מהפיכה בתחום דירוג תכנית TV: חברת הדירוג נילסן תדרג מעתה גם תכנים אינטרנטיים המוצגים על גבי מסך הטלוויזיה

מחקר שנערך בבריטניה מראה כי 97% מתוך 1,000 תכניות טלוויזיה שקיבלו דירוג גבוה היו בפועל תכנים חינמיים שניתן היה לקבלם ללא תשלום דמי מנוי לכבלים וללוויין. מומלץ כי וועדת המדרוג הישראלית תאמץ את הקונספט של נילסן(פברואר 2013)

חברת הסקרים והדירוג נילסן הודיעה ללקוחותיה כי החל משבוע זה משתנה ההגדרה של הטלוויזיה והיא תכלול מעתה גם דירוג של תכנים ממקורות חדשים כמו האינטרנט. תהליך זה שהחל השבוע יימשך בשנים 2013-2014 עד להשלמתו ברמה הגלובאלית. מהלך זה מגיע באיחור ניכר, מאחר שמספר משקי הבית שמכשירי הטלוויזיה שלהם מחוברים לאינטרנט (IPTV) גדל מידי יום וההיקפים שלו הם כבר ברמה של מאות מיליוני משקי בית.  כך בבריטניה לדוגמא, נערך מחקר המראה כי בשנה האחרונה הוציאו משקי בית סכום עתק של 4.2 מיליארד דולר על תכניות שלא נצפו על ידם במסגרת דמי המנוי שהם משלמים. זאת כאשר מחקר אחר שנערך על ידי חברת BARB מראה כי 97% מתוך 1,000 התכניות שקיבלו את הדירוג הגבוה ביותר, בששת החודשים הראשונים של שנת 2012 היו בפועל תכנים חינמיים שניתן היה לקבלם ללא דמי מנוי.
להחלטה זו מספר השלכות גם לשיטות מדידת הרייטניג בישראל ומומלץ כי וועדת המדרוג הישראלית המורכבת מגורמי הרגולציה ואיגוד השיווק הישראלי, תאמץ את הקונספט של נילסן, שגם הוא כאמור מגיע באיחור ניכר. הנתונים שפורסמו בבריטניה, ואחרים המתפרסמים  גם במדינות אחרות מראים כי בשנים הקרובות יתחוללו שינויים דרמטיים במעמדן של חברות הכבלים והלוויין שיצטרכו להמציא את עצמן מחדש, בכללים הרגולטוריים שהופכים להיות בלתי רלבנטיים, במיוחד התוכן השיווקי, שיגיע מהאינטרנט ללא פילטרים ובלי שלרשות השנייה ולמועצת הכבלים תהיה יכולת כלשהי לשלוט בו. כך, על אותו מסך טלוויזיה, ניתן יהיה באמצעות השלט, לעבור בהקלקה אחת מתכנית שדמי המנוי משולמים עליה מידי חודש, לתכנית חינמית שמקורה באינטרנט, ואשר בה יוצג תוכן שיווקי ללא כל הגבלה.powered by: mipotech