוה, סוכרת, השמנת יתר ומחלות לב. בכל אחד מהתרמילים היה ציוד בשווי של 42,000 דולר, שכלל, מתקן אולטרה סאונד, סורק לבדיקות לב וחלל הבטן,  עזרים ללידה, מכשיר למעקב אחר דופק ורמת החמצן בדם, סרט מדידה, סטטוסקופ ומד חום. באמצעות ציוד זה יכלו אנשי הצוות לזהות 20 מחלות שונות בתוך דקות ספורות, כולל בדיקות דם שניתן היה לקבל תמונה מלאה ומסודרת בתוך 3 דקות.

יעילות האבחון והטיפול שנקבע הראו תוצאות טובות, כאשר קודם להגעת הצוות היה אחוז החולים בלחץ דם גבוה, 14.8%, ובתום הניסוי רק 0.82%, פער דומה היה גם בחולים בסוכרת מסוג 2. כך, באמצעות ציוד רפואי שמחירו הכולל הוא כ 400,000 דולר, הצליח צוות רפואי לטפל בקהילה המונה אלפי נפשות, לזהות במהירות את הסיכון ללקות במחלות קשות שנמנעו מהם עקב טיפול מוקדם.

 תחום זה של e-health מתפתח במהירות, ועשוי להחליף מרפאות המשתמשות בציוד ישן, ולזהות בזמן אמיתי מחלות גם באמצעות מכשירים ניידים לבדיקות דם. במסגרת המחקר התברר עוד כי החיסכון השנתי בשימוש בציוד החדשני הוא מ 4,000 דולר לאלה הנמצאים בסיכון לאי ספיקת לב, ועד לחסכון של 200,000 דולר לאלה הנמצאים בסיכון לכשל כלייתי.
נראה כי ניסוי זה שהתבצע בציוד חדשני של ענק כמו ג'נרל אלקטריק, יכול לשנות את דפוסי הטיפול בחולים, כולל הביקור בקופות חולים, כאשר צוות של רופא ואחות המשתמשים בציוד כזה, יכולים לאייש קליניקה שהיא חנות בתוך חנות של פארם (דראגסטור), קניון, בית ספר, ומקומות ציבוריים אחרים.

 powered by: mipotech