האם יזמים ישראלים ישתלבו בתופעה חדשה ההולכת ומתפתחת במהירות לשיווק מוצרי צריכה למעמד הבינוני בשווקים מתעוררים?

המניע העיקרי: גידול המשמעותי של המעמד הבינוני בשווקים מתעוררים (דצמבר 2012)

חברות רב לאומיות ומקומיות עוסקות עתה באינטנסיביות בפיתוח אסטרטגיות המיועדות לחדור לשווקים מתעוררים במדינות מתפתחות במטרה לשווק מוצרי צריכה למעמד הבינוני.  במאמר שהתפרסם לאחרונה במגאזין Strategy + , מוצגת תופעה זו כפוטנציאל להתפתחות של מגה-טרנד שניתן להשוות אותו לעלייה המטאורית של יצרן הרכב ג'נרל מוטורס שבשנות העשרים של המאה הקודמת ניכס  לעצמו חלק משמעותי מנתח השוק של פורד. בעוד שהנרי פורד התעקש כי המכוניות שייצר יהיו רק בצבע אחד, שחור, והיו יקרות למדי, אלפרד סלואן, המנכ"ל דאז של GM הקשיב לצרכים של המעמד הבינוני, וייצר מכוניות בצבעים שונים, ומותאמות ברמת המחיר לעשירונים הרלבנטיים בקהל יעד זה מה שהפך את ג'נרל מוטורס ליצרן המכוניות הגדול בעולם.

זירת הפעילות הנוכחית מתוארת כשוק גלובאלי חדש ומתפתח שבו המעמד הבינוני הוא קהל היעד העיקרי.  לרשות החברות עומד בסיס הנתונים  שבשנת 2011 הכיל נתונים סוציו-דמוגראפיים ואחרים של 400 מיליון בני אדם מהמעמד הבינוני בארצות המפותחות, וכ 500 מיליון בני אדם מהמעמד הבינוני בשווקים מתעוררים. כותב המאמר מציג שלוש קטגוריות של חברות הפועלות בתחום זה:
1. חברות  מקומיות שנהגו להציע לקהלי יעד הממוקמים בעשירונים התחתונים מוצרי צריכה באיכות גרועה במחירים נמוכים במיוחד, ועתה, לאחר שחלק גדול מהצרכנים מטפסים בסולם העשירונים והופכים לחלק מהמעמד הבינוני מציעות חברות אלה מוצרים משודרגים במחירים סבירים.
2. חברות בעלות אופי פעילות מקומי שפיתחו מוצרים לקהלי יעד מקומיים, ומזהים עתה את הפוטנציאל הטמון במעמד הבינוני של השוק הגלובאלי ומכוונים אליו את מאמצי השיווק שלהם.
3. חברות רב לאומיות בעיקר מארצות המערב המתאימות עתה מוצריהם הממותגים היטב לרמת המחירים שהמעמד הבינוני בארצות מתפתחות יכול לעמוד בו.
סין היא הזירה הפעילה ביותר עבור חברות משלושת הקטגוריות המתחרות על כיסו של המעמד הבינוני, שמספר הצרכנים שבו, גדול יותר ממספר התושבים בארה"ב.
תופעה זו עשויה להיות אטרקטיביות גם לחברות ישראליות העוסקות במוצרי צריכה, שחלקם יוכלו לקצור פירות לאחר שישקיעו מאמצים לפיתוח מוצרים המותאמים לצרכים וליכולת הקנייה של המעמד הבינוני בארצות מפותחות שונות.

 powered by: mipotech