טרנד: צמצום משמעותי במכירת רכבי שטח בארה"ב וגידול במכירת מכוניות קטנות ובינוניות לבייבי בומרס ולצעירים שטרם הקימו משפחה

מכוניות קטנות ובינוניות מהוות מחצית מהמכירות של פורד בארה"ב לעומת 35% בשנת 2004 (מרץ 2013).

משהו קורה בתחום הרכב, בעלי רכבי שטח (SUV) המסוגלים לחצות את הסהרה ולעבור מכשולי שטח, מוותרים על ההופעה המרשימה, מוכרים את הג'יפים, ועוברים למכוניות קטנות, במיוחד לאחר שהילדים מתבגרים ועוזבים את הבית. יצרן הרכב פורד, מהמר עתה על תופעה זו, ומאמין כי המכוניות החדשות והקטנטנות שלו, הם הטרנד החדש. ואכן כפי שמתברר הטרנד רק צובר תאוצה, שכן כמחצית מהרכבים של פורד הנמכרים בארה"ב הם בקטגוריה של מכוניות בגודל קטן ובינוני, זאת בהשוואה ל 35% של מכוניות כאלה שנמכרו בשנת 2004. אשר למכוניות הקטנות, במונחים כמותיים מכרה פורד בשנת 2012 7.4 מיליון מכוניות בקטגוריה זו, בהשוואה ל 6.2 מיליון מכוניות בשנת 2011. קהל היעד העיקרי הוא הבייבי בומרס שמספרם כיום מגיע ל 160 מיליון צרכנים, בעוד שמספר הצרכנים בקטגוריה של דור ה X הוא 27 מיליון. כתוצאה מטרנד זה, ירדו מכירות רכבי השטח, כאשר בשנת 2004 היה משקלם בתמהיל המכירות של פורד, 13% ואילו בשנה שעברה הגיע ל 21%. למגמה זו השלכות מהותיות נוספות, כמו ירידה בצריכת הדלק, שכן המכוניות הקטנטנות חסכוניות יותר, יותר מקומות חניה בערים, וגם ירידת ערך של רכבי שטח משומשים.
אך למכוניות הקטנות בארה"ב יש גם קהל יעד נוסף, צעירים, סינגל'ס, המאופיינים בגיל נישואין גבוה. צעירים אלה, החלו בשנים האחרונות להעדיף מכוניות אמריקניות קטנות על פני היפאניות. ואכן הנתונים מראים כי המכירות של טויוטה, ניסן, הונדה ואחרות מהוות עתה 42.9% מהשוק האמריקני, לעומת 50.6% בשנת 2008.
כך, השילוב של דמוגרפיה ייחודית, עם תוחלת חיים ארוכה יותר של הבייבי בומרס (גילאי 1945-1962), והעדפות של דור ה Y (שעדיין לא הקים משפחה), למכוניות אמריקניות קטנות, יוצרים שינוי של ממש. גם באירופה, גדל בהתמדה מספר המכוניות הקטנות, בעיקר בערים הצפופות, וסביר להניח, כי גם כאן בישראל, יהיה גידול באחוז הרכבים קטנים.

 
powered by: mipotech