כותרת בביזנס וויק מדאיגה את הקניונים והחנויות הפיסיות בארה"ב, מאחר שהיא מבטאת מגה-טרנד חדש – עלייה דרמטית בקניות אונליין לחג המולד


כותרת דרמטית ומוגזמת בהתחשב שזו שנת 2012, שפורסמה במגאזין היוקרתי ביזנס וויק, משכה את תשומת ליבי. FROM LONG LINES TO ONLINE – THE DEATH OF BLACK FRIDAY. יום ששי השחור, הוא יום הקניות העמוס ביותר בשנה, והוא בא תמיד מייד לאחר חג ההודיה בארה"ב החל תמיד ביום חמישי הרביעי בחודש נובמבר. יום ששי השחור נקרא כך, כי הוא מבטא ציפיות לשורה תחתונה בצבע שחור, המייצגת רווח, לעומת הצבע האדום המייצג הפסד.
בתקופת הקניות של חג המולד הקרוב מצפים בארה"ב להיקף מכירות אונליין של 57 מיליארד דולר שהם 10% מכלל המכירות הקמעוניות בתקופה של 4 שבועות בין חג ההודיה לבין חג המולד. באוסטרליה צופים כי מכירות האונליין של חג המולד יגיע ל 27% מכלל המכירות בתקופת החגים.
הגידול המשמעותי במכירות אונליין תוצאה של מספר גורמים שחברו יחדיו – הראשון גידול משמעותי במספר משקי הבית החד-הוריים, כאשר האם או האב החד הורי, ובעיקר האם, מעדיפה להקדיש את הזמן הפנוי שלה, לשהות איכותית עם הילדים, במקום לשוטט בקניונים העמוסים. הגורם השני, הוא המהירות הגדלה והולכת של הגלישה באינטרנט, המאפשרת לייצר חוויית קנייה ויזואלית. הגורם השלישי, הוא שירות הלקוחות המצויין שרוב רובם של אתרי המכירות אונליין מעמידים לרשות הקונים. כך יכולה אישה להזמין מספר פרטי לבוש, שיגיעו אליה עם שליח, לקבל חוות דעת של קרובים וחברים בנוחות המדידה של הבית, ולהזמין את השליח על חשבונו של הקמעונאי, ולהחזיר את פרטי הלבוש שאינה חפצה בהם, או את כולם.
מרכיב נוסף חיוני, הוא שחלק גדול של מקומות העבודה מאפשרים לעובדים לבצע קניות אונליין, מתוך ידיעה כי האלטרנטיבה היא סיום מוקדם יותר של יום העבודה, או הפסקת צהריים ארוכה יותר.
לפני כשנה פורסם כי שני גורמי הקמעונות הגדולים ביותר בעולם,  רשת וולמארט ואמזון מתחרות עתה על כיסו של הצרכן. בעוד שהמכירות של וולמארט עולות בעצלתיים ואינן חוצות את הרף של ספרה יחידה, עלו המכירות של אמזון ברבעון השלישי של שנת 2011 ב 44 אחוז. אמנם המכירות של אמזון הן רק כעשירית מאלה של וולמארט אך המכירות המקוונות של וולמארט הן בקושי עשירית מאלה של אמזון. המאבק בין השתיים החריף לאחר שאמזון רחשה שני פורטלים לסחר אלקטרוני המתמחים בטיטולים וטואלטיקה, המהווים את ליבת המכירות של וולמארט. אחד התמריצים שוולמארט מעניקה למנהלי החנויות שלה, הוא שקלול המכירות אונליין שנעשו באזור בו ממוקמת החנות, שיבוא לידי ביטוי בבונוס השנתי. לוולמארט 3,800 חנויות בארה"ב, לאמזון,...אחת, אך מובילה גלובאלית בתחום סחר אלקטרוני.
נתונים ותחזיות אלה, מדאיגים את הרשתות הפיסיות, אשר רובן ככולן מפעילות גם אתרי מכירה אונליין. אחת השיטות למשיכת קונים, שבהן יינקטו קניונים בארה"ב, היא השמשה של מערכת זיהוי לקוחות, על פי מכשירי הסמארטפון שלהם, ומשלוח של מסרונים שהם קופונים למוצרים מבוקשים. 

 powered by: mipotech