העתיד כבר כאן, הספריות יוצאות מהמבנים ועוברות לסמארט פון. הספרייה החדשה ללא קירות וחסרת גבולות

פורסם היום באתר של איגוד השיווק הישראלי. ניתן לצפות בווידיאו על ידי הקלקה על לינקים בכתבה (מרץ 2013)

פורסם באתר איגוד השיווק הישראלי
|

ספריות המחקר המסורתיות הולכות ומאבדות מהרלוונטיות שלהן ובמקומות רבים בעולם מחליפות אותן ספריות דיגיטליות, המציעות ספרים דיגיטליים ואף מחשבי טאבלט להשאלה. אולם ייתכן שגם זמנן של אלו חלף לטובת אפליקציות המציעות ספריות וירטואליות אינטגרטיביות
תחשבו על ספרייה. מה אתם רואים? מדפים, ספרים מסודרים, ספרניות וספרנים קפדנים מדברים בלחש, נוזפים בהינף אצבע באלה המשמיעים רחש קל, ומייצרים אווירת קודש של הליכה על קצה האצבעות. אם יש בדעתכם לבקר בספרייה כזו, כדאי שתעשו זאת בהקדם, כי בקרוב מאוד יפנו הספריות שאנחנו מכירים לספריות של העידן החדש. מספרן של ספריות השאלה, ציבוריות ואקדמיות, המאפשרות לשאול ספרים דיגיטליים הולך וגדל וספריות רבות, בעיקר בארה"ב עוברות שינויים משמעותיים.

לאחרונה הוקמה הספרייה הדיגיטלית הראשונה, נטולת ספרי נייר, במחוז בקסר שבסן אנטוניו טקסס. הספרייה תשתרע על שטח של כ-500 מטר רבוע ותיראה כמו חנות אופיינית של אפל, והיא תציע לקוראים  מחשבי טבלט טעוני ספרים דיגיטליים בהשאלה. רשת ABC  דיווחה לאחרונה כי הרעיון להקמת הספרייה הדיגיטלית הראשונה עלה בראשו של השופט נלסון וולף, לאחר שקרא את הביוגרפיה של סטיב ג'ובס שהתפרסמה לאחרונה. וולף סיפר כי הוא מחזיק ביותר מ-1,000 ספרים יקרי ערך במהדורה הראשונה שלהם, אך העולם משתנה, ולטובה. האתר FAST COMPANY דיווח כי גם אוניברסיטת סטנפורד כבר הקצתה מקום להקמת ספרייה דיגיטלית.

ספריית Brockport Seymour  שבמדינת ניו יורק מציעה לסטודנטים את האפליקציה LS2 Mobile המאפשרת להיכנס אונליין לקטלוג שלה כמו גם לקרוא ספרים ולצפות בסרטים על פלטפורמת מחשב הטבלה או הסמארטפון. מנהלת הספרייה, אנדראה טילינגהאסט, אמרה בראיון לעיתון The Stylus של מכללת Brockport כי ניתן היום להיכנס לקטלוג הספרייה מכל מקום שהוא. כל מה שצריך לעשות הוא להוריד את האפליקציה לטלפון ולהקליד את שם הפריט המבוקש. הספרייה מציעה גם לשכור מחשבי טבלט כמו קינדל, אייפד ונוקס, וכן גם לקבל הדרכה לשימוש באפליקציה.

ואכן, מה שהחל כמופעים בודדים נראה עתה כטרנד משמעותי, המשנה האופן שבו אנחנו צורכים מידע. בראייה שיווקית, ניתן להתייחס לטרנד זה כמענה לביקושים שהיו מאז ומעולם אצלנו ואצל אבות אבותינו, אך איש מאיתנו לא העז אפילו לחלום על האפשרויות שהטכנולוגיה מעמידה היום לרשותנו. וכך, כפי שהתוודענו לטרנדים קודמים, כמו הממיר הדיגיטלי בטלוויזיה, והקמעונות המקוונת, אנחנו נוטשים את הרגלי העבר ונפעמים ממה שתקופה זו מציעה לנו. זאת גם הסיבה כי ספריות המחקר המסורתיות, בעיקר באוניברסיטאות ומכללות, סובלות מירידה דרמטית במספר המבקרים בהן, שכן הסטודנטים והחוקרים מוצאים מזה כמה שנים חלק גדול מהמידע המבוקש על ידם, באופן מהיר ויעיל יותר, ללא ביורוקרטיה ותורים, באמצעות האינטרנט. מה עוד, שהספרייה המסורתית לא יכולה להעמיד לרשות חוקרים מידע ותובנות עדכניים, שכן הספרים והמאמרים המצויים בה אינם יכולים להתחרות עם אתרי הידע המקוונים המעודכנים לעתים ליום שבו מתבצע החיפוש. אך זאת עוד בתקופת טרום האפליקציות החדשות.

אך גם הספריות הדיגיטליות, שעדיין אינן קיימות בארץ, הן רק הפרומו לעתיד שייראה בעיני רבים מאיתנו כבדיוני, אך טביעת האצבע שלו כבר ניכרת במקומות רבים ועוד רגע קט כבר יהיה נחלת הכל.

כשאנחנו חושבים על ספרייה אנחנו רואים לנגד עינינו שתי קטגוריות עיקריות: הספרייה האקדמית המיועדת בעיקר לסטודנטים, מרצים ופרופסורים, וספריית ההשאלה השכונתית שבה ניתן לשאול ספרי קריאה בעיקר. אך הגבולות בין שתי קטגוריות אלה, הולכים ומטשטשים, מאחר שהחיפוש אחר מידע כבר אינו נחלתם של חוקרים בלבד, אלא של כולנו, מנהלי שיווק, מנהלים בדרג הבינוני, בעלי עסקים קטנים, גמלאים, ובקיצור מה שקרוי אצלנו כל העולם ואשתו.

תוכנת BIBILION (לא להתבלבל עם בבילון) מייצגת כיום את העידן החדש, טרנד ברור, של ספרייה וירטואלית המבוססת על מנוע חיפוש אינטגרטיבי המעמיד לרשותנו, כאשר נקליד ולו מילה אחת בלבד, מגוון של פורמטים, החל בספרים, מאמרים, ועיתונים, דרך צילומים וגראפים, וכלה בקטעי ווידיאו, איורים, מצגות ומקורות מידע כמעט אינסופיים. כל מה שעל המשתמש לעשות הוא להקליק על אחד מהאייקונים המרכיבים את הפאזל החולף לנגד עיניו, ולקבל את המאמר, הווידיאו או כל פורמט אחר. כך, ניתן לבצע מחקר מקיף ומעמיק באמצעות האפליקציה שהורדת למחשב הטבלט שלך, לשמור את מקורות המידע, ולדעת שבכל זמן שהוא ניתן לקבל מידע נוסף. מה שבעבר הצריך ישיבה ממושכת בספרייה, עמידה בתור אצל דלפק הספרן/ית כדי לקבל הנחיה על מקומו של ספר, ודפדוף ממושך לאיתור המידע המבוקש, היום בעזרת האצבע המרחפת, נוגעת לא נוגעת במסך הטבלט או הסמארטפון, כל המידע מגוון ועדכני מונח לפניך. תענוג. אפליקציית ה Biblion הוגדרה על ידי אפל כ"אפליקציה הלימודית הטובה ביותר", המגזין WIRED הכתיר אותה כ 'יוצאת דופן באיכותה' והספרייה הציבורית של ניו יורק הגדירה את האפליקציה כ 'חסרת גבולות'.


חברת אפל, יצאה לאחרונה בקמפיין שנועד להציג אפליקציה חיפוש חדשה שנועדה לאתר מידע בספרייה הוירטואלית iTUNES   הכוללת 300,000 אפליקציות. הוצגו שתי פרסומות אשר כל אחת מהן המחישה את מה שמילה אחת המוקלדת במנוע החיפוש מסוגלת לאתר בתוך מספר שניות. בכל פרסומת הוצגו שלוש מלים בלבד, באחת WILD, BRIGHT  , TOGETHER ובשנייה  LOUD, DEEP, ALIVE.

 

האינטרנט מהווה כיום את הספרייה הגדולה בתבל, זמינה לכל דכפין, עם היקף מידע הגדל בכל זמן נתון בטור גיאומטרי, ומעודד אותנו לצרוך עוד ועוד ממנו. תופעה זו שקיבלה את הכינוי 'התפוצצות המידע' הקשתה עד לאחרונה על החיפוש באינטרנט, אך כיום באמצעות אפליקציות כמו Biblion ואחרות, איתור המידע הדרוש לנו נעשה נוח וידידותי יותר.
powered by: mipotech