יוזמות של יוטיוב, נטפליקס ואפל משמיטות את הקרקע מהמונופול של הערוצים המסחריים על מסך הטלוויזיה

לאחר ההצלחה הגדולה של 'נטפליקס' בסדרה 'בית הקלפים' השיקה אמזון 14 פיילוטים שהטובים שבהם יהפכו לסדרות טלוויזיה (אפריל 2013)

ההצלחה הגדולה של סדרת הטלוויזיה 'בית הקלפים' של  NETFLIX אינה רק ברמת התוכן, אלא בכך שהחברה המובילה למכירה והשכרה של סרטים, שיש לה כ 24 מיליון מנויים משלמים, החלה לייצר תוכן. הצלחה זו מייצגת כפי שמתברר טרנד בעל עוצמה רבה, ההופך את המסכים שלנו, TV, מחשב, טאבלט וסמארטפון, לפלטפורמות חדשות לצפייה בתכנים שעד לפני מספר שנים ניתן היה לצרוך אותם רק באמצעות ערוצי הטלוויזיה. ההצלחה הגדולה של 'בית הקלפים' נשענת לא מעט על קופסת מדיה בשם ROKU שנטפליקס השיקה בשנת 2008 המאפשרת לצופים לחבר אותה למכשיר ה TV ולצפות בתכנים המועברים למכשיר בשיטת ה STREAM הכוללים גם מוסיקה ומשחקי מחשב. עד היום נמכרו 5 מיליון מתקני ROKU אשר התכנים המוצגים באמצעותם מתחרים ישירות בערוצי הטלוויזיה המסורתיים. טרנד זה צובר תאוצה שכן, גם חברת אפל המוכרת לנו היטב, הגיעה להיקף מכירות של 10 מיליון מכשירי "אפל TV" המעבירים לבעלי המכשירים תכנים דומים. השבוע התפרסם במגאזין ביזנס וויק, כי אמזון הקמעונאית המקוונת הגדולה בעולם והחדשנית הבלתי נלאית, השיקה באתר שלה 14 פיילוטים של תוכן טלוויזיוני ופונה לצופים להפוך לרגע למנהלי ערוצי טלוויזיה ולדרג את התכנים על פי סיכויי ההצלחה שלהם. זאת כדי להצטרף לטרנד ולהפוך ליצרנית תוכן טלוויזיוני. השבוע התפרסם עוד כי גם יוטיוב של גוגל הודיעה כי בעוד כחודש תשיק שירות חדש להשכרת סרטים ובכך תתחרה עם  NETFLIX ואפל. ערוץ התוכן החדש ביוטיוב יאפשר השכרת סרטים בשיטת ה STREAM במחיר של 2$ ליום.
ברור שהנהנה העיקרי ממהלכים דרמטיים אלה הוא הצרכן, שהיכולת שלו לבחור תכנים היא מגוונת ומעשירה יותר. אך יהיו לכך גם מפסידים, והם בעיקר ערוצי הטלוויזיה המסחריים, המאבדים בהדרגה את הבלעדיות על המסך, זאת לאחר שאיבדו זה מכבר את הבעלות על הפריים טיים ואת היקף הצפייה בפרסומות בשל הממירים (כמו יס מקס) המאפשרים לדלג על פרסומות.
כיום כבר ברור כי הרגולציה, ובמיוחד בישראל, תצטרך לשנות את כלליה במיוחד את האיסור על שידור תוכן שיווקי. החדירה המהירה של תכני אינטרנט אל המסכים המוחזקים על הצרכנים, כולל מסך ה TV, הופכת כללים אלה למגוחכים ובלתי ניתנים ליישום.


powered by: mipotech