רשת חינוך ייחודית, "הרמוני", שהוקמה על ידי אימאם מוסלמי מתורכיה כוללת 130 בתי ספר בארה"ב בהם לומדים רק מתמטיקה, פיסיקה ומדעים

חסידיו של האימאם רואים בו נביא ששם לו למטרה להפיץ ערכים דמוקרטיים בשם האסלאם (נובמבר 2012)

רשת חינוך ייחודית, "הרמוני", שהוקמה על ידי אימאם מוסלמי מתורכיה מכה גלים בעולם הרחב, בשל קונספט שאינו תואם את הפרופיל האסלאמי האופייני בימינו. בארה"ב פועלים כבר 130 בתי ספר, מהם 36 בטקסס, בהם לומדים כ 20,000 תלמידים, עם רשימת המתנה הכוללת 30,000 תלמידים. בבתי הספר לומדים מתמטיקה, פיסיקה ומדעים, שכן על פי תורתו של האימאם פתחוללה גולן (GULEN) לימודים אלה המציבים בפני התלמידים אופק תעסוקתי מכניס, מהווים את הדרך הנכונה לעבוד את האלוהים. בתי הספר הם ברמה גבוהה במיוחד, וזו גם הסיבה לרשימת ההמתנה הארוכה, ובסקר האחרון שנערך על ידי השבועון ניוזוויק, מופיעים 2 בתי ספר מרשת "הרמוני", ברשימה הקצרה של 10 בתי הספר הטובים ביותר בארה"ב. חלק גדול מהמורים הם תורכים מוסלמים, ברובם בוגרי רשת בתי הספר של האימאם בתורכיה הפועלים על פי הנחיותיו, שאחת מהן היא שאין לימודי דת בבתי הספר, וכי בכיתות ילמדו בנים ובנות ללא כל אפליה. הרשת פועלת ב 26 ארצות, ביניהם טוגו, טאיוואן ואחרות, והיא כוללת למעלה מ 1,000 בתי ספר. בוגרי בתי הספר, שברובם הם אנשי עסקים, הקימו את תאגיד 'גולן' שהוא אימפריה לא קטנה שערכה נאמד במיליארדי דולרים, והיא כוללת תחנות טלביזיה, בנק גדול, ואיגוד מסחרי הגדול ביותר בתורכיה. גולן עצמו אינו מופיע בציבור, הוא קבע את מקום מושבו בפנסילבניה שבארה"ב, שם הוא בקשר עם חסידיו הרואים בו נביא ששם לו למטרה להפיץ ערכים דמוקרטיים בשם האסלאם.
כתבה בנושא ששודרה בתכנית 60 דקות של רשת CBS מעלה גם תהיות באשר לכוונותיו האמיתיות של האימאם. אך התוצאות מדברות בעד עצמן. קשה שלא לראות את האופק הבהיר שמציבה רשת בתי הספר לתלמידיה, במיוחד בהשוואה לחינוך החרדי בישראל, המונע במכוון לימודי ליבה בסיסיים, ומנציח בורות הפוגעת בסיכויים ההשתלבות של האברכים בשוק העבודה.
powered by: mipotech