טרנד: גידול משמעותי באתרי אינטרנט המשמשים כסוכני נדל"ן וירטואליים בארה"ב. הסיבה - סוכנים מסורתיים אינם עונים על ציפיות הקונים והמוכרים

מידי חודש מתבצעות 67 מיליון כניסות לאתרים אלה (מרץ 2013)

מגאזין הביזנס וויק מפרסם בסוף שבוע זה מאמר המציג את הגידול המשמעותי באתרי אינטרנט המציעים, ומתווכים בין מוכרים לקוני דירות ובתים צמודי קרקע. מחקרים שנערכו מציגים תמונה הרחוק מאידילית בין הסוכנים למוכרים והקונים של הנכס, שכן לסוכן של המוכר ושל הקונה יש אינטרס משותף, לבצע את העסקה מהר ככל האפשר, כך שלעתים משתמשים בשיטות לחץ מלאכותיות להוריד את הדרישות כדי לזרז את שני הצדדים. מחקר שנערך באוניברסיטת סטנפורד במשך 30 שנה הראה כי בעלים של נכסים שהשתמשו בסוכנים כדי למכור אותם הורידו את המחיר המבוקש בין 5.9-7.7 אחוז, ללא קשר למצב הכלכלי בארה"ב בעת ביצוע העסקה. אלה המבצעים עסקה באתרי אינטרנט אינם נחשפים למניפולציות כאלה. ואכן בעשור האחרון  גדל משמעותית מספר אתרי האינטרנט, שרובם רווחיים, המתחרים בסוכני הנדל"ן המסורתיים. הבולטים שבהם – Redfin ו Trulia ו Realtor אשר בכל חודש הוא נהנה מ 61 מיליון כניסות מתוך כלל 67 מיליון הכניסות לכל האתרים. בדיקה שנעשתה הראתה כי רוב רובו של מחפשי ומוכרי נכסי הנדל"ן, כ 90% מהם, מתחילים את החיפוש באתרי הנדל"ן הייעודיים.

הדרישות של קונים ומוכרים בקטגוריית הנדל"ן הן גבוהות ומחמירות, מאחר שעבור שני הצדדים זו עסקת ענק שאין דומה לה, בעסקאות כמו קניית מכונית, או שייט תענוגות. מחקר שפורסם בביזנס וויק מציג את התועלת המצופה מסוכן נדל"ן. כ 50% מהנשאלים מצפים מהסוכן לאתר את הנכס המתאים להם, 12% זקוקים לייעוץ שלו כיצד לנהל את המו"מ עם הבעלים של הנכס, ו 12% נוספים זקוקים לייעוץ לניהול המו"מ על תנאי העסקה, כאשר 7% מהנשאלים מצפים מהסוכן לטפל בניירת הכרוכה בעסקה. החלק הארי של עסקות הנדל"ן שם מתבצע באמצעות מתווך וירטואלי או סוכן כאשר רק 9% מהעסקאות מתבצעות ישירות בין המוכרים לקונים. האחריות המוטלת על הסוכנים היא רבה וזו אולי הסיבה לעמלות הגבוהות המקובלות בענף זה בארה"ב. העמלות לסוכנים בארה"ב נדיבות למדי ובשנה האחרונה הגיעו לממוצע של 5.4% ממחיר הקנייה. נהוג גם כי הסוכן של מוכר הנכס גובה את העמלה, וחולק אותה עם הסוכן של הקונה.
  powered by: mipotech