בית משפט צרפתי שהורה לטוויטר לחשוף נתונים של 'מצייצים' אנטישמיים מוצא עצמו בעימות עם החוקה האמריקנית המתירה זאת בשם חופש הביטוי

הסוגיה עלולה ליצור כאוס חוקי גם בנושאים אחרים המופצים באופן מקוון ברחבי העולם, כמו ביטויי אלימות, ופורנוגראפיה לדרגותיה (פברואר 2013)

התקשורת חוצת הגבולות של טוויטר מהווה עתה סלע מחלוקת בנושא חופש הביטוי בין מדינות שונות אשר לכל אחת מערכת חוקים שונה. מחלוקת זו הגיעה לשיאה בימים אלה כאשר בית משפט צרפתי הורה לטוויטר לחשוף נתונים של משתמשים שהציוצים שלהם היו בעלי אופי אנטישמי. ההחלטה שהתקבלה בשבוע שעבר, כבר הופצה על ידי התאחדות הסטודנטים היהודיים בצרפת בסדרה של ציוצים. בית המשפט קבע עוד כי בתוך 15 יום על טוויטר להעביר את שמות המצייצים האנטישמיים, לפי חוק המכונה "ביטויי שנאה", ואף קבעה קנס של 1,300 יורו עבור כל יום איחור בהעברת הנתונים.

פסק דין זה הבליט את השוני בין 'חופש הביטוי' באירופה לארה"ב אשר שם 'ביטויי שנאה' מותרים ומוגדרים כחופש הביטוי על פי התיקון הראשון בחוקה האמריקנית. אסתר וואט, סמנכ"ל ארגון הולנדי לזכויות האזרח (CIDI) אמרה לעיתון המקוון The Times of Israel כי צריך להתייחס לטוויטר כאל סביבה בעלת אופי ציבור הכפופה לחוקים מקומיים ואזוריים. ההחלטה של בית המשפט הצרפתי היא תוצאה של מערכה אנטישמית המתבצע זה מספר חודשים על ידי ארגון hashtag #unbonjuif (יהודי טוב) שהפיץ כמויות גדולות של ציוצים הכוללים בדיחות שואה שחלקן נשאו את הכותרת "בדיוק כמו היהודים".
אך כפי שמסתבר מערכה זו היא רק בתחילתה, שכן הארגון האנטישמי שנתבע, מצא מחסה בעובדה כי בצרפת אין נוכחות כלשהי של טוויטר, אף לא משרד צנוע, כאשר השרתים והמשרדים של טוויטר ממוקמים בארה"ב, שם הם יכולים ליהנות מחופש הביטוי, גם אם הוא כולל ביטויים אנטישמיים. כך שלבית המשפט הצרפתי, לטענתו של הארגון, אין כל מעמד בנושא זה.
מערכה זו, הקשורה כמובן באופן ישיר לישראל, מעלה סוגיה מורכבת ורחבה יותר העלולה ליצור כאוס חוקי גם בנושאים אחרים המופצים באופן מקוון ברחבי העולם, כמו ביטויי אלימות, ופורנוגראפיה לדרגותיה, אשר במדינות שונות הם כפופים לחוקים שונים. נראה כי הפיתרון הנכון לבעיה זו הוא סוג של אמנה בינלאומית אשר תגדיר מחדש את המותר והאסור בחשיפה תקשורתית מקוונת ותחייב את אותן מדינות שיחתמו על אמנה כזו.

 powered by: mipotech